Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Ką nuspręs teismas: ar savo pareigą atlikęs policininkas – nusikaltėlis?
2014-05-08

Klaipėdos apygardos teismas anksčiau R.Motko yra nuteisęs vieniems metams laisvės atėmimo, bausmės vykdymą atidedant pusantrų metų. Be to, jam buvo dvejiems metams atimta teisė dirbti teisėsaugos struktūrose. Pareigūnas nuteistas už tarnybinių įgaliojimų viršijimą ir sunkų sveikatos sutrikdymą dėl neatsargumo. 2006 metų rugsėjo 14-ąją sulaikydamas neblaivų vairuotoją, vos nepartrenkusį kito policijos pareigūno, R.Motko panaudojo tarnybinį ginklą. Pažymėtina, kad R. Motko šaudė ne į žmogų, bet į ratus, tačiau atsimušusi kulka sužeidė automobilio keleivį.

R.Motko ginantis advokatas Vytautas Sirvydis yra sakęs, kad šios bylos nagrinėjimas turi išskirtinę svarbą. Pasak jo, R.Motko bylos pagrindu bus formuojama teismų praktika patvirtins visuomenės saugumo prioritetą. "Tarnybinę pareigą vykdžiusiam pareigūnui neturi būti net keliama baudžiamoji byla, neturi būti net pradedamas ikiteisminis tyrimas, jei užtenka tarnybinio patikrinimo, įrodančio, kad ginklas buvo panaudotas teisėtai ir tarnybos metu", -tuomet, kai byla buvo perduota AT, sakė advokatas.

Po įvykio Tauragės rajono komisariate jau buvo parengtas įsakymas atleisti R.Motko iš darbo. Tačiau Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) teisininkai pateikė teisės aktus, nurodančius, kad negalima atleisti žmogaus už netyčinį nusikaltimą, kol byla nagrinėjama.

Daugiau nei prieš dvejus metus, rugsėjo 14-osios vidurnaktį, Tauragės centre patruliavę policininkai pastebėjo, kaip keli vyrai nusipirko alkoholinių gėrimų ir išėję iš parduotuvės įsėdo į automobilį "Renault Espace". Mašinoje, kurią vairavo neblaivus Vitalijus Dargis, dar sėdėjo dvi merginos ir trys vyrai. Policininkai įtarė, kad vairuotojas išgėręs, todėl ėmė jį vytis ir signalizuoti švyturėliais bei sirena. Tačiau bėgliai tik padidino greitį. Perlėkus per visą miestą, į pagalbą atskubėjo dar vienas patrulių ekipažas. Iš automobilio iššokęs pareigūnas mėgino stabdyti "Renault Espace", tačiau vairuotojas pasuko mašiną tiesiai į jį, ir policininkas vos spėjo atšokti. Kai policijos ekipažas vėl prisivijo automobilį, R.Motko ėmė šaudyti į ratus. Viena kulka, perskrodusi kėbulą, pataikė keleivio vietoje sėdinčiam Tomui Keserauskui. R.Motko buvo laikomas vienu taikliausių komisariato pareigūnų, tačiau šaudyti teko iš visu greičiu lekiančio automobilio, esant ekstremaliai situacijai.

Paaiškėjo, kad automobilį vairavo neblaivus 22 metų Vitalijus Dargis. Jis neturėjo vairuotojo pažymėjimo. Iki šio atsitikimo V.Dargis ne kartą buvo baustas už tai, kad vairavo neblaivus, o kartą stabdomas nesustojo. Pažeidėjas tuo metu buvo nesumokėjęs apie 15 tūkst. litų baudų. Po šio įvykio jam dar kartą skirta bauda - 5 tūkst. litų.

Atlikus tarnybinį patikrinimą nustatyta, kad R.Motko ginklą panaudojo laikydamasis nustatytų reikalavimų, o keleivio sužeidimas - tik atsitiktinis veiksmas. Tačiau Tauragės rajono apylinkės teismas nusprendė, kad pareigūnas šaudė nesilaikydamas nustatytų taisyklių ir nusikalstamai pasitikėjo savo taiklumu. Teismo nuosprendyje teigiama, kad vairuotojas padarė tik administracinį teisės pažeidimą, o ne nusikaltimą, todėl ginklo naudoti nebuvo reikalo.

Klaipėdos apygardos teismo (KAT) teisėjas Linas Pauliukėnas paliko nuosprendį nepakeistą, tik sumažino neturtinę žalą nuo 30 iki 20 tūkst. litų.

Žinodami, kad gali nukentėti patys, pareigūnai vengia naudoti tarnybinį ginklą, net jei toks poelgis yra visiškai teisėtas ir net būtinas. Mat panaudoti tarnybinį ginklą beveik visada reiškia ikiteisminį tyrimą, teismus ir visišką nežinią, koks bus nuosprendis. Pareigūnai niūriai juokauja, kad jei situacija nesikeis, juolab jei precedentinėje byloje bus priimtas apkaltinamasis nuosprendis, jie, ko gero, greitai apskritai turės atiduoti ginklus, o sulaikydami nusikaltėlį atsiklaupti ir prašyti, kad šis pasiduotų.

Tyrimų duomenys rodo, kad tik apie 30 proc. visų pirminės grandies policininkų - patrulių, postinių, kelių eismo priežiūros pareigūnų, kurie darbe susiduria su didžiausia rizika - pasinaudoja savo turimomis teisėmis.

Roma Katinienė, Lietuvos policijos profesinės sąjungos pirmininkė:

„Mano nuomone sprendimas svarbus ne tik policijos pareigūnams , bet ir visuomenei. Pastaraisiais metais visuomenę yra sukrėtęs ne vienas ciniškas kelių chuliganų  nusikaltimas, kurių metu žuvo niekuo dėti žmonės. Atsitikus nelaimei, tiksliau nusikaltimui- kai Biržuose buvo užmušta moteris bekraunanti prekes į savo automobilį, politikai, bendruomenė iškart užduoda klausimą- kur žiūri ir ką daro policijos pareigūnai?  Šiandien policijos pareigūnai nori tiksliai žinoti, kokios policijos visuomenei reikia ir kokias teises turi policijos pareigūnas, vykdydamas jam pavestas funkcijas, sulaikydamas nusikaltėlius.“

LPPS informacija

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?