Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Policijos skyrius, kurio sėkmės galima pavydėti
2016-02-23

Visi įvykiuose

"Užeikite. Čia pareigūnų kabinetas", – "Kauno dienos" žurnalistus pasitiko iš pirmo žvilgsnio trapi šviesiaplaukė moteris. Audrai Giedraitienei buvo patikėta vadovauti naujai steigiamam skyriui, kurio veiklos sėkmės gali pavydėti kitų apskričių policija. "Oi, nėra. Visi išvykę dirbti", – skyriaus vadovė mestelėjo žvilgsnį į kabinetą, kuriame į kompiuterį buvo įnikęs vienintelis pareigūnas.

Vidutiniškai septyni tyrėjai per parą reaguoja į 42–88 įvykius, pradeda 20–30 ikiteisminių tyrimų. Per praėjusius metus net 60 ikiteisminių tyrimų skyriaus pareigūnai baigė trumpiau nei per 24 val., o pats procesas užtruko 2–4 val.

Tai tik keletas statistinių rodiklių, kuriuos naujai suformuotas skyrius pasiekė po iškeltų jiems tikslų. Ieškant galimybių kuo efektyviau ir operatyviau reaguoti į pranešimus apie nusikalstamas veikas, pernai Kauno apskrities Vyriausiojo policijos komisariato sukurtas naujas padalinys – Nusikalstamų veikų registravimo skyrius.

"Įsteigus šį skyrių, sumažėjo ikiteisminio tyrimo trukmė, pagerėjo surinktų medžiagų kokybė", – naujokus gyrė Kauno policijos viršininko pavaduotojas Darius Pliavga.

Operatyvi komanda

Padalinio pareigūnų veikla organizuota taip, kad jie operatyviai vyksta į nusikaltimų vietas. Kartu važiuoja Kriminalistinių tyrimų skyriaus pareigūnai. Tai reiškia, kad pėdsakų paieška vyksta sklandžiai. Skirtumas tas, kad anksčiau atvykdavo tyrėjai, o tik paskui ir tik tuo atveju, jeigu reikia, atvyksta kriminalistinių tyrimų skyriaus pareigūnai.

Nusikalstamų veikų registravimo skyriaus pareigūnai ir kriminalistinių tyrimų skyriaus pareigūnai iš karto atvyksta kaip komanda. Pėdsakų paieška ir pėdsakų paėmimas atliekama iš karto, šio veiksmo nereikia kartoti.

Kitas skyriaus prioritetas – tyrimą atlikti per kuo trumpesnį laiką. "Mes ne tik reaguojame į įvykius ir surenkame visą medžiagą ikiteisminiam tyrimui pradėti, bet atliekame ikiteisminius tyrimus, kurie užtrunka 24 arba 48 val.", – skyriaus galimybes dėstė A.Giedraitienė. Išlieka ir ilgesnį laiką trunkantys tyrimai, tačiau su jais dirbama anksčiau galiojusia tvarka.

Tokia policijos darbo specifika susiformavo keliant klausimus apie tai, ar tikrai reikia kam nors perduoti medžiagą, jei yra aiškus įtariamasis, jis prisipažįsta, o visa medžiaga – pareigūno rankose. Idėja buvo ta, kad tyrimą galima baigti greitai, neapkraunant kitų policijos, prokuratūros ar dar kokių nors institucijų papildomu darbu, dokumentų rašymu.

Stulbinamas ekonomiškumas

"60 bylų buvo baigta per vieną darbo dieną. Tai valstybei kainavo tik 538 eurus. Jei toks pat bylų skaičius būtų užtrukęs 14 dienų, nepaisant, kad tai vyktų pagreitinto proceso tvarka, būtų kainavę beveik 8 tūkst. eurų", – skaičiais žongliravo A.Giedraitienė.

