Pagalba

  

Pagalba
Kas premjerui atvers akis: į namus atėję vietnamiečiai ar aplink zujantys kontrabandininkai
2015-09-15

Rodos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vado, Vidaus reikalų ministro, Seimo narių kalbos apie tai, kad net 70 proc. Lietuvos išorinės sienos nestebima jokiomis stebėjimo sistemomis, trūksta pačių pasieniečių ir darbui skirtos technikos, premjero neįtikina. Dalia Grybauskaitė po tragiško įvykio pasienyje taip pat kalbėjo apie tai, kad būtina spręsti problemas, užtikrinti pasienio ir pareigūnų apsaugą, aprūpinimą moderniomis priemonėmis, keisti įstatyminę bazę dėl ginklo panaudojimo.

„Panašu, kad A. Butkevičiui nusispjauti į realią situaciją. Menkindamas ir neigdamas pasieniečių ir pačios teisėsaugos problemas jis daro „meškos“ paslaugą: nepasaugota siena nusikaltėliams – laisvas kelias planuojant nusikaltimus, o tuo pačiu ir smūgis vos kvėpuojančiai Lietuvos ekonomikai ir saugumui“, - įsitikinęs Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) vadovas, buvęs pasienietis Vladimir Banel.

Anot jo, situacija labai sudėtinga ir tai įrodo ne tik neseniai nuo pasieniečio žuvęs jaunuolis. „Dalis automobilių, kuriais važinėja pareigūnai, įsigyti už Europos Sąjungos lėšas, nes didesnio finansavimo aprūpinimui valdžia tam neskirdavo. Kita dalis transporto priemonių – senos, nuolat genda ir tik laiko klausimas, kada suges nepataisomai. Trūksta kelių šimtų pasieniečių: vieni išeina į pensiją, kiti tarnybą palieka dėl esamų sąlygų. Jau nekalbu apie tai, kad nusikaltėliai turi kelis kartus naujesnę techniką nei pareigūnai“, - situaciją komentuoja V. Banel.

Nusikaltimų skaičius pasienio ruože nuolat auga. Anot pareigūnų atstovų, nusikaltėliai akivaizdžiai pirmauja prieš pareigūnus tiek savo skaičiumi, tiek naudojama technika. Be to, vos ne kasdien sugaunami nelegaliai sieną kertantys asmenys, vogtos transporto priemonės, kontrabandininkai, Užsieniečių registracijos centras jau greitai bus perpildytas.

„Mastai didžiuliai, pareigūnai verčiasi per galvą, kad sugautų darančius nusikaltimus. Žinoma, jie labai dažnai susilaukia pasipriešinimo, yra sužalojami, sugadinamos uniformos, kerštaujantys nusikaltėliai gadina asmeninį turtą – automobilius, namus. Nuolatiniame strese ir įtampoje gyvenantys pasieniečiai ilgai tikrai netvers“, - mano NPPSS vadovas.

Valstybės sienos apsaugos tarnyba po skaudaus įvykio Lazdijų rinktinėje pateikė tarnybos aprūpinimo poreikį, todėl būtina kuo skubiau imtis priemonių. NPPSS atstovai įsitikinę, kad VSAT bei kitoms saugumą užtikrinančioms Vidaus reikalų ministerijai priklausančioms tarnyboms 2016 metų biudžete privalo būti numatytos papildomos lėšos.