Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Profesinių sąjungų ir VRM vadovai sprendė, kaip kurti saugią ir sveiką tarnybos aplinką
2015-04-07

Reikalinga sistema, kuri leistų tinkamai rūpintis pareigūno sauga ir sveikata

Tardamas įžanginį žodį renginio metu ministras S. Skvernelis pažymėjo, jog ši konferencija yra kolektyvinių sutarčių išdava, tai galimybė pažvelgti į pareigūnų saugos, sveikatos, reabilitacijos, integravimo klausimus kitu kampu ir pasiūlyti konkrečius sprendimus.

„Išties atėjo laikas keisti požiūrį, kad visas su darbu susijusias rizikas ir sveikatos praradimus pareigūnams kompensuoja galimybė anksčiau baigti tarnybą ir gauti valstybinę pensiją. Pareigūnu reikia rūpintis visą tarnybos laikotarpį – nelaukiant kritinių situacijų, nelaimių ar tos dienos, kai jam reikės išeiti į užtarnautą poilsį“, – akcentavo S. Skvernelis. 

Jo žodžiais, svarbu sukurti tokią sistemą, kuri leistų tinkamai rūpintis pareigūno sauga ir sveikata nuo pat jo darbo pradžios iki išėjimo į pensiją, taip pat sudarytų palankias sąlygas integruotis į darbo rinką baigus tarnybą. „Pasiryžęs tarnauti žmogus turi žinoti, kad nuo pat pirmos dienos pateks į tokią aplinką, kurioje jis bus didžiausia vertybė“, – sakė ministras.

 „Manau, kad, visų pirma, vadovui svarbu suprasti, kokią reikšmę turi geros, saugios darbo sąlygos darbuotojui. Juk nuo to gerėja tiek darbo kokybė, tiek atsakingumas, todėl kiekvieną dieną reikia galvoti, kaip gerinti turimas sąlygas. Tiek psichologinė, tiek reabilitacinė, tiek kita su sauga ir sveikata susijusi pagalba reikalinga tam, kad mes išliktume tvirtais, žinančiais, ko norime, kur einame žmonėmis ir svarbiausia – tikėtume. Tada tikrai visi padarysime labai daug“, - sakė Kalėjimų departamento prie Teisingumo ministerijos direktoriaus pareigas l.e. Živilė Mikėnaitė

Konferencijos atidarymo metu taip pat kalbėjo Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie VRM vadas  Renatas Požėla, kuris pabrėžė, jog valstybinėse institucijose, tarnybose gajus požiūris į darbuotoją tik kaip į galutinio produkto kūrėją, nekreipiant dėmesio į organizacijos kultūrą, vertybes, saugą ir sveikatą, tačiau kartu pasidžiaugė, kad toks požiūris po truputį keičiasi.

Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Donatas Malaškevičius profesinių sąjungų veiklą palygino su saugia kaimynyste. „Labai svarbu, jog tai nesusvetimėjusi bendruomenė toje susvetimėjusioje visuomenėje, kurią turime šiuo metu. Man profesinė sąjunga – tai bendruomenė, kurioje esi saugus tiek, kiek yra saugus tavo kolega. Kolektyvinė sutartis, kuri buvo pagrindas ir šiam žingsniui, yra ir bus puikus instrumentas, kiek mes kiekvienas suprasime, kad ne įranga, automobiliai, o policijos darbuotojas yra didžiausia vertybė, o jo socialinis, materialinis ir emocinis gerbūvis yra būtina sąlyga sėkmingam darbui“.

Renginio metu taip pat kalbėjo Muitinės departamento  Personalo administravimo skyriaus viršininkas Irmantas Lideikis, Centrinės medicinos ekspertizės komisijos pirmininkas Marius Buitkus. 

Sauga ir sveikata: mokykimės iš užsienio šalių patirties

NPPSS pirmininkas Vladimir Banel, kalbėdamas apie Lietuvos patirtį saugos ir sveikatos srityje, teigė, jog daugelyje vietų vis dar išlikęs požiūris „pasirašyk žurnalą ir pirmyn į tarnybą“. Tuo tarpu tarnybos metu pareigūnai susiduria su pavojingomis sveikatai ir net gyvybei situacijomis. Čia galime pasimokyti iš užsienio valstybių, kurių patirtis – ženkliai skiriasi.