Nusikalstamų veikų registravimo skyriaus viršininkės pateiktą aritmetiką patvirtino tyrimų įkainiai: jei tyrimas trunka vieną dieną, jo įkainis – 9 eurai, 14 dienų trunkantis tyrimas atsieina 128 eurus, o 3 mėnesius trunkantis tyrimas valstybei kainuoja 567 eurus.

Ekonominė naujojo skyriaus nauda ne tik finansinė. Dažno mėgstamas posakis, kad laikas – pinigai, šiuo atveju labai tinkamas. Pasikeitė ir pareigūnų darbo metodai. Į nusikalstamas veikas pareigūnai vyksta ginkluoti supaprastintu, vadinamuoju trilapiu, pareiškimu.

Turbo tyrimai

"Šiandien jau turime du turbo", – mestelėjo A.Giedraitienė užsisukdama ieškoti pareiškimų. – "Tas turbo nėra įstatyminis žodis, čia mes sau taip vadiname. Tačiau tai mums asocijuojasi su itin sparčiai besisukančiais varikliais", – pokštavo pareigūnai.

Turbo netrukus buvo išlinksniuotas pagal realius žingsnius. Tai reiškia tokį procesą, kai pareigūnai, pradėję procesą, jo nebepalieka: patys pradeda ikiteisminį tyrimą, priima sprendimus ir baigia tyrimą.

A.Giedraitienė pateikė pavyzdį, tarkime, žmogus pripažįsta, kad davė pareigūnui 50 eurų kyšį. Pareigūnai turi galimybę filmuoti, įrašyti, todėl papildomų įrodymų rinkti nebereikia. Pastebima ir tai, kad net teismai tokiuose procesuose įprato, jog su ikiteisminio tyrimo medžiaga būtų pateikta ir filmuota medžiaga.

Procesas vyksta be jokių trukdžių. Vienintelis galimas trukdys – įtariamojo girtumas. Kaip taisyklė vienokio ar kitokio nominalo banknotus pareigūnams siūlo už Kelių eismo taisyklių pažeidimą pričiupti vairuotojai ir neretai taip stengiasi nuslėpti savo promiles. Asmuo sulaikomas. Jei įtariamasis visiškai neblaivus, areštinėje užtrunka, kol išblaivinamas.

Pildomas trilapis pareiškimas. Nereikia rašyti legendos apie tai, kaip priėjo, pamatė, papūtė, pasiūlė. Tame pačiame pareiškime yra ir asmens, kuris padarė nusikalstamą veiką pozicija. Įtariamasis užpildo grafą, kurioje nurodyta apie pagreitinto proceso galimybę. Įtariamasis nurodo, ar sutinka, ar ne ir nemalonus procesas įsisuka. Pareiškime išaiškintos ir įtariamojo teisės.

"Jei jis sutinka, pinigai dedami į depozitinę sąskaitą ir byla keliauja į teismą kartu su asmeniu. Tą pačią dieną į teismo posėdį atvyksta nusikalstamą veiką užfiksavę ir tyrimą pradėję pareigūnai, į teismą ateina prokuroras ir valstybės skirtas advokatas įtariamajam. Pareiškimas yra kaip kaltinamasis aktas. Jeigu įtariamasis sutinka, pakanka vieno teismo posėdžio ir procesas baigtas – paskelbiama teismo nutartis", – apie greituosius tyrimus paaiškino A.Giedraitienė.

Perima krūvį

Nusikalstamų veikų registravimo skyrius dirba su nesunkiais ir apysunkiais nusikaltimais. Skyriaus pareigūnai reagavo į daugiau nei 21 tūkst. pranešimų apie galbūt įvykdytas nusikalstamas veikas. Pradėjo 9 002 ikiteisminius tyrimus.

Priėmė per 4 tūkst. nutarimų atsisakyti pradėti ikiteisminius tyrimus. Taip elgiamasi tais atvejais, kai pareigūnai mato, kad piliečio surašytame pareiškime nėra nusikaltimo sudėties. Vertinant šiuos nutarimus, A.Giedraitienė pabrėžė, kad taip mažinamas Viešosios policijos pareigūnų darbo krūvis.

