Pagalba
4300
narių
6
organizacijos
Pagalba
Pareigūnai prašo įvertinti policijos reformą ir departamento lėšų panaudojimą
2018-01-25

Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas, Lietuvos Respublikos ir Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos, Lietuvos policijos profesinė sąjunga, Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacija ir Vilniaus miesto policijos darbuotojų  įstaigų profesinė sąjunga kreipėsi į Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį, Seimo Audito, Nacionalinio saugumo ir gynybos, Teisės ir teisėtvarkos komitetus ir vidaus reikalų ministrą su prašymu įvertinti Policijos departamento vykdytą policijos reformą ir Policijos departamento lėšų panaudojimą. Pareigūnų profesinių sąjungų atstovai mano, kad, vykdydami policijos reformą, departamento vadovai viso labo siekė pasigerinti savąjį įvaizdį, o apie visuomenės saugumą, kaip rodo realūs nusikalstamumo statistikos pokyčiai, galvojama nebuvo.

 

Roma Katinienė, Lietuvos policijos profesinės sąjungos pirmininkė, sako, jog po reformos policijos tarnybą buvo priversti palikti daugiau nei trys tūkstančiai patyrusių ir kompetentingų pareigūnų. Tai lėmė, kad tarnyboje likusių pareigūnų darbo krūvis neproporcingai išaugo – žmonės dirba naktimis, be poilsio dienų.

 

„Todėl ir turime prastesnę darbo kokybę, ką atspindi nusikalstamumo statistikos pokyčiai. Per metus išaugo bendras nusikaltimų skaičius, vėl vis dažniau girdime apie sunkius nusikaltimus, kuriuos buvome beveik pamiršę: transporto priemonių grobimą, plėšimus ir nužudymus viduryje dienos, turto prievartavimą. Manau, kad tai yra departamento vykdyto eksperimento, kuris kažkodėl vadinamas reforma, pasekmė“, – teigia R. Katinienė.

 

Pareigūnai taip pat pastebi, jog Policijos departamento bandymai sukurti iliuziją, kad gatvėje yra daugiau patruliuojančių policininkų yra pavojingi pačių pareigūnų sveikatai ar net gyvybei. Pastaruoju metu pareigūnai vis dažniau siunčiami patruliuoti po vieną, jie tai daro neturėdami būtiniausių darbo priemonių: neperšaunamų liemenių, specialių pirštinių, kaukių, ginklų, automobilių.

 

„Policijos departamentas pompastiškai pristatė naujus savo automobilius. Tik buvo pamiršta paminėti, kad jais naudojasi tik labai nedidelė dalis policijos ekipažų. Kiti automobiliai – seni, techniškai netvarkingi. Patruliavimas jais, ypač skubūs vykimai į įvykio vietas, kelia pavojų ne tik patiems pareigūnams, bet ir paprastiems žmonėms. Be to, statistika rodo, jog yra išaugęs ir reagavimo į iškvietimus laikas“, – pasakoja R. Katinienė.

 

Nerimą profesinėms sąjungoms kelia ir tai, kad pareigūnų darbo užmokesčiui suplanuotos lėšos vis dažniau skiriamos įvairioms prekėms ar paslaugoms įsigyti – 2016 m. policininkų darbo užmokesčio fondas buvo dirbtinai sumažintas 5 mln. eurų, o pernai net 7 mln. eurų. Be to, anot profsąjungų atstovų, departamento vadovybė naudojasi savo galiomis skaldydama policijos bendruomenę ir kurdama sau lojalių vadų ir vadukų kastą.

 

„Nors vadovybė kalba apie augantį darbo užmokestį ir „Programos 1000“ įgyvendinimą, bet vieniems pareigūnams tenka dirbti naktimis, viršvalandžius ar papildomus darbus, o kitiems sudaromos sąlygos papildomai užsidirbti budint namuose ar tiesiog gaunant nustatytas priemokas. Be to, lojalūs vadovai prisiduria prie darbo užmokesčio dalyvaudami įvairiuose projektuose. Mūsų žiniomis, tokias papildomas pajamas gauna ir pats generalinis komisaras Linas Pernavas“, – sako LPPS vadovė.

 

Pareigūnai prašo valstybės institucijų kuo skubiau įvertinti Policijos departamento veiksmus ir, jei bus nustatyti pažeidimai, reikalauti asmeninės juos padariusių pareigūnų atsakomybės.

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?