Europos policijos konfederacijos (EuroCOP) prezidentė Anna Nellberg teigia: „Tai darbas, teikiantis malonumą. Mes užtikriname žmogaus teises, demokratiją ir visada susiduriame su sunkumais. Todėl pareigūnų sveikatos ir saugumo užtikrinimas reikalauja ypatingos priežiūros. Sveikatos negalima nusipirkti, jos niekaip nepavyks kompensuoti, todėl rūpintis savo darbuotojais reikia taip, kad kompensacijų neprireiktų“.

Didžiosios Britanijos branduolinės civilinės policijos konfederacijos vadovas Nigel Dennis teigia: „Didžiojoje Britanijoje yra toks požiūris, kad pareigūnais būtina rūpintis bet kokiomis aplinkybėmis. Valstybė nusprendė, jog būtina investuoti į pareigūną, nes jie yra saugios valstybės mechanizmo dalis. Investuok į pareigūną šiandien ir rezultatą gausi rytoj“.

Be to, Švedijoje pareigūnai praktikuoja „debriefing“ metodą, kurio komandos užduotis – įvertinti situaciją (diagnozuoti) ir pateikti rekomendacijas pareigūnams bei darbdaviui kaip elgtis konkrečioje situacijoje (pvz. prieš rimtesnę operaciją, riaušių malšinimo operaciją, po šaunamojo ginklo panaudojimo ir kt.), arba kaip padėti konkrečiam pareigūnui, kuris jau patyrė stresą. Ši sistema iš pradžių buvo priimta labai priešiškai, tačiau po kelių metų be jos Švedijos policijos veiklos organizavimas tapo neįsivaizduojamas.

Aukšta darbo kultūra neįmanoma be aktyvaus darbuotojų dalyvavimo

Svarbiausius teisinius saugos ir sveikatos aspektus Lietuvos ir Europos Sąjungos mastu pristatė dr. Vilius Mačiulaitis. Pasak jo, darbuotojų sauga ir sveikata – visos prevencinėspriemonės, skirtos darbuotojų darbingumui, sveikatai ir gyvybei darbe išsaugoti, kurios naudojamos ar planuojamos visuose įmonės veiklos etapuose, kad darbuotojai būtų apsaugoti nuo profesinės rizikos arba ji būtų kiek įmanoma sumažinta.

Kalbėdamas apie problemas, susijusias su sauga ir sveikata, V. Mačiulaitis teigė, jog ši sritis yra „nepatogi, nes ji lėtina procesas, brangi, reikalaujanti laiko ir pastangų, jos grąža neapčiuopiama, tai kažkokie žaidimai ir reikalinga „kažkam“. Anot jo, neįmanoma pasiekti aukštos darbo kultūros be aktyvaus darbuotojų dalyvavimo vidiniuose procesuose, o saugos ir sveikatos sistemos negali tinkamai funkcionuoti nesant socialinio dialogo: jungtinių komitetų ir kolektyvinių susitarimų.

Renginio metu vyko ir specialūs mokymai asmenims (pareigūnams, tarnautojams, darbuotojams), kurie domisi pareigūnų saugos ir sveikatos klausimais. Taip pat buvo surengta strateginio planavimo sesija, kurios metu išryškintos įstaigų komandos, kurios tęs pradėtus darbus praktikoje, parengtos saugos ir sveikatos vizijos, parengtas 2015-2016 m. veiksmų planas ir dokumentai, susiję su saugos ir sveikatos komisijų veikla bei įgaliojimais, įsteigti komitetai (pateikta metodinė medžiaga, nuostatai), kurie bus įgyvendinti praktikoje. 

Anot organizatorių, renginio dalyviai - pavyzdys savo kolegoms saugos ir sveikatos srityje, tačiau visa tai turi būti įgyvendinta praktiškai. 

Renginį organizavo Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas ir Lietuvos muitinės darbuotojų profesinių sąjungų susivienijimas. Partneriai: Vidaus reikalų ministerija, Policijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos, Kalėjimų departamentas prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos, Muitinės departamentas prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos.

Informaciją apie darbuotojų saugos ir sveikatos komitetų sudarymo teisinius aspektus, veiklos organizavimą galite rasti ČIA

NPPSS informacija

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?