Pasak Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) vadovo Vladimir Banel, policijos automobilių kuro bakai pustuščiai, o rajonuose dažnai budi vos vienas patrulių ekipažas. Tokių policijos pajėgų nepakanka reaguoti į įvykius.
„Be to, pareigūnų darbo sąlygos apgailėtinos, o uždarbis vos didesnis minimalų. Ir tai tik maža dalis policiją griaunančių problemų”, - teigia V. Banel. „Savaitgalio įvykiai Kudirkos Naumiestyje tik dar kartą iliustravo, kad problemos, apie kurias penktadienį diskutavome su politikais, yra tikros ir rimtos. Tiesa labai gaila, kad atsimerkti politikams padeda tik žmonių gyvybės”.
Praėjusį penktadienį NPPSS surengtoje pareigūnų ir politikų diskusijoje „Teisėsaugai įjungtas atgalinis laiko skaičiavimas, kas bus, kai sistema grius?” buvo analizuojamos teisėsaugos bėdos ir galimi jų sprendimo būdai.
„Diskusiją specialiai surengėme Vilniaus miesto šeštame policijos komisariate. Norėjome, kad politikai savo akimis pamatytų kokiomis apgailėtinomis sąlygomis dirba pareigūnai. Ir išgirstų, kokių sprendimų laukia policijos bendruomenė“, - sakė NPPSS vadovas.
Nors į diskusiją buvo kviesti ir Prezidentūros atstovai, laiko atvykti jie nerado, paskutinę minutę pranešė nedalyvausiantys.
„Tokia pozicija daugiau nei keista, juolab, kad Generalinį Komisarą skiria Prezidentė. Šiai institucijai turėtų būti ne svetimos teisėsaugos problemos ir visuomenės saugumo klausimai“, - sakė NPPSS atstovas Tomas Vaitkunskas.
Abi pusės - pareigūnai ir politikai - sutiko, kad policijos finansavimas apgailėtinas, o norint užtikrinti viešąją saugumą būtini greiti sprendimai.
„Tačiau konkrečių pažadų iš politikų neišgirdome”, - teigė V. Banel.
NPPSS atstovai priminė politikams stalčiuose užsigulėjusius įstatymų projektus, kurie dėl nepaaiškinamų priežasčių nepriimami jau ne vieną kadenciją. Tai Policijos veiklos įstatymo projektas, projektas dėl 40 valandų darbo savaitės pareigūnams. Taip pat valstybės skolos pareigūnams situacija, susidariusi dėl antikonstitucinio įstatymo dėl 70 proc. priedų ir priemokų ribojimo.
„Politinės partijos, kaip kardinolai konklavos metu, pagaliau turėtų susėsti ir nuspręsti, kuria kryptimi einame, kokios prioritetinės kryptys, kaip ketinama spręsti problemas, nes dabar Seimas panašėja į Krylovo pasakėčios veikėjus, kai vežimas tempiamas į skirtingas puses, todėl nepajuda iš vietos”, - kalbėjo Vilniaus apskrities Ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas Vytautas Lamauskas.
Pasak jo, pareigūnai ir jų atstovai laukia atsakymų, ko tikėtis sistemai artimiausius ketverius metus. Jis priminė, kad policijos bendruomenė, matydama , kad problemų sprendimas nejuda iš vietos, ketina pradėti protestus ir parodyti Europai, kad kol tokia situacija Lietuvoje, saugios negali jaustis ir Europos šalys.