Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Statutiniai pareigūnai vėl kreipėsi į Prezidentę: policijos reforma dar labiau skubinama
2016-10-18

Rugsėjo pab. pareigūnų bendruomenės vardu profesinės sąjungos kreipėsi į D. Grybauskaitę, atkreipė dėmesį į ydas, kurios išryškėjo vykdant policijos pertvarkymus, sujungiant viešąją ir kriminalinę policiją, atsisakant specializacijos ir pavedant visiems pareigūnams reaguoti į pranešimus. L. Pernavui susitikus su Prezidente, pastaroji liepė įvertinti pilotinių policijos pertvarkų rezultatus, įsitikinti, kad jos pasiteisino ir tik tuomet toliau tęsti reformą.

Policijos reforma dar labiau skubinama

Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo(NPPSS) atstovų teigimu, į šalies vadovės žodžius buvo tik ranka numota. Kalbant dar tiksliau, imtasi dar skubesnio įgyvendinimo. Policijos generalinis komisaras viešai tvirtina, kad reformą ketinama įgyvendinti iki 2017 m. sausio 1 d., vadinasi, policijai bus jėga brukamas naujas veiklos modelis net ir išryškėjus akivaizdžioms problemoms.

Anot profesinių sąjungų, metais paankstinta ir didžiųjų policijos komisariatų pertvarka. Svarbiausia, kad tai daroma ne dėl to, kad, pavyzdžiui, pagerėtų pareigūnų aprūpinimas, pareigūnai būtų greitai apmokomi. Priešingai – iki šiol naujasis veiklos modelis neveikia net ir pertvarkytuose komisariatuose. Trūksta elementarių priemonių: alkotesterių, nešiojamų kompiuterių, spausdintuvų. Transportas pasenęs, o uniformomis pareigūnai ne visur aprūpinti.

„Paradoksalu, bet vietoje policijos darbo optimizavimo mes turime visiškai absurdiškas situacijas. Pavyzdžiui, į gautą iškvietimą dabar vyksta du ekipažai – vienas važiuoja įforminti įvykio, o iš paskos atvyksta patruliai su alkotesteriu. Vakar pristatytose Telšių rajone žuvusio pareigūno tyrimo išvadose teigiama, kad pareigūnai veikė kone improvizuodami. Akivaizdu, kad policininkams trūksta mokymų, jie nežino, kaip elgtis ekstremaliose situacijose“, - teigia NPPSS vadovas Vladimir Banel.

Negana to, pareigūnams trūksta uniformų, komisariatuose trūksta mobilių spausdintuvų, alkotesterių, ašarinių dujų, kitų specialiųjų priemonių. Aiškėja, kad net ir patruliai nėra paruošti taikyti specialią sulaikymo taktiką, suteikti pagalbą nukentėjusiajam ar reaguoti į pavojingus nusikaltėlių veiksmus.

Policijos reforma paveiks ir kitas teisėsaugos institucijas

Anot profesinių sąjungų, policijos reforma visiškai nederinta su kitomis teisėsaugos institucijomis, visų pirma, prokuratūra ir teismais. Skirtingas teisės aiškinimas tiesiogiai paveiks policijos pareigūnus. Iš pareigūnų pagal galiojantį Baudžiamojo proceso kodeksą bus reikalaujama įvykdyti sudėtingus tyrimus (tyrimui vadovauja ir nurodymus duoda prokuroras), o policijos vadovybė duoda nurodymą patruliuoti, vykti į iškvietimus.

„Pareigūnas atsiduria tarp savotiško kūjo ir priekalo. Ši problema išryškės didžiuosiuose policijos komisariatuose, kuriuose ištiriamų bylų kiekis yra didžiausias. Iki šiol kriminalinė policija tirdavo tik nusikaltimus, o atskiri pareigūnai specializuodavosi tam tikros rūšies veikų tyrime. Tikėtina, kad dėl šių priežasčių teismus pasieks nekokybiškai paruoštos bylos“, - teigia Roma Katinienė, Lietuvos policijos profesinės sąjungos vadovė.

Dirbtinai keliama įtampa, policiją palieka patyrę pareigūnai  

Iki šiol nusikaltimus atskleisti ir ištirti padėdavo ne tik tai, kad pareigūnai nevykdydavo reagavimo, bet ir tam tikra, praktikoje išugdyta intuicija, įžvalga, veiklos teritorijos pažinojimas.

„Pastebėjome, kad pareigūnai yra vertinami nevienodai. Šiemet atlikus neeilinius vertinimus visi jauni pareigūnai buvo įvertinti labai gerai, todėl jiems padidinti pareiginės algos koeficientai. Tuo tarpu vyresniems, nepriklausomai nuo veiklos rezultatų, vertinimas labai gerai yra praktiškai nepasiekiamas. Pavyzdžiui, Trakų rajono policijos komisariate vykdant pertvarką pareigas palieka 11 pareigūnų iš ten dirbančių 40“, - pasakoja NPPSS vadovas. 

Patys policijos pareigūnai skundžiasi, jog jau kuris laikas gyvena „eksperimento sąlygomis“. Taip yra dėl to, kad pareigūnai jau kuris laikas yra laikinai perkeliami į kitas pareigas su nauju pareigybių aprašymu naujai steigiamame padalinyje. Tokiam perkėlimui nėra objektyvaus tarnybinio būtinumo.

Tokie sprendimai, anot profesinių sąjungų, sukuria papildomą erdvę nesąžiningiems vadovams manipuliuoti pavaldžiais pareigūnais. Pareigūnas, kuris nežino, ar rytoj turės darbą, yra verčiamas rinktis naujas pareigas, priešingu atveju, gali eiti į gatvę.

Vidaus reikalų ministras vykstant tokio masto pokyčiams laikosi nuošaliai, todėl pareigūnų profesinės sąjungos prašo Prezidentės D. Grybauskaitės imtis veiksmų sureguliuojant situaciją policijoje, bent jau kol baigsis Seimo rinkimai ir bus sudaryta nauja Vyriausybė. 

Anksčiau rašėme apie:

Pareigūnai kreipiasi į Prezidentę: policijos reforma kelią pavojų žmonių saugumui

Policijos reforma: pareigūnai tikisi, kad jų negirdinti policijos vadovybė išgirs Prezidentės balsą

NPPSS informacija

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?