Pagalba
4000
narių
6
organizacijos
Pagalba
NPPSS žvilgsnis į VSAT 2020 m. veiklos ataskaitą
2021-03-22

Penktadienį Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadovybė pristatė organizacijos 2020 m. veiklos ataskaitą. Nuotoliniu būdu vykusiame pristatyme, moderuotame VSAT vado generolo Rustamo Liubajevo, dalyvavo vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, viceministras Vitalij Dmitrijev, Lietuvos Respublikos Prezidento patarėjas Darius Urbonas, VSAT vadovybė, Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas Vladimir Banel, Lietuvos pasienio pareigūnų profesinės sąjungos pirmininkas Jevgenijus Amelinas, kitų organizacijų atstovai.

 

Anot V. Banel, nors situacija sistemoje, palyginus su kai kuriomis kitomis statutinėmis įstaigomis, yra nebloga, būtina atkreipti dėmesį į kai kuriuos klausimus, kurie ilgainiui gali virsti sisteminėmis problemomis.  

 

„Visų pirma mintyje turiu sistemos finansavimą. Nors VSAT finansavimas auga, tačiau visgi šių metų biudžete iš būtinų 5 mln. eurų, papildomai buvo gauta tik 1,4 mln. eurų. Tai nėra gerai, nes stabdo pažangą didinat pareigūnų darbo užmokestį. Su finansavimu siejasi ir sienos apsaugos pareigūnų aprūpinimo pažangiausiomis tarnybos priemonėmis klausimas. Jei to nebus, mes visuomet bent žingsniu atsiliksime nuo pažeidėjų. Be to, kol kas tik dalinai išspręstas sienos apsaugos sistemos aprūpinimo informacinėmis ir efektyviomis technologijomis klausimas. Tai taip pat turėtų būti padaryta kuo greičiau“, – vardija V. Banel.

 

NPPSS vadovas taip pat atkreipė dėmesį, jog karinio konflikto atveju VSAT tampa šalies ginkluotojų pajėgų dalimi. „Būtina atnaujinti tarnybos ginkluotę. Ji turi atitikti NATO standartus. Apie tai kalbama jau bene dešimtmetį, tačiau rimtų realių žingsnių ta kryptimi kol kas žengta nedaug. Galbūt šioje vietoje reikalus išjudinti padėtų aktyvesnis tarpinstitucinis bendradarbiavimas. Štai neseniai VSAT perdavė savo nebenaudojamus džipus Šaulių sąjungai, kuri yra glaudžiai susijusi su krašto apsaugos sistema. Tad ar negalėtų Krašto apsaugos ministerija prisidėti sprendžiant VSAT perginklavimo klausimus?“.

 

„Galiausiai pareigūnų skiepijimas nuo COVID-19 neatlaiko kritikos. Po daugybės diskusijų, susitikimų, pagaliau tikrų rizikų ir pareigūnų susirgimo koronavirusu atvejų, mūsų politikai vis dar toliau diskutuoja ar pareigūnai verti atsidurti prioritetiniame skiepijamų sąraše. Yra ES valstybių, kuriose tai jau padaryta, o klausimas – pamirštas. Mes gi vis dar trypčiojame vietoje. Sakyčiau, jog šioje vietoje tiesiog labai trūksta politinės lyderystės“, – sako V. Banel.

 

Pasak V. Banel, vienas klausimas išlieka amžinu. Tai – sistemos finansavimas. „Atrodo dar tik metų pradžia, tačiau jau pats laikas kalbėti apie sistemos finansavimą 2022 m. Finansų ministerija kaip tik šiuo metu rengia pirminį kitų metų šalies biudžeto projektą, tad norisi žinoti, kaip į VSAT finansavimą žiūriu VRM, Vyriausybė. Mes, NPPSS ir LPPPS, jau esame padarę namų darbus – pateikėme Vidaus tarnybos statuto pakeitimo pasiūlymus, kurie yra susiję su pareigūnų motyvacijos ir darbo užmokesčio didinimu. Todėl dabar labai tikimės, kad skubių ir konkrečių darbų imsis politikai“.

 

---

 

Nuotrauka DELFI (K.Čachovskis).

 

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?