Pagalba
3800
narių
6
organizacijos
Pagalba
V. Banel: ar tragedijų kaltininkų ieškome ten, kur reikia
2017-02-02

Vladimir Banel, Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) vadovo, komentaras

 

Atrodo, kad Kėdainių tragediją pasikinkęs generalinis policijos komisaras Linas Pernavas išdidžiai išjojo į raganų medžioklę. Kaltas pareigūnas! Kalti visi, kurie nepalaiko L. Pernavo buldozeriu vykdomos policijos reformos! Kaltos pareigūnų interesus ginančios profesinės sąjungos, viešumon vis iškeliančios su realia situacija policijoje susijusius, todėl komisarui nepatogius, klausimus!

 

Nenoriu būti blogu pranašu, tačiau manau, kad savo namuose Kėdainiuose patėvio ir motinos mirtinai sumušto keturmečio tragedija ir jai kelio neužkirtę galimai netinkami policijos (ir kitų įstaigų) pareigūnų veiksmai bus ne paskutinis tokio pobūdžio įvykis. Taip, galbūt jie pasireikš kitose vietose, kitokiomis formomis, kitu laiku. Tačiau tragedijų, deja, greičiausiai dar bus.

 

Pamenate praėjusių metų rugpjūtį tarnybos metu Telšių rajone nužudytą policijos pareigūną? Tąkart visi - politikai, policijos vadovai - taip pat įnirtingai ieškojo kaltų, kol galiausiai ėmė pirštu baksnoti į žuvusį policininką ir jo kolegę: kalti, netinkamai ir aplaidžiai vykdė savo pareigas.

 

Mes - pareigūnų profesinės sąjungos - jau tada įspėjome visuomenę sakydami, jog panašių tragedijų skaičius augs. O pareigūnams bus vis sunkiai į jas tinkamai reaguoti. Nes Policijos departamento pasirinktas šios institucijos reformos kelias silpnina, o ne stiprina policiją. O vadinasi ir paprastų žmonių saugumą.

 

Nepraėjo nė pusmetis, o šiandien jau turime susišaudymus Kaune ir Vilniuje, skaudžias avarijas kelyje Vilnius-Klaipėda ir Vilniuje (likimo ironija - greta Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato!), po kurių žmonės pagalbos laukė gerokai ilgiau nei turėtų. Galiausiai turime mušamus ir net užmušamus vaikus…

 

Drįstu manyti, kad visa tai yra tampriai susiję su policijos reforma ir jos įgyvendinimo būdu. Mat vaikydamasis pagyrų už pokyčius generalinis komisaras visiškai pamiršo paprastą pareigūną, o kartu ir visų Lietuvos žmonių saugumą. Kurio negali užtikrinti neapmokytas, nepasirengęs, nežinantis, kaip elgtis vienu ar kitu atveju pareigūnas. Toks, kuris nėra aprūpintas tinkamomis darbo priemonėmis. Kuriam norint gauti didesnį darbo užmokestį tenka dirbti po keliolika pamainų ar po kelias naktis iš eilės.

 

Apie šias problemas pagaliau kalbame ne mes vieni. Jas pastebėjo šalies Prezidentė, Premjeras, taip pat naujasis vidaus reikalų ministras. Akivaizdu, kad balanso tarp viešojo saugumo užtikrinimo (tai yra operatyvios ir kokybiškos pagalbos suteikimo) ir policijos vadovybės noro turėti „gatvės“ policininkus, nesėdinčius kabinetuose, generolui Pernavui rasti nepavyksta. O įvykių tyrimui ir reakcijai į juos skiriama vis mažiau dėmesio, todėl tragedijos ir tampa dažnesnėmis.

 

Noriu dar kartą priminti visiems: saugumą garantuoti gali tik tinkamai parengti pareigūnai. Ir padaryti tai būtina prieš imant iš jų  reikalauti operatyvios ir kokybiškos viešojo saugumo paslaugos.

 

Akivaizdu, kad pastarojo laikotarpio įvykiai įrodo teiginius, kuriuos mes be perstojo kartojame jau daugiau nei pusmetį: policijos reforma buvo pakreipta ne ta linkme. Įdomu, kada tai supras ir savo klaidas pripažins policijos vadovas Linas Pernavas, kol kas užsiimantis politikavimu ir kaltų pareigūnų paieška? Galbūt ta paieška būtų efektyvesnė, jei ją ponas Pernavas pradėtų šiltame savo kabinete?

 

NPPSS informacija

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?