Pagalba
3800
narių
6
organizacijos
Pagalba
Vladimir Banel: stiprioms organizacijoms būtini pokyčiai! (pirmoji interviu dalis)
2021-09-22

Šį penktadienį vyksiančioje Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo rinkiminėje ataskaitinėje konferencijoje bus renkamas naujas organizacijos pirmininkas. Aštuonerius metus Susivienijimui vadovavęs Vladimir Banel rinkimuose nedalyvaus ir šio posto trečiai kadencijai nebesieks. Anot jo, tai nebuvo spontaniškas sprendimas. V. Banel įsitikinęs, kad atsinaujinimas, pokyčiai, nauji lyderiai ilgainiui dar labiau sustiprins NPPSS.

 

„Aš dažnai prisimenu buvusio JAV Prezidento Džono F. Kenedžio mintį: pokyčiai – tai gyvenimo įstatymas. Tie, kurie žiūri tik į praeitį ar dabartį – tikrai pražiopsos ateitį! Tikiu, kad pokyčių reikia ir organizacijai, ir man. Tad, kad nepražiopsotumėme savųjų ateičių. Galiausiai į rytus nuo mūsų sienų yra gausu valstybių, kurios tų pačių žmonių valdomos dešimtmečiais. Ar toks modelis gali būti pavyzdžiu mums? Tikrai ne”.

 

– Vladimirai, kodėl nutarėte nesiekti NPPSS pirmininko posto dar vienai kadencijai?

 

– Atsakymas į šį klausimą yra gana paprastas. Mano galva, 8 metų laikotarpis, kurio metu dirbau NPPSS pirmininku, yra pakankamas laikas tam, kad organizacija sustiprėtų, būtų padaryti užsibrėžti darbai, galiausiai išugdyta lyderių komanda, pasirengusi vadovauti organizacijai. Formaliai galėjau siekti posto ir trečiai kadencijai, NPPSS įstatai jų skaičiaus neriboja. Visgi jaučiu, kad savuosius darbus NPPSS jau padariau, o atėjus naujam vadovui organizacija ilgainiui tik dar labiau sustiprės.

 

– Minėjote, kad dvi kadencijos yra pakankamas laiko tarpas svarbiems darbams nuveikti. Kurie iš jų Jus džiugina labiausiai?

 

– Per tokį ilgą laikotarpį jų susikaupė tiek daug, kad net sunku kažką išskirti. Kalbant apie darbus visų pirma būtina prisiminti, kad NPPSS yra statutinių pareigūnų, aplinkosaugininkų interesus ginanti organizacija. Nuolatos tai darėme bei darome. Ir tam naudojame kiekvienai situacijai tinkamiausias priemones: derybas, įstatymų leidybos siūlymus, protestus, teisinę pagalbą. 

 

Pavyzdžiui, 2014-2015 m. aktyviai dalyvavome Vidaus tarnybos statuto, sukūrusio prielaidas pareigūnų darbo  užmokesčio didinimui, priėmimo procese. Rengėme ir teikėme savo pasiūlymas dėl jo turinio, pokalbiuose su politikais ir protesto akcijose kovojome už tai, kad Statutas ne tik būtų priimtas, tačiau ir finansuojamas. 

 

Matydami, kad sunku įtikinti politikus ar valdininkus racionaliais argumentais, nevengdavome imtis protesto akcijų. Po rinkiminės NPPSS konferencijos 2013 m. surengėme protestą prie Prezidentūros, mat po Dembravos tragedijos garsiai skambėjo, mūsų manymu, netinkami tuometinės šalies Prezidentės Dalios Grybauskaitės pareiškimai policijos atžvilgiu. Dažnai į įvairius protestus kildavome ir rudenį, svarstant kitų metų valstybės biudžetą. Būtent jie padėjo mums pasiekti tai, kad 2013 m., po beveik 5 metų pertraukos, VRM pavaldžių įstaigų finansavimas kasmet ir vėl pradėjo pamažu augti. Daug kas, matyt, atsimena, kad būtent tais metais susirinkę prie Valdovų rūmų (ten vykstant ES Rytų partnerystės viršūnių susitikimo dalyvių vakarienei), pareigūnai protesto akcijos metu giedojo Verdžio „Vergų ariją“ ir parodė požiūrį į Algirdo Butkevičiaus Vyriausybės vykdomą pareigūnų skurdinimo politiką. Po kelerių metų nuo mūsų, svarstant teisėtvarkos biudžetą, smarkiai kliuvo ir praėjusios kadencijos Seimo daugumai bei Sauliaus Skvernelio Vyriausybei: prie Parlamento susirinkę pareigūnai išsakė savo nuomonę uždegdami 141 signalinę raketą. 

