Pagalba
4000
narių
6
organizacijos
Pagalba
Profesinių sąjungų ir ministrės susitikimas: dėmesys finansavimui, kovai su COVID-19 ir bendruomenės lūkesčiams
2020-12-18

Vakar Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS), jo šakinių organizacijų lyderiai, taip pat kitų pareigūnų profesinių sąjungų atstovai susitiko su naująja vidaus reikalų ministre Agne Bilotaite ir būsimuoju viceministru Vitalij Dmitrijev. Nuotoliniame susitikime daugiausiai dėmesio buvo kitų metų teisėsaugos finansavimui, buvo aptartas statutinių įstaigų pasirengimas kovai COVID-19 pandemija, profesinių sąjungų atstovai ministrei taip pat pristatė ir pareigūnų bendruomenės lūkesčius. 

 

Statutinių įstaigų finansavimas 2021 m.

 

A. Bilotaitė susikimo dalyvius informavo apie tai, jog kitų metų biudžete teisėsaugai planuojama papildomai skirti kiek daugiau nei 11 mln eurų. 7,7 mln eurų (atskirai) atiteks Policijos departamentui. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui numatoma papildomai skirti kiek daugiau nei 4 mln eurų (vietoje reikalingų 7,5 mln eurų), o Valstybės sienos apsaugos tarnybai – 1,4 mln eurų (vietoje reikiamų 5 mln. eurų).

 

„Tokie skaičiai tikrai negali džiuginti pareigūnų. Lėšos, kurių reikalavo įstaigos ir bendruomenė, turėjo būti skiriamos tolimesniam „Programos 1000“ įgyvendinimui. Suprantame, kad situacija šalyje yra labai sudėtinga, lėšų trūksta visoms sritims. Tačiau pasiteisinimas, jog dabar sunku visiems tikrai nereiškia, kad neturi būti ieškoma išeičių iš susidariusios situacijos. Vilties teikia tik ministrės nusiteikimas ieškoti visų įmanomų būdų planuotiems biudžetams atstatyti“, – sako NPPSS pirmininkas Vladimir Banel. 

 

Kova su pandemija

 

Vidaus reikalų ministrė pastebėjo, kad šiais metais su COVID-19 rizika tarnyboje susiduriantiems pareigūnams buvo išmokėti 9 mln. eurų priedų. Ši suma 2021 m., anot A. Bilotaitės, gali būti bent 3 kartus didesnė ir jau yra numatyta. Svarbu ir tai, kad priedai pareigūnams bus mokami iš specialaus COVID-19 fondo, vadinasi statutinėms įstaigoms nereikės tam naudoti savo darbo užmokesčio biudžetų. 

 

Pareigūnų bendruomenės lūkesčiai

 

Anot V. Banel,  labai svarbu, kad prasidėjęs dialogas tarp naujosios VRM vadovybės ir pareigūnų vyktų nuolatos. Nes tai yra pats geriausias būdas išgirsti vieniems kitus ir kartu spręsti opiausias problemas

 

„Kalbėdami apie lūkesčius, žinoma, minėjome neįvykdytą „Programos 1000“ įgyvendinimą, pareigūnų aprūpinimo, saugos ir sveikatos tarnyboje klausimus, jų motyvavimo problemas. Nuėjusi vyriausybė buvo pradėjusi tam tikrus svarbius darbus, kaip pavyzdį galiu paminėti Nacionalinės pažangos programos rengimą. Svarbu, kad darbai nenutrūktų, o pareigūnai aiškiai žinotų kaip ministrė ir jos komanda mato darbų tęstinumą ir naujų perspektyvas“, – teigia V. Banel. 

 

Didžiausias ugniagesių gelbėtojų skaudulys – finansavimas

 

Ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos (UGPS) pirmininkas Saulius Džiautas po susitikimo minėjo, kad didžiausią nerimą jam sukėlė sprendimas didinti PAGD finansavimą dvigubai mažesne suma nei yra tikrasis poreikis. 

 

„Grįšime prie šios problemos, UGPS planuoja kreiptis dėl to į Seimo narius. Aišku, yra ir kitų svarbių problemų, kurias palietėme susitikime. Pavyzdžiui, PAGD statutinių pareigybių koeficientai, numatyti Vidaus tarnybos statute, neturi būti mažesni, lyginant juos su kitų statutinių tarnybų pareigūnų koeficientų vidurkiu. Be to, didele problema išlieka nesukomplektuoti pareigūnų ir VPGT sistemos darbuotojų etatai, pareigūnų motyvacijos stoka“, – kalba S. Džiautas.  

 

Pasienyje – problemų puokštė

 

Lietuvos pasienio pareigūnų profesinės sąjungos (LPPPS) atstovai susitikime akcentavo ne tik atlyginimų didinimą pareigūnams, tačiau ir darbo užmokesčio sistemos pakeitimus, atsisakant šiuo metu esančios vertinimo sistemos. Be to, iki galo nėra išspręstas ir pareigūnų aprūpinimo pagal VSAT patvirtintą standartą klausimas (naujos uniformos, visos tarnybai reikalingos priemonės).

 

Jevgenijus Amelinas, LPPPS pirmininkas, daug dėmesio skyrė ir priemonėms, kurios padėtų sumažinti pareigūnų rizikas tarnyboje užsikrėsti COVID-19 virusu. „Pareigūnai turi būti aprūpinti tinkamomis asmeninės apsaugos priemonėmis – reikalavimus atitinkančiais respiratoriais, pirštinėmis, skydeliais, specialia apranga, dezinfekciniu skysčiu, kitomis priemonėmis. Be to, reikia peržiūrėti darbo organizavimo principus, siekiant mažinti kontaktų skaičių tarp pačių pareigūnų. Mes taip pat turime būti aprūpinti nuotoliniam darbui tinkamos priemonėmis, o galiausiai pareigūnai turi būti motyvuojami rizikos lygį atitinkančiomis priemokomis“.

 

Kiti akcentai

 

Lietuvos policijos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Saulius Grigonis susitikime kalbėjo apie būtinybę Policijos departamentui grąžinti asignavimų valdytojo statusą. O viešojo saugumo pareigūnams atstovaujantis Andrius Bareika užsiminė apie visišką socialinio dialogo viešojo saugumo sistemoje nebuvimą. 

 

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?