Ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos (UGPS) atstovai šiandien, lapkričio 8 d., susitiko su Vyriausybės vadovu Sauliumi Skverneliu. Ministras Pirmininkas iš pirmų lūpų išgirdo apie problemas, su kuriomis kasdien susiduria Lietuvos ugniagesiai.
UGPS atstovai susitikimo metu teigė, kad viena didžiausių problemų visoje sistemoje – neužimtos darbo vietos. Valstybinėje priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje neužimta apie 13 proc. darbo vietų, todėl į įvykius važiuoja vos 3-4 ugniagesiai vietoje 6. Prireikus, kviečiamos papildomos pajėgos. Savivaldybėse trūksta 250 žmonių. Iš 278 Lietuvos savivaldybių ugniagesių komandų 60-tyje darbuotojai budi po vieną.
„Iš esmės vienas penktadalis Lietuvos teritorijos yra nepajėgus priimti pirmojo liepsnų smūgio. Nė neverta kalbėti apie didelio masto gaisrus“, - sakė UPGS pirmininkas S. Džiautas.
Profsąjungos pateikė savo viziją
UGPS atstovai Premjerui pateikė tarnybų darbo efektyvinimo idėjas ir siūlymus. Anot S. Džiauto, urėdijos turi 68 praktiškai naujas transporto priemones, kurias galima panaudoti gaisrų gesinimui. Visureigiai žiemos laikotarpiu nenaudojami, todėl, anot profsąjungos atstovų, galėtų būti panaudos ar kitais būdais skiriami savivaldybių ugniagesiams. Pastarieji važinėja su prieš keletą dešimtmečių atgyvenusiais automobiliais, kurie dažnai genda.
Profsąjungos siūlo pagalvoti ir apie vieningos sistemos sukūrimą. „Dabar kiekvienoje savivaldybėje turime du rajono priešgaisrinės tarnybos vadus. Ar tai ne per didelė prabanga Lietuvai? Vienam savivaldybės administracijos darbuotojui tenka 12 ugniagesių ir skyrininkų. Be to, vidutinis atlyginimas savivaldybės priešgaisrinėse tarnybose viršija 500 eurų, o ugniagesiai gauna vos 400 eurų. Iš esmės 4 administracijos darbuotojai vidutinį atlyginimą pakelia net 100 eurų”, - aiškino S. Džiautas.
Būtinas papildomas finansavimas atlyginimų didinimui ir viršvalandžių apmokėjimui
UGPS Premjerui pateikė ir papildomo finansavimo poreikį PAGD priklausančioms tarnyboms.
„Mūsų skaičiavimu, norint pilnai patenkinti poreikius papildomai reikia 6,2 mln. eurų atlyginimų fondui. Realiam atlyginimų didinimui reikia 3,6 mln. eurų, sukomplektavimui ir viršvalandžiams - 1,7 mln. eurų, 60 naujų operatorių priėmimui į Bendrąjį pagalbos centrą perimant iš greitosios pagalbos valdymą - 0,9 mln. eurų. Tam, kad galima būtų vykdyti Vyriausybės programą ir tęsti „Programos 1000” įgyvendinimą, kitąmet būtina suorganizuoti du ugniagesių vertinimus. Pirmajam prireiktų 2400 tūkst. eurų, antrajam – perpus mažiau. Iš viso tai sudaro 3600 tūkst. eurų.
Po biudžeto korekcijų Vyriausybės planas šiuo metu yra skirti papildomai 700 tūkst. eurų, PAGD sugeneruos 900 tūkst. eurų, taigi reikia atrasti trūkstamus 2 mln. eurų. statutinių ugniagesių atlyginimų didinimui. Jei norime turėti sukomplektuotus ekipažus, būtina apmokėti viršvalandžius arba priimti į tarnybą daugiau ugniagesių – tam reikia dar 1700 tūkst. eurų“, - dėstė S. Džiautas.
UGPS atstovai susitikimo metu teigė, kad, siekiant užtikrinti savivaldybių ugniagesių ir piliečių saugumą, savivaldybių priešgaisrinėms tarnyboms deleguotoms funkcijoms vykdyti būtina skirti ne mažiau nei 2 milijonus eurų.
S. Skvernelis užtikrino, kad mūsų siūlymai bus svarstomi kartu su kitais siūlymais. Profesinės sąjungos tikisi, kad kitąmet ugniagesiams pagaliau pavyks išbristi iš skurdo.
UGPS kartu su Vidaus reikalų ministerija, PAGD, VPGT artimiausiu metu planuoja organizuoti diskusijas, kurių metu sieks išsiaiškinti, kokia kryptimi turėtų eiti priešgaisrinės apsaugos sistema.
Anksčiau rašėme:
Iš skurdo išsivaduoti nepajėgiantys ugniagesiai susitinka su Ministru Pirmininku
Ugniagesių atstovai Seimui pateikė realų 2018 m. PAGD finansavimo poreikį
Profsąjungos: būtinas konkretus 2018 m. PAGD biudžeto paskirstymo planas