 

NPPSS vadovybė ir darbuotojai nuolatos daug pastangų skiria savo narių gynimui. Puikiai pamenu situaciją, kuomet Valstybės sienos apsaugos tarnybos žvalgas tarnybos metu mirtinai sužalojo kontrabandininką, o Prezidentė D.  Grybauskaitė jį nuteisė be teismo. Po bendrų mūsų, VRM ir VSAT vadovų reakcijų Prezidentė savo nuomonę pakeitė per savaitę. 

 

Dideliu iššūkiu NPPSS tapo vidaus krizės suvaldymas 2018 m., kuomet nuo Susivienijimo nubyrėjo kelios šakinės organizacijos. Dabar jau galiu drąsiai pasakyti, kad ta situacija mus dar labiau užgrūdino ir sustiprino, padėjo atskirti grūdus nuo pelų. Organizacijai teko išmokti gyventi su drastiškai sumažėjusiu biudžetu, persikėlėme į naujas patalpas, subūrėme ir paruošėme atsinaujinusią NPPSS administracijos komandą, pertvarkėme finansavimą, peržiūrėjome sprendimo priėmimo ir atskaitomybių principus. Didžiausias nuopelnas, kad mums pavyko sėkmingai įveikti šią krizę, tenka 2019 m. sausio pabaigoje vykusios neeilinės NPPSS konferencijos daugumos delegatų. Būtent jie lemiamu metu priėmė reikalingus ir svarbiausius organizacijai sprendimus. Tai, kad mums pavyko susidoroti su šia krize, rodo ir augantis NPPSS narių skaičius. Per paskutinius 2 metus jų padaugėjo nuo 1287 iki beveik 2000.

 

Galiausiai labai džiaugiuosi sėkmingu mūsų bendradarbiavimu su EuroCOP ir profesinėmis sąjungomis kitose šalyse – Skandinavijoje, Lenkijoje. Ypač smagu, kad per paskutinius kelis metus pasikeitė užsienio kolegų požiūris į mus. Jei anksčiau į mus kartais buvo žiūrima kaip į jaunesnį brolį, tai dabar vis dažniau esame kviečiami dalintis ir savo patirtimi. 

 

– Kol kas kalbate tik apie pareigūnų bendruomenės labui atliktus darbus. Bet juk NPPSS pamažu tampa nacionaliniu galios centru.

 

– Tikrai taip, nors mūsų pagrindiniu mūsų veiklos tikslu išlieka pareigūnų gerovė. Visgi mes aktyviai dalyvavome derybose dėl Nacionalinės kolektyvinės sutarties. Būtina paminėti, kad galimybė gyventojų pajamų mokesčio dalimi paremti profesines sąjungas taip pat atsirado NPPSS iniciatyva. Nors šio sprendimo vaisius jau trečius metus raško ne tik pareigūnus jungiančios profesinės sąjungos. 

 

Bet visgi, kaip sakiau, svarbiausias mums yra pareigūnas. Paskutiniais metais subūrėme partnerių tinklą, teikiančių įvairias nuolaidas mūsų nariams. Tarp jų yra tokie garsūs vardai kaip „Telia, „Lietuvos draudimas, „Viada. Štai, pavyzdžiui, santykinai neseniai veikti pradėjusiu mūsų bendradarbiavimu su „Viada“ jau naudojasi per 500 NPPSS narių. O „Lietuvos draudimas“ traumas patyrusiems mūsų nariams ir jų artimiesiems per nepilnus metus atseikėjo jau daugiau kaip 10 tūkst. eurų draudimo išmokų.

 

---

 

Antrąją V. Banel interviu dalį skaitykite rytoj.

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?