Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Statutiniai pareigūnai: teisėsaugos pokyčiai, visų pirma, reikalingi žmonėms
2015-06-30

Seimo nariai praėjusią savaitę vieningai pritarė Statutui, visgi dalį jo įgyvendinimo finansavimo, vadinasi, ir Lietuvos teisėsaugos modernizavimo, nukėlė į 2017 ar net 2018 metus. Profesinių sąjungų atstovų teigimu, darbo užmokesčio didinimas turi būti numatytas nedelsiant – tik tokiu būdu tarnyboje išlaikysime profesionalus, skatinsime lojalumą, didinsime motyvaciją ir stiprinsime visuomenės saugumą.

Realių pokyčių sieksime jau kitais metais

Pareigūnų bendruomenės suvažiavimą organizuojančio Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) vadovas Vladimir Banel teigimu, galime pasidžiaugti tuo, jog Seimas pagaliau priėmė svarbų teisėsaugai įstatymą, tačiau esminės nuostatos turi būti pradėtos įgyvendinti jau nuo kitų metų pradžios.  

„Pareiginių laipsnių keitimas turi būti įgyvendintas nuo 2016 m. sausio 1 d. Tam reikia 17,7 mln eurų, o tai valstybės mastu tikrai nėra dideli pinigai. Aktyviai sieksime, kad svarstant biudžetą būtų atsižvelgta į tai, ko nedelsiant reikia ne tik pareigūnams, bet ir visuomenei“, - sakė V. Banel.

Partijos „Tvarka ir teisingumas“, tiesiogiai atsakingos už vidaus reikalų sistemą, pirmininkas Rolandas Paksas renginyje palinkėjo niekada nepasiduoti. Tuo tarpu europarlamentaras Gabrielius Landsbergis akcentavo demokratijos sąvoką, kuri grindžiama pasitikėjimu. „Džiaugiuosi, kad matome pasitikėjimą tarp pareigūnų ir visuomenės. Tai signalas mums visiems – esame viena bendruomenė. Tačiau ar jaučiate, kad galite pasitikėti valdžia? Linkiu, kad tas pasitikėjimo trikampis tarp visuomenės, pareigūnų ir valdžios mūsų valstybėje stprėtų“, - teigė G. Landsbergis.

Seimo narys Jurgis Razma, ženkliai prisidėjęs prie Statuto priėmimo Seime, apgailestavo, kad pritrūko keleto Seimo narių balsų, kad būtų priimta jo ir kitų seimūnų įregistruota pataisa, kuri būtų leidusi aukštesnių priedų už laipsnį įsigaliojimą jau nuo kitų metų. „Tačiau dėl to nereikia nuleisti rankų – tokį siūlymą galima teikti iš naujo, kaip projektą, taisantį jau įsigaliojusį Vidaus tarnybos statutą“.

NPPSS vadovas padėkojo tiek pozicinių, tiek opozicinių partijų politikams, kurie aktyviai palaikė ir palaiko Vidaus tarnybos statutą ir viliasi, kad Seimo rudens sesijoje, kurioje bus siekiama pokyčių įgyvendinimo nuo kitų metų pradžios, palaikančiųjų dar padaugės.

VRM ministras: šalies stabilumas priklauso ir nuo vidaus saugumo

Vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis pabrėžė, kad istorinis Vidaus tarnybos statuto priėmimas praeitą savaitę yra visos bendruomenės rezultatas. „Tai jokiu būdu ne galutinis tikslas, tai įrankis, tvirtas pamatas, tačiau turime judėti toliau. Tikiuosi, kad šiemet parlamente pavyks pasirašyti vidaus saugumo susitarimą ir pagaliau suprasime, kad šalies stabilumas priklauso ir nuo vidaus saugumo“.

Ministro teigimu, siekiant statuto įsigaliojimo ir realių pokyčių reikalingas finansinis pagrindimas. „Turime kalbėti pavyzdžiais, įrodymais, dėl ko reikia papildomo finansavimo. Paimkime, pavyzdžiui, ugniagesius gelbėtojus, kurie neturi kopėčių, kad patektų į aukštus pastatus. Kaip jie gali išgelbėti žmones? Turime suprasti, kad pokyčių reikia visuomenei tam, kad pareigūnai būtų pajėgūs apsaugoti žmonių gyvybę ir užtikrinti saugumą. Be to, žinoma, svarbu ir vykdyti pokyčius viduje – reformuoti sistemą, generuoti lėšas“, - įsitikinęs S. Skvernelis.

Ar yra sėkmės formulė?

Vidaus reikalų ministerijos vyriausiasis patarėjas Povilas Malakauskas, kalbėdamas apie pokyčius Lietuvos teisėsaugos sistemoje, iškėlė klausimą, ar šiandieninėje nestabilioje aplinkoje galime atrasti sėkmės formulę.

„Turime turėti stiprią išorinę harmoniją, kuri susideda iš pajėgumų, galimybių, paremtų pasitikėjimu ir pagarba. Turime tris pagrindines sėkmės jungtis: kultūrą, į kurią įeina ir akademinė bendruomenė, išorinį saugumą ir vidinį saugumą. Jei vienas iš šių „stulpų“ šlubuoja, sistema griūna. Šiandien mes matome, kad vidiniam saugumui dėmesio, išties, trūksta“, - sakė P. Malakauskas.

Pareigūnai, kalbėdami apie šiandienines problemas įvardijo ir propagandą, jos įtaką, pobūdį praktikoje.

Pareigūnai pasirengę seimūnams rudens sesijoje priminti nebaigtus darbus, todėl renginio dalyviai ruoš priemonių planą ir sieks pokyčių įgyvendinimo sistemoje nuo kitų metų pradžios. Suvažiavime  dalyvavo apie 150 profesinių sąjungų, asociacijų vadovų,  akademikų, Vidaus reikalų ministerijos, Seimo, partijų vadovų ir atstovų.

Radijo laidos "Ryto garsai" įrašas: http://www.lrt.lt/mediateka/irasas/1011796536/ryto_garsai_2015-06-30_06_30  (nuo 48:48 min)

NPPSS informacija

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?