Pagalba
4500
narių
6
organizacijos
Pagalba
Ugniagesiai gelbėtojai primena Vyriausybei įsipareigojimus, reikalauja skirti sutartą finansavimą
2021-05-18

Ugniagesių gelbėtojų profesinė sąjunga kreipėsi į šalies Vyriausybę, Vidaus reikalų ministeriją, Finansų ministeriją, taip pat Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą su reikalavimu laikytis duotų įsipareigojimų ir kompensuoti Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui (PAGD) 1 mln. eurų finansavimą, kuris būtinas siekiant departamente sukomplektuoti ugniagesių ekipažus, užtikrinant nuoseklų darbo užmokesčio augimą bei socialinių garantijų didėjimą. Šias lėšas PAGD jau išleido kompensuodama ugniagesiams gelbėtojams su COVID-19 tarnyboje patiriamas rizikas, tačiau Vyriausybė ir VRM kol kas, atrodo, nesirengia jų kompensuoti iš specialaus pandemijos likvidavimui skirto fondo. 

 

Saulius Džiautas, UGPS pirmininkas, sako, jog dar praėjusių metų pabaigoje bendruomenė sugebėjo įrodyti politikams, kad PAGD turi būti skirtas papildomas finansavimas, kuris būtų panaudotas darbuotojų motyvacijos didinimui, darbo užmokesčio kėlimui. 

 

„Ugniagesiai gelbėtojai jau daugelį metų iš eilės yra profesinė grupė, kuria Lietuvos gyventojai pasitiki labiausiai; Visgi mūsų darbo užmokestis vis dar ženkliai atsilieka nuo kitų valstybinių statutinių įstaigų pareigūnų ir darbuotojų. Tam, kad būtų pagaliau įgyvendinta „Programa 1000, o atlyginimai nuosekliai kiltų tiek tarnybą pradedantiems, tiek jau ir patyrusiems pareigūnams, PAGD papildomai reikėjo bent 10 mln. eurų. Vyriausybė ir Seimas metų pabaigoje patvirtino 4 mln. eurų papildomą finansavimą“, – pasakoja S. Džiautas.

 

Anot jo, po šio sprendimo PAGD ir profesinės sąjungos parengė papildomų lėšų panaudojimo planą, pagal kurį 3 mln. eurų turėjo būti skirti pareigūnų motyvacijos ir darbo užmokesčio didinimui, o 1 mln. paliktas neeiliniams vertinimams ir viršvalandžių apmokėjimui.

 

„Ugniagesių gelbėtojų skaičius pamažu didėja, tačiau etatai sistemoje dar toli gražu neužpildyti. Pareigūnų trūksta, o esant tokiai situacijai, pavyzdžiui, nėra įmanoma užtikrinti, kad būtų laikomasi Vyriausybės nustatytų standartų, susijusių su ugniagesių gelbėtojų ekipažų komplektavimu. Tuomet į įvykius vyksta mažiau pareigūnų nei turėtų, vadinasi vykstantieji rizikuoja savo sveikata ar net gyvybe, – aiškina UGPS pirmininkas.

 

Be to, Vyriausybė, vykdydama kovos su pandemija planą, planavo, jog šiemet priedams dėl COVID-19 rizikos tarnyboje bus skirtas tokio pat dydžio finansavimas kaip ir 2020 m., kuomet šie priedai pareigūnams buvo apmokėti iš specialaus Vyriausybės fondo.

 

„Visgi šiemet kažkas pasikeitė. PAGD vien per pirmą šių metų ketvirtį COVID-19 priedams išleido 1,142 mln. eurų, tačiau VRM teikėsi kompensuoti tik dešimtadalį šios sumos. Galbūt politikai galvoja, kad ugniagesiai nerizikuoja užsikrėsti klastingu virusu gelbėdami žmones autoįvykiuose, gesindami pastatus, padėdami medikams iš jų išnešti ligonius, talkindami policijai įvairiuose reiduose, tirdami gaisrų priežastis ar vykdydami prevenciją. Galiu patikinti, kad taip tikrai nėra. Turime daug tarnybos metu koronavirusu užsikrėtusių kolegų. Liga jau persirgo daugiau nei 600 departamento pareigūnų (iš 3300). Todėl mes ir reikalaujame, kad Vyriausybė įvykdytų savo įsipareigojimus, susijusius su papildomu PAGD sistemos finansavimu, – sako S. Džiautas. 

 

UGPS yra Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo narė.

 

---

 

Fotodiena.lt nuotrauka.

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?