Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
V. Banel: iš šunkelių policiją gali grąžinti tik aukščiausių šalies vadovų dėmesys
2018-02-23

Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) vadovo Vladimir Banel komentaras po Vidaus reikalų ministerijos pateikto pokyčių policijoje įvertinimo:

 

Vakar vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas pateikė policijos vykdytos ir tebevykdomos reformos vertinimą. Įvardinęs kelis proceso trūkumus ministras visgi pavadino reformą pavykusia. Dar daugiau - išsidavė manąs, kad policijos pramintu keliu gali ir turi eiti kitos teisėsaugos tarnybos.

 

Bet ar tikrai policijos reformą galima laikyti pavyzdžiu kitoms teisėsaugos institucijoms. Drįstu tuo labai abejoti. Ir štai kodėl taip manau.

 

Pirma, Lietuvoje per reformą policija prarado tūkstančius pareigūnų. Pasirinktas visiškai kitoks kelias nei tas, kuriuo einama daugumoje Europos valstybių (pavyzdžiui, Vokietijoje, D. Britanijoje, Lenkijoje). Šios šalyse policijos pajėgos didinamos. Mes gi per reformą praradome labiausiai patyrusius ir kompetentingus žmones. Pamatę, jog pareigūnų trūksta, siekiame spartinti jaunimo parengimo procesus. Tačiau pavadinti jų kokybiškais kol kas liežuvis tikrai neapsiverčia.

 

Antra, per pastaruosius keletą metų, policija virto kone vienu dideliu patrulių buriu, kurio pagrindinis tikslas – reaguoti į iškvietimus ir atvykti į įvykio vietas kuo skubiau. O kur operatyvus nusikaltimų ištyrimas, prevencija, kitos svarbios šios tarnybos funkcijos?

 

Trečia, policijos reformą savo darbo užmokesčio sąskaitą dalinai finansavo ir tebefinansuoja eiliniai pareigūnai, o tai, sutikite, yra visiškai nesuprantama ir nepateisinama praktika. Jau prieš kurį laiką prašėme atkreipti dėmesį į faktą, jog darbo priemonėmis policininkai aprūpinami atlyginimams skirtų lėšų sąskaita. Visgi policijos vadovybė ir toliau sistemingai nevykdo vidaus reikalų ministro raštiškų nurodymų ir jau antrus metus iš eilės maždaug 5-7 mln. eurų darbo užmokesčio fondo lėšų naudoja ne pagal paskirtį.

 

Ketvirta, policijos vadovybei nepavyksta užtikrinti, kad darbo užmokestis būtų tolygiai didinamas visoms policijos pareigūnų grandims. Dabar gi koncentruojamasi tik į pradedančiuosius. Patyrę pareigūnai uždirba kone tiek pat kiek pradedantieji, o tai policijos bendruomenėje kelia papildomas įtampas ir susipriešinimus. 

 

Penkta, policininkų darbo užmokestis pirmiausia didinimas laikinomis priemonėmis (mokant priedus ir priemokas). Tai turės neigiamą įtaką pareigūnų pensijoms, be to, tai sudaro galimybes policijos vadovybei piktnaudžiauti savo pareigomis ir finansiškai skatinti ne būtinai geriausius pareigūnus.

 

Tiesą pasakius, galėčiau šį sąrašą tęsti. Visgi, mano galva, ir to pakanka, kad pastebėtume esminius neigiamus reformos padarinius. Pastaruosius ministerija įvardino dar pernai, tačiau per metus niekas nepasikeitė. Vidaus reikalų ministerijos vadovybė šiandien ir vėl siūlo tą patį…

 

Akivaizdu, kad Vidaus reikalų ministerija nesugeba suvaldyti aplink ją besisukančių procesų ir jai pavaldžių įstaigų, o ministro nurodymai yra nevykdomi. Todėl, mano nuomone, čia jau būtina Prezidentės Dalios Grybauskaitės, Vyriausybės ir Seimo principinga pozicija ir atitinkami veiksmai. Tam, kad Lietuva turėtų stiprią ir šiuolaikišką policiją, gebančią užtikrinti šalies žmonių saugumą. 

 

# # #

 

Lygiai prieš metus Vidaus reikalų ministerija vertino policijos reformą, įvardijo padarytas klaidas ir numatė, ką reikia taisyti. Dar tada kalbėta ir apie darbo užmokesčiui skirtų lėšų panaudojimą kitoms reikmėms, darbo sąlygomis nepatenkintus policininkus ir krūvą kitų bėdų. Pernai ministerija skelbė kone tą patį, ką ir šiemet:  pagrindinės rizikos yra pareigūnų skaičiaus mažėjimas iš esmės nedidėjant darbo našumui, darbo krūvio augimas, didėjanti tikimybė nekokybiškai atlikti darbą, nežymiai išaugęs reagavimas į įvykius, rizika tyrimų kokybei.

Vidaus reikalų ministerija teigia neturinti daugiau svertų, kontroliuojant reformos eigą. Be to, vidaus reikalų ministras E. Misiūnas mano, kad reforma pavykusi, jos rezultatai – matomi plika akimi ir tokiu keliu eina kitos tarnybos.

 

Plačiau skaitykite: Radikaliai išsiskyrė policijos reformos vertinimai 

 

Žinių reportažus su V. Banel ir Lietuvos policijos profesinės sąjungos pirmininkės Romos Katinienės komentarais žiūrėkite čia:

 

http://www.lrt.lt/mediateka/irasas/1013685666/panorama (nuo 05:51 min.)

 

https://play.tv3.lt/programos/tv3-zinios/918744?autostart=true (nuo 17:50 min.)

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?