Pagalba

  

Pagalba
S. Skverneliui – D. Grybauskaitės nurodymas
2015-08-31

Prezidentė ministrą pasikvietė po to, kai praėjusią savaitę persekiojant įtariamus cigarečių kontrabandininkus, pasienietis mirtinai sužalojo 18 metų jaunuolį. Prezidentės atstovė spaudai Daiva Ulbinaitė po susitikimo sakė, kad susitikime kalbėtasi, kaip ateityje išvengti panašių incidentų. Pasak D. Ulbinaitės, jauno žmogaus tragedija reikalauja imtis neatidėliotinų priemonių, kad ateityje būtų išvengta beprasmių mirčių. Prezidentės nuomone, reikia tokios teisinės bazės, kad ir prieš žmones nebūtų naudojama perteklinė jėga, bet ir pareigūnas būtų apsaugotas nuo savo veiksmų.

Prezidentės atstovė spaudai Daiva Ulbinaitė po susitikimo sakė, kad susitikime kalbėtasi, kaip ateityje išvengti panašių incidentų bei kaip sustiprinti, modernizuoti sienos apsaugą. „Pasak prezidentės, tik pradėjusio gyvenimą jauno žmogaus gyvybę nusinešusi tragedija reikalauja imtis neatidėliotinų priemonių, kad ateityje būtų išvengta tokių beprasmių mirčių. Tam, prezidentės įsitikinimu, reikia ne tik taisyti įstatymus, modernizuoti sienos apsaugą, bet ir keisti ydingą praktiką, taip pat požiūrį į žmogaus gyvybę“, – D. Grybauskaitės poziciją perdavė D. Ulbinaitė.

Prezidentės nuomone, reikia tokios teisinės bazės, kad ir prieš žmones nebūtų naudojama perteklinė jėga, bet ir pareigūnas būtų apsaugotas nuo neteisėtų veiksmų. Pareigūnas turi būti garantuotas, kad elgiasi teisingai.

Šalies vadovės įsitikinimu, šaunamojo ginklo panaudojimo tvarka turi atitikti aukščiausius europinius standartus ir Europos Žmogaus teisių teismo praktiką, pagal kurią mirtį galinti sukelti jėga gali būti panaudota tik kraštutiniais, išimtinais ir neišvengiamai būtinais atvejais. Pasak D. Ulbinaitės, vidaus reikalų ministras turi užtikrinti, kad pareigūnams netrūktų žinių, įgūdžių ir praktikos naudojant šaunamąjį ginklą.

Prezidentė taip pat atkreipia dėmesį, kad nedelsiant būtina modernizuoti valstybės sienos apsaugą. Tai esą svarbu ne tik kovojant su kontrabanda, bet ir aštrėjant migracijos problemoms. Dabar tik 30 proc. valstybės sausumos sienos saugoma naudojantis moderniomis priemonėmis.

Savo ruožtu S. Skvernelis pritarė, kad po šios situacijos reikia atlikti dešimtmečius nedarytus darbus. Jo nuomone, visoms tarnyboms reikia suvienodinti ginklo panaudojimo atvejus. Taip pat įstatymiškai turi būti aiškiai reglamentuotos šaunamojo ginklo panaudojimo sąlygos.


Vidaus reikalų ministras taip pat atkreipė dėmesį į būtinybę stiprinti valstybės sienos apsaugą: ginkluotė pasenusi, finansavimo trūksta. DELFI primena, kad D. Grybauskaitė po incidento pareiškė, kad ginklo panaudojimas buvo perteklinis, o šis atvejis rodo „nekokybišką mūsų pasienio funkcijų atlikimą“. Tuo metu S. Skvernelis laikėsi priešingos pozicijos: penktadienį paskelbė viešą laišką, kuriame ragino be teismo ir nešališko tyrimo nesmerkti pareigūno, kuris, vykdydamas tarnybines pareigas, galbūt viršijo įgaliojimus. Jis taip pat ragino pareigūnus nesiklaupti ant kelių prieš kriminalinį pasaulį, nepasiduoti ir nebijoti. Dėl šio įvykio Kauno apygardos prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą.

Originalų tekstą rasite čia: http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/s-skverneliui-d-grybauskaites-nurodymas.d?id=68869066