Pagalba
4500
narių
6
organizacijos
Pagalba
Policininkas + policijos rėmėjas – patikimas duetas ar pora iš išskaičiavimo?
2017-02-27

Lietuvos policijos profesinė sąjunga (LPPS)nuogąstauja, jog naujovė  leisti patruliuoti kartu vienam policijos pareigūnui ir policijos rėmėjui, gali baigtis liūdnai. Specialių žinių ir pasirengimo neturintis rėmėjas negali būti lygiavertis pareigūnui ir kritinėje situacijoje tapti jo ramsčiu. 

LPPS raštu kreipėsi į Policijos departamentą, prašydama pateikti išsamesnę informaciją apie policijos pareigūnų darbo kartu su policijos rėmėjais organizavimą.

Profesinės sąjungos žiniomis, Tauragės apskrities ir kituose policijos komisariatuose pareigūnai patruliuoti ir reaguoti į įvykius tiek dieną, tiek ir naktį jau yra siunčiami tik su policijos rėmėju. Dėl tokio sprendimo pareigūnai jaučia įtampą ir potencialiai galimą grėsmę savo sveikatai ir gyvybei, nes sudėtingos ir pavojingos situacijos policininko darbe – kasdienybė. Kaip reaguoti ir veikti ekstremaliais atvejais  – pareigūnai yra specialiai apmokomi, o gebėjimai tikrinami mokymų, įvairių kursų metu bei gludinami kasdieninėse situacijose. 

Patruliuojant ar reaguojant į įvykius vienam policininkui poroje tik su rėmėju, kuris nėra apmokytas kaip pareigūnas, neturi pakankamai kompetencijos ir žinių, vargu ar pavyks išvengti atvejų, kai būtinos pagalbos Angelas sargas iš kolegos rėmėjo nesulauks. Todėl kyla klausimas, kas bus atsakingas, jeigu patruliuojant kartu pareigūnui ir rėmėjui, dėl pastarojo nekompetencijos ir žinių stokos, reaguojant į įvykį, kils pavojus pareigūno sveikatai ar gyvybei.

Kita, sprendimo „suporuoti“ policijos pareigūną ir rėmėją bendram darbui, problema, apie kurią prabilo pareigūnai – negalėjimas iki galo tinkamai atlikti savo funkcijų.

Pasak LPPS pirmininkės Romos Katinienės, kol kas trūksta aiškumo ir apibrėžtumo, bet akivaizdu, jog pareigūno saugumas, patruliuojant tik policijos rėmėju, nėra ir negali būti užtikrinamas.

LPPS vadovė paprašė Policijos departamento išaiškinimo, kokiais konkrečiais atvejais pareigūnas vienas gali patruliuoti su policijos rėmėju; ar toks tandemas galimas nakties metu, kai vyksta daugiausia ir sudėtingiausių įvykių; kokiais atvejais ir į kokios kategorijos įvykius konkrečiai vieno pareigūno su policijos rėmėju ekipažas, gali ir privalo reaguoti; į kokius įvykius minėtos sudėties ekipažas neturėtų reaguoti.

LPPS vadovė paprašė nurodyti kokiais teisės aktais yra reglamentuotas toks policininko ir policijos rėmėjo darbo kartu organizavimas ir ar nėra pažeidžiamas Policijos rėmėjų įstatymas bei Policijos patrulių veiklos instrukcija.

„Darosi įprasta, kad policijos pareigūno saugumo užtikrinimas eilinį kartą niekam neįdomus. Pagal iki šiol galiojusią tvarką, būtent dėl policijos pareigūnų saugumo nebuvo galima patruliuoti po vieną, todėl dabar norime gauti Policijos vadovo atsakymą, o kaip gi bus užtikrinamas tiek policijos pareigūno, tiek ir policijos rėmėjo saugumas? Apie šią situaciją informavome ir vidaus reikalų ministeriją. Norime, kad būtų užtikrintas tinkamas, laikantis teisės aktų, darbo organizavimas, pareigūnų saugumas ir numatyta institucijų bei jų vadovų atsakomybė“, - sakė Roma Katinienė.

Panašu, kad naujieji porininkai policijos darbe – pareigūnas ir policijos rėmėjas - galimai atsirado ir dėl pareigūnų trūkumo. Tačiau, pasak R.Katinienės, net ir stingant pareigūnų ar lėšų, neturėtų būti paminamas pareigūno saugumas ir dėl to neturėtų nukentėti visuomenė.

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?