Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Pareigūnai: teisėtvarkos sistemai reikalingas ryžtingas ir kompetentingas vadovas
2016-11-15

„Visada akcentavome, kad svarbiausia – rezultatas, tai yra efektyvus vidaus reikalų sistemos, joje vykdomų pokyčių valdymas. Dabar teisėtvarkai kaip niekada anksčiau reikalingas ryžtingas, į greitus ir tikrus pokyčius orientuotas vadovas, kuris imsis aktyvių veiksmų. Eksperimentams ar pasibandymams čia ne laikas ir ne vieta“, - įsitikinęs V. Banel. 

Reformos be finansavimo neveikia 

Pareigūnų atstovų teigimu, būtina ne tik imtis efektyvaus pokyčių teisėtvarkos sistemoje vykdymo, paremto reikalingomis įgyvendinimui lėšomis. Šiuo metu vidaus reikalų įstaigų pateiktame finansavimo poreikyje numatytas minimalus ir maksimalus finansavimas, todėl neaišku, kokiu keliu nueis naujas finansų ministras ar Seimo biudžeto ir finansų komitetas. Savo ruožtu NPPSS ne kartą akcentavo, kad teisėtvarkos sistemai lėšų turi būti skirta tiek, kiek reikia, o spekuliuoti minimaliu ir maksimaliu poreikiu – neatsakinga.

„Ne kartą sakėme, kad ne vien Vidaus tarnybos statuto įgyvendinimas stringa dėl lėšų trūkumo: pareigūnų atlygis kyla vos pastebimai, trūksta tarnybai reikalingų priemonių ir apmokymų. Būtinas ir pareigūnų bendruomenės telkimas, ypatingai to šiuo metu trūksta policijai. Dėl žemo lygio policijoje vykstančių pertvarkų vadybos, požiūrio į pokyčius, trūkstamo finansavimo bendruomenė itin susiskaldė. Tuo tarpu kitose tarnybose pokyčiai vyksta lėtai, priimtas Vidaus tarnybos statutas nėra pilnai įgyvendinamas, nes trūksta finansavimo“, - problemas vardija NPPSS vadovas. 

V. Banel priduria, kad nereikėtų būti naiviais: įstatymų įgyvendinimas be reikiamo biudžeto skyrimo pasmerktas krachui.

Pareigūnų atstovai teigia, kad turime gerą pavyzdį – susitarimą dėl Krašto apsaugos ministerijos nuoseklaus finansavimo didinimo, anksčiau turėjome policijos plėtros programą. Remiantis gerąja patirtimi, reikėtų ieškoti būdų, kaip užtikrinti nuoseklų teisėsaugos sistemos modernizavimą.

Reforma pakrypo kita linkme 

Anot V. Banel, iš VRM pasitraukus ministro Sauliaus Skvernelio komandai, daugelis darbų ir pokyčiai iš esmės sustojo arba, žvelgiant į policiją, juda ne ta kryptimi.

„Pokyčių esmė buvo didinti pareigūnų pajamas, optimizuoti vidaus reikalų įstaigų darbą, atsisakyti nebūdingų funkcijų, užtikrinti saugią ir sveiką darbo aplinką. Šiandieninė situacija rodo, kad esame labai toli nuo šių tikslų. Tiek Prezidentė Dalia Grybauskaitė, kuriai dėkojame už policijos reformai skirtą dėmesį, tiek Seimo narys Saulius Skvernelis akcentavo, kad negalime daryti reformos tik dėl reformos“, - sako V. Banel.

Anot NPPSS pirmininko, šiuo metu būtinos kai kurių Statuto straipsnių, kurie neveikia arba veikia netinkamai, korekcijos ir efektyvus šio dokumento įgyvendinimas visose Vidaus reikalų ministerijai pavaldžiose tarnybose. 

„Savo ruožtu nacionalinis susitarimas arba kito pobūdžio įsipareigojimas dėl svarbiausių prioritetų teisėtvarkos sistemoje įgyvendinimo garantuotų, kad keičiantis ministrams ir kito lygio vadovams, sistemą negriūtų ir darbai nestotų“, - įsitikinęs V. Banel. 

NPPSS vadovas, paklaustas, ar naujasis ministras turėtų būti panašus į S. Skvernelį, nedaugžodžiauja.

„Sistemai vadovauti turėtų ne žemesnio ir net aukštesnio lygio, ryžto ir kompetencijos asmuo. Lyderystė, kompetencija, gebėjimai ir patirtis, mano nuomone, yra svarbiausi dalykai, į kuriuos būtina atsižvelgti renkantis naują ministerijos vadovą. Juk naujajam ministrui galimai teks dirbti su buvusiu vidaus reikalų ministru, puikiai suprantančiu, kaip sistema veikia ir kur ji stringa. Be to, teks įtikinti Seimo, Vyriausybės, Prezidentūros atstovus, kovoti dėl reikiamo finansavimo. Jau nekalbu apie tai, kad būtinas bendruomenės telkimas“. 

Anot NPPSS, vidaus tarnybos pareigūnų darbo užmokesčio didinimas, tai yra nuoseklus „Programos 1000“ įgyvendinimas“, aprūpinimas darbui reikalingomis priemonėmis, mokymai, saugios ir sveikos darbo aplinkos užtikrinimas Lietuvoje privalo tapti prioritetu. Profesinių sąjungų nuomone, 2018 m. pradedantys tarnybą pareigūnai turėtų gauti ne mažesnį nei 1000 eurų atlygį, atskaičius mokesčius. Vyresniems ir aukštesnių grandžių pareigūnams atlyginimai palaipsniui taip pat privalo didėti.

NPPSS informacija

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?