Sisteminė pertvarka - neišvengiama
Sunkmetis tik dar labiau išryškino valstybės tarnybos spragas, kur, pasak pareigūnų, buvo itin išskiriamas Valstybės saugumo departamentas (VSD) ir kariuomenė, o vidaus pajėgų klausimai palikti užmaršty. Vakar vykusioje spaudos konferencijoje šalies vadovė pasakė, kad VSD vadovybė nepajėgi pilnai vykdyti savo funkcijų. Kiek anksčiau ji pripažino, kad teisėsaugos institucijose įvesta rotacija įsisenėjusių skaudulių nepanaikino, nes bėdos – sisteminės.
„Sutinkame su šalies vadove. Mes jau ilgą laiką siekiame sisteminės pertvarkos. Turime apsispręsti, kokios teisėsaugos mes norime, ir kryptingai jos siekti. Matyti, kad išbandytos priemonės nepasiteisino, todėl turime imtis kitų. Be to, Rusijos grėsmės akivaizdoje teisėsaugai reikalingas ypatingas dėmesys. Tiek Premjeras, tiek VRM ministras šiame lauke, rodos, pasiklydę ir vengia atsakomybės bei sprendimų. Tikimės, jog dabar pati Prezidentė imsis ryžtingų veiksmų“, - viliasi NPPSS vadovas Vladimir Banel.
Pareigūnų teigimu, VRM sistemos finansavimas tėra vienas iš skaudulių. Daug svarbiau yra tai, jog trūksta valdžios ryžto įvykdyti esminę pertvarką – reorganizuoti dabartinę sistemą, atsisakyti funkcijų dubliavimosi, kur reikia, sumažinti institucijų skaičių, ir taupyti lėšas vidinių resursų pagalba.
„Pareigūnai, ištarnavę 15 ar daugiau metų, jau užgrūdinti gyvenimo. Tačiau jaunimo situacija kone katastrofiška – atėję į tarnybą jie priversti susitaikyti su tuo, kad nebus pajėgūs oriai gyventi ir išlaikyti šeimas. Todėl dažnas renkasi geriau apmokamą darbą arba pasiduoda korupcijos žabangoms“, - apgailestauja V. Banel.
NPPSS atstovų teigimu, norėdami išsaugoti profesionalius darbuotojus, turime juos tinkamai motyvuoti ir aprūpinti tarnybai reikalingomis priemonėmis. Tam per 2015-uosius būtina VRM finansavimą grąžinti į prieškrizinį lygį, o 2016-2017 metais imti siekti eurozonos šalių vidurkio.
O kas jei...rytoj karas?
Anot pareigūnų, praėjusią savaitę praūžusi pasikeitimų banga – nauja Prezidentės patarėjų komanda, įtarimus sukėlusių viceministrų atsistatydinimai – puiki proga kurti naujas komandos formavimo ir prioritetinių klausimų paskirstymo tradicijas. Pareigūnų bendruomenė, jau ne kartą akcentavusi vidinio saugumo svarbą, viliasi, jog naujoji valstybės vadovų komanda imsis reikiamų priemonių.
„Pastaraisiais metais statutiniai pareigūnai liko neišgirsti, matyt, todėl, kad Dalios Grybauskaitės komandoje dominavo patarėjai iš Valstybės saugumo departamento, o į patį viešąjį saugumą buvo žiūrima pernelyg siauriai. Įvykiai Ukrainoje parodė, kad tam tikrų asmenų ir jų grupių provokaciniai veiksmai, keliantys grėsmę valstybės stabilumui, pirmiausia prasideda šalies viduje ir tik paskui vykdoma karinė agresija. Negalime į Rusijos grėsmę Lietuvai žvelgti užmerktomis akimis – šalies gerovė priklauso ne tik nuo išorinio, bet ir nuo vidinio saugumo“, - pabrėžia NPPSS vadovas.
Pareigūnai tikisi, kad naujoji Prezidentės komanda ir pati šalies vadovė ateinančius penkerius metus skirs ypatingą dėmesį teisėsaugos ir vidinio šalies saugumo problemoms bei imsis kardinalių pokyčių. Tuo tarpu profesinės sąjungos visada pasirengę bendradarbiauti ir spręsti sunkumus kartu.
NPPSS informacija