Pagalba
3800
narių
6
organizacijos
Pagalba
Valstybė privalės kompensuoti sveikatos praradimus gaisrą Alytuje gesinusiems pareigūnams
2020-01-09

Pastarosiomis dienomis vėl daug dėmesio susilaukė informacija apie gaisrą Alytuje. O kalbant tiksliau, šios nelaimės įtaka gaisrą gesinusių ugniagesių sveikatai. Taip atsitiko, nes iš Vokietijos grįžo pirmieji atrinktų ugniagesių sveikatos tyrimų rezultatai. 

 

Visų pirma norime priminti, kad būtent profesinės sąjungos pirmosios pasiūlė pareigūnų sveikatos būklę tirti užsienyje. Padarėme tai įvertinę, kad kitų valstybių medikai bei ekspertai turi daugiau tokių ir panašių tyrimų patirties. 

 

Pirmieji tyrimų duomenys patvirtina mūsų įtarimus. Alytaus padangų perdirbimo gamykloje gaisrą gesinusių ugniagesių organizme iki dešimties kartų normą viršija aliuminio koncentracija, taip pat pastebėtas ženklus chromo, arseno, gyvsidabrio, kadmio perteklius. Specialistai neabejoja, jog tai gali turėti ilgalaikių padarinių pareigūnų sveikatai, pavyzdžiui, sukelti vėžį.

 

Tokios kraujo tyrimų išvados galiausiai reiškia vieną: su stichija Alytuje kovoję ugniagesiai nebuvo tam tinkamai aprūpinti saugos priemonėmis, o jų tarnyba nebuvo tinkamai organizuota. 

 

Tokį faktą galima buvo nujausti jau gaisro Alytuje metu, o dabar man didelę nuostabą kelia Vidaus reikalų ministerijos bei Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovų pastarosiomis dienomis viešai išsakytos mintys, jog, girdi, ugniagesių apsinuodijimas neturi nieko bendro su gaisro Alytuje likvidavimu. Pasakysiu tiesiai: aš asmeniškai ir profesinės sąjungos tokius valdininkų ir politikų pareiškimus vertiname kaip paprasčiausią bandymą išvengti atsakomybės. 

 

Mes reikalausime, jog būtų atsakyta į visus su Alytaus nelaime susijusius klausimus, padarytos tinkamos išvados, kaltieji atsakytų pagal įstatymus, o nukentėjusiems būtų atlyginta. Juolab, kad Lietuvoje jau turime panašių geros praktikos pavyzdžių. Prisiminkime neseną situaciją, kuomet 31 gyvsidabriu užterštame Ukmergės teisme dirbusiam žmogui buvo priteista beveik 350 tūkst. eurų kompensacija. O juk buvo nemažai bandymų užglaistyti šią situaciją. Tačiau galiausiai nukentėjusiems žmonėms kompensacijos buvo priteistos.  

 

Kaip žinia, būtent darbdavių pareiga yra aprūpinti darbuotojus tinkamomis tarnybos priemonėmis ir užtikrinti saugias tarnybos sąlygas. Tai yra bendras principas, o jei jo laikymasis yra neįmanomas, žmonės turi sulaukti finansinės kompensacijos. Be kompensacijų klausimo yra dar vienas ypač svarbus aspektas, kurio negalima pamiršti artimiausiu metu: tai yra medicininė pagalba nukentėjusiems ugniagesiams gelbėtojams, o ne vien jų stebėjimas.

 

Atsižvelgdami į tai, mes nedelsiant pradedame konsultacijos su teisininkais ir bendruomene dėl galimo žalos atlyginimo ir išieškojimo. Nuolat atnaujinsime informaciją apie mūsų žingsnius ir proceso eigą.

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?