Ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos (UGPS) pirmininku išrinktas organizacijos įkūrėjas, šiuo metu Trakų raj. savivaldybės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos Tiltų komandos ugniagesys gelbėtojas Saulius Džiautas. Suvažiavimo metu pakoreguoti UGPS įstatai, išrinkta UGPS valdyba.
Suvažiavime dalyvavo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktorius Kęstutis Lukošius, jo patarėjas Vytas Kaziliūnas, Seimo nariai Vytautas Bakas, Valerijus Simulik ir Virginijus Sinkevičius, Ministro Pirmininko patarėjas nacionalinio saugumo, užsienio ir vidaus politikos klausimais Arnoldas Pikžirnis, Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) pirmininkas Vladimir Banel, Lietuvos policijos profesinės sąjungos (LPPS) pirmininkė Roma Katinienė, Lietuvos gaisrinės saugos asociacijos atstovas Laimonas Tubis.
„Prieš 18 metų įkūrus Vilniaus miesto priešgaisrinės apsaugos darbuotojų profesinę sąjungą į ją buvo žiūrima pašnairom kaip į priešą, kaip į kitamintį. Vėliau susiformavo UGPS veikianti visos Lietuvos teritorijoje. 2009 metais UGPS tapus NPPSS nare stipriau atsistojome ant kojų. Vykdėme su kitomis pareigūnų profsąjungomis bendras akcijas, piketus, eitynes, mitingus”, - kalbėjo buvęs UGPS pirmininkas Alfredas Povilanskas.
S. Džiautas: teigiami pokyčiai galimi tik susivienijus
UGPS pirmininkas Saulius Džiautas teigė, kad patys esame valstybės ir sistemos kūrėjai.
„Kaip mes susikursime savo gyvenimą, taip ir gyvensime. Žinoma, mūsų turi būti dauguma profesinėje sąjungoje. Tik tada galimi pokyčiai į gerąją pusę.
Klaida buvo manyti, kad „klierkai“ – profsąjungų priešai, kuriems terūpi mus engti. Laikai pasikeitė. Tuos „klierkus“ renkame ir skiriame mes – piliečiai. Kokius išsirenkame – tokius turime, ką išrinktieji paskyrė – tą turime. Turime reikalauti to, ką jie pažadėjo. Nevykdys – imsimės veiksmų“, - sakė S. Džiautas.
Naujai išrinkto pirmininko teigimu, svarbiausi profesinės sąjungos prioritetai: „Programos 1000“ įgyvendinimas, kolektyvinės sutarties pasirašymas, socialinio dialogo skatinimas, komunikavimas su profesinės sąjungos nariais, kitomis įstaigomis.
Suvažiavimo svečiai pažadėjo padėti spręsti ugniagesių problemas
PAGD direktorius padrąsino susirinkusius delegatus ir pažadėjo plėtoti socialinį dialogą. LRV atstovas Arnoldas Pikžirnis sakė, kad nauja Vyriausybė nenusigręš nuo ugniagesių problemų ir yra pasiruošusi jiems padėti.
Tuo tarpu Vytautas Bakas akcentavo, kad ypatingai svarbus darbas komandoje. Anot jo, profesinės sąjungos pirmininkui reikalinga kolegų ir aktyvių profesinės sąjungos narių pagalba, nes jis vienas lauke – ne karys.
Virginijus Sinkevičius patikino, kad ir Lietuvoje galima sukurti skandinavišką partneriškumą ir profsąjunginį judėjimą, jei dirbsime išvien ir dauguma darbuotojų taps profesinių sąjungų nariais. Valerijus Simulik pagvildeno seną ugniagesių skaudulį. Pasak jo, ugniagesiai skirstomi į statutinius ir nestatutinius ir jiems taikomos nevienodos socialinės garantijos, nors ugnies karštis yra vienodas tiek mieste, tiek kaime.