"Naujojo skyriaus pareigūnai kažkiek sumažino krūvį ir kriminalinių skyrių pareigūnams. 2015 m. šio padalinio pareigūnai pagreitinto proceso tvarka į teismą perdavė 93 nusikalstamas veikas", – pirmųjų veikos metų rezultatus skaičiavo A.Giedraitienė.

Nukentėjusiojo labui

Kai kūrėsi šis skyrius, Policijos departamento rūpesčiu buvo organizuojami mokymai, keičiami blankai, pareigūnai išmoko kitokių darbo metodų.

Penkialapis protokolas, kurio viename lape telpa penki pareiškimai, naudojamas, pvz., vagysčių iš automobilių atveju: pareigūnas užtrunka ne valandą ar daugiau kaip anksčiau, bet 20 min.

"Patogumas ir nukentėjusiajam. Nemalonioje situacijoje jam nereikia ilgai laukti", – pranašumus vardijo skyriaus viršininkė.

Maždaug pieš mėnesį "Kauno diena" rašė apie Senamiestį krečiančias vagystes iš automobilių. Tąsyk buvo kalbintas ne vienas nukentėjęs asmuo. Beveik visus šokiravo, kad policija tik atvažiavo. Surašė ir išvažiavo, o po kelių dienų nukentėjusiuosius pasiekė pranešimai apie sustabdytą ikiteisminį tyrimą.

A.Giedraitienė įsitikinusi, kad žmonėms paprasčiausiai pritrūko teisinio išprusimo. "Sustabdytas, tai nereiškia, kad nebetiriamas. Tai reiškia, kad ta byla nesimėto pareigūnui ant stalo, o įtariamasis ieškomas toliau. Pernai tyrėjams atidavėme septyniolika sustabdytų bylų dėl multimedijų vagysčių iš automobilių. Buvo sulaikytas įtariamasis, jis prisipažino ir taip tamsiomis vadintos bylos tapo baltomis", – dėstė A.Giedraitienė.

Lagaminėlyje – kabinetas

Metus veikiančio, pirmo tokio Lietuvos policijoje Nusikalstamų veikų registravimo skyriaus viršininkė minėjo ir kitus teigiamus dalykus, susijusius su šio skyriaus įsteigimu. Tiesa, prisiminė, kad veiklą skyrius pradėjo vos su 32 pareigūnais, nors būta 42 etatų. Šiuo metu skyriuje dirba 52 žmonės. Vilniuje toks pat skyrius pradeda veiklą šiais metais – su 92 darbuotojais.

Naujojo skyriaus pareigūnų darbo grafikas taip pat kitoks: po dvylika darbo valandų. Anksčiau buvo įprasta budėti parą, o po budėjimo ilsėtis ne vieną laisvą dieną. Nepaisant kitokio darbo grafiko, veikia skyrius visą parą – kad ir kada užsuktų, žmogus ras pareigūną, jei reikia, papildys pareiškimą.

Išskirtinis šio skyriaus pareigūnų akcentas – juodas lagaminėlis, kuriuo ginkluotas kiekvienas ekipažas. Jame viskas, ko gali prireikti pareigūnui įvykio vietoje: fotografuojantis planšetinis kompiuteris, skeneris, spausdintuvas. Tai palengvina ne tik pareigūno darbą. Nusikalstamos veikos aukai nereikia prisitaikius prie pareigūno darbo grafiko vežti dokumentų, rašyti pareiškimo – viskas pildoma, rašoma, fotografuojama ir fiksuojama iš karto vietoje.

Originalų tekstą rasite čia: http://kauno.diena.lt/naujienos/kaunas/miesto-pulsas/policijos-skyrius-kurio-sekmes-galima-pavydeti-735413#ixzz40ydkxqW6

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?