Vakar, rugpjūčio 24 d., Ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos (UGPS) atstovai susitiko su vidaus reikalų ministerijos (VRM) vadovybe.
Susitikime dalyvavo vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas, viceministras Česlovas Mulma, ministro patarėjas Karolis Vaitkevičius, UGPS pirmininkas Saulius Džiautas ir UGPS valdybos nariai – pietų regiono vadovas Artūras Talandzevičius, šiaurės regiono vadovas Remigijus Lapinskas, rytų regiono vadovas Robertas Baltuška.
Susitikimo pradžioje S. Džiautas pristatė UGPS atstovus, organizacijos struktūrą, narystę skėtinėje organizacijoje ir profesinės sąjungos tikslus. Ministras pasidžiaugė, kad ugniagesiai yra nepakantūs tarnybos negerovėms, vėl tapo girdimi, vienijasi į bendruomenę ir siekia ginti savo teises bei interesus.
Ugniagesių atstovai: situacija tarnyboje prasta
Neseniai VRM pateikė atsakymą dėl planuojamo kitų metų Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) finansavimo. Jame buvo teigiama, kad numatyti 2018–2020 metų maksimalūs valstybės biudžeto asignavimų limitai. Palyginti su 2017 m., PAGD ir jam pavaldžių įstaigų finansavimui numatoma papildomai skirti 1525 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų (iš jų: 1148 tūkst. eurų – pareigūnų ir dirbančiųjų pagal darbo sutartis darbo užmokesčiui didinti). Savivaldybių tarnyboms numatoma papildomai skirti 984 tūkst. eurų.
UGPS atstovai ministrui pasakojo, kad situacija PAGD ir jai pavaldžiose tarnybose, išties, prasta. Palyginus su kitomis statutinėmis tarnybomis, ugniagesių atlygis net 30 proc. mažesnis nei, pavyzdžiui, policijos pareigūnų. Be to, tik šiemet planuojama pasiekti Vidaus tarybos statute numatytus pareiginės algos koeficientus.
Anot S. Džiauto, dėl darbuotojų trūkumo ugniagesiams užkraunami milžiniški krūviai. Kai kur trūksta net 50 proc. darbuotojų vienoje pamainoje. Pavyzdžiui, Joniškyje pagal etatų skaičių numatyti 9 asmenys, pagal sąrašą – 7, o realiai dirba – tik 4. Nestatutiniai administracijos ir personalo darbuotojai, kuriems galioja Darbo kodeksas, verčiau renkasi policiją ir kitas tarnybas. Be kita ko, ugniagesiai daugiau kaip 15 metų nesulaukia išeiginių uniformų, trūksta „kovinės“ aprangos, pirštinių, batų.
UGPS pirmininkas S. Džiautas informavo vidaus reikalų ministrą apie kartu su PAGD vadovybe paskaičiuotą lėšų poreikį. Šiemet PAGD sutaupytomis lėšomis (0,3 mln. eurų) įsipareigojo pakelti pareiginės algos koeficentus iki numatytų Statute visiems ugniagesiams, pagal Darbo kodeksą dirbantiesiems žadėta koeficientus didinti nuo 3,2 iki 5. Kartu, žinoma, turi didėti ir atlyginimai. Tam kitas metais reikalingi papildomi 1,2 mln. eurų. „Programos 1000“ įgyvendinimui ir neeilinių vertinimų organizavimui reikalingi dar papildomi 3 mln. eurų.
„Ugniagesių gelbėtojų profesinė sąjunga reikalaus, kad atlyginimų fonde papildomai atsirastų 4,2 milijonai eurų. Tai, mūsų nuomone, tenkintų minimalius pareigūnų ir darbuotojų lūkesčius“, - teigė S. Džiautas.
E.Misiūnas UGPS atstovų paprašė papildomą finansų poreikį išskaidyti ir išdėstyti raštu bei pažadėjo informuoti apie tai Premjerą Saulius Skvernelį. Pirmasis UGPS ir VRM vadovybių susitikimas, anot S. Džiauto, buvo konstruktyvus. Profesinė sąjunga tikisi, kad ugniagesių gelbėtojų problemos pamažu pradės spręstis.