NPPSS vadovas V. Banel: svarbu atkurti tarnybos reputaciją
V. Banel priminė apie tai, kad susivienijimas per 15 metų nuveikė išties daug. „Darbuotojų atstovavimas yra prasmingas, tačiau nelengvas darbas. Susiduriame su skepticizmu, o padėkos už atliktus darbus sulaukiame po kurio laiko, kartais ir išvis jos negauname. Todėl nuolat turime prisiminti vardan ko kūrėsi organizacija, kokia jos istorija“, - įsitikinęs NPPSS vadovas.
Anot jo, PAGD ilgus metus gyveno buvusio vadovo priespaudoje. Vykdytais galimai neskaidriais pirkimais pastaruoju metu bandoma sugriauti kilnaus ugniagesių darbo reputaciją. Dabar turime visas galimybes imtis esminių pokyčių, derėtis dėl kolektyvinių sutarčių pasirašymo, kuriose galima aptarti prioritetinius klausimus, užtikrinti pareigūnų saugios ir sveikos darbo aplinkos kūrimą. Tuo tarpu PAGD administracija privalo užkirsti kelią bet kokiam piktnaudžiavimui tarnyba.
„Ne mažiau svarbu ir sekti įstatymų pakeitimų projektus, teikti siūlymus. Po rinkimų politikų motyvacija yra nuolatiniame pavojuje. Profesinės sąjungos turi nuolatos priminti apie svarbius pažadus ir nepadarytus darbus. Susivienijimo svarbiausi prioritetai – „Programos 1000“ įgyvendinimas, Vidaus tarnybos statuto tobulinimas, saugos ir sveikatos mechanizmų veikimo užtikrinimas, teisingas viršvalandžių apmokėjimas.
Dar šioje Seimo pavasario sesijoje turi būti priimti svarbiausi darbo užmokesčio sistemos pakeitimo ir kiti svarbūs pakeitimai. PAGD niekada nevyko esminiai pasikeitimai, o tai daryti būtina. Pertvarkų sistemoje metu turime užtikrinti žmonių saugumą, saugias ir sveikas darbo sąlygas ir pajamų didinimą. Pokyčiai turi būti daromi su aiškiu tikslu didinti ugniagesių ir visų pareigūnų motyvaciją ir pajamas“, - įsitikinęs V. Banel.
LPPS pirmininkė R. Katinienė: PAGD reikia pokyčių
LPPS pirmininkė Roma Katinienė akcentavo tai, kad Priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje pokyčių reikia jau seniai.
„Vykdant bet kokius pokyčius linkiu nedaryti klaidų, kurias padarė ir vis dar daro policija ir jos vadovybė. Svarbu nepamiršti, kad kiekvienos organizacijos didžiausia vertybė – žmonės. Pagrindinė profesinės sąjungos misija – ginti ir atstovauti savo narių interesus. Didžiausias pasiekimas, kurį gali pasiekti profesinė sąjunga, – socialinių partnerių pagarba ir pasitikėjimas vienas kitu, susitarimų siekimas derybų keliu. Kad ir kaip būtų profesinė sąjunga ir jos lyderiai privalo būti budrūs ir aktyvūs“, - patarė R. Katinienė.
Suvažiavimo metu nutarta valdybos narius rinkti pagal narių aktyvumą, specifiką ir regionus. Naują UGPS valdybą sudaro:
Alfredas Povilanskas atstovauja Vilniaus regioną
Artūras Talandzevičius atstovauja Kauno ir pietų regioną
Vaidas Kiltinavičius atstovauja Klaipėdos regioną
Remigijus Lapinskas atstovauja Šiaulių regioną
Robertas Baltuška atstovauja Panevėžio regioną
Miroslavas Gerasimovičius atstovauja Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentą ir kitas įstaigas
Egidijus Mažylis atstovauja nestatutinius ugniagesius
Valentinas Kuročkinas atstovauja jaunimą ir rūpinasi tarptautinių ryšių klausimais
Piotras Černyševas rūpinasi teisės klausimais