Pagalba
3800
narių
6
organizacijos
Pagalba
NPPSS siūlo lopyti Valstybės tarnybos įstatymą paliktas spragas
2022-02-03

Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) iniciatyva Seime įregistruotas pasiūlymas dėl Valstybės tarnybos įstatymo pakeitimo. Priėmus šį pakeitimą valstybės tarnautojus vienijančios profesinės sąjungos ir vėl galėtų derėtis dėl šakos kolektyvinių sutarčių ir jas pasirašyti. Dabar gi esanti įstatyminė spraga šios galimybės tokioms profesinėms sąjungoms nenumato.

 

„Mes paprašėme Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto įvertinti pateiktą pasiūlymą ir atnaujinti diskusijas dėl jo. Juk kolektyvinės sutartys valstybės tarnyboje yra neatsiejama socialinio dialogo skatinimo forma, ne tik padedanti siekti geresnių valstybės tarnautojų darbo sąlygų, bet ir kurianti sveiką ir socialiai saugią tarnybos aplinką. Džiaugiuosi, kad Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras mūsų pasiūlymą įregistravo“, – sako Saulius Džiautas, NPPSS pirmininkas. 

 

„Turime keistą situaciją, kuomet valstybės tarnautojus vienijančios profesinės sąjungos nebeturi galimybių sudaryti naujas šakos kolektyvines sutartis. Kaip pavyzdį galiu paminėti NPPSS sudėtyje esančios Lietuvos aplinkos apsaugos sistemos darbuotojų profesinę sąjungos pastangas pasirašyti naują šakos kolektyvinę sutartį, mat prieš kurį laiką pasirašyta analogiška sutartis netrukus baigs galioti. Pasirašyti atnaujintą sutartį, užtikrinančią palankesnes darbo sąlygas ir garantijas, siekia tiek profesinė sąjunga, tiek ministerijos atstovai. Tačiau įvertinus teisinę bazę tapo aišku, kad galiojanti Valstybės tarnybos įstatymo redakcija tokios galimybės tiesiog nenumato. Todėl ir ėmėmės iniciatyvos išspręsti šį nesusipratimą“, – aiškina S. Džiautas. 

 

NPPSS teisininkas Rintautas Kupris sako, kad susiklosčiusią situaciją būtina kuo skubiau keisti vien jau dėl to, kad ji prieštarauja Lietuvos Konstitucijai. „Pagrindinis šalies įstatymas draudžia varžyti žmogaus teises, diskriminuoti atskiras žmonių grupes. Konstitucijoje įtvirtinta ir piliečių teisė laisvai vienytis į bendrijas, politines partijas ar asociacijas, o profesinių sąjungų – kurtis laisvai ir veikti savarankiškai. Dabar gi matome, kad vienai žmonių grupei – valstybės tarnautojams – visos šios teisės kažkodėl yra apribotos. Be to, susiklosčiusi padėtis neatitinka ir Lietuvos Darbo kodekso nuostatų bei prieštarauja vienai iš Tarptautinės darbo organizacijos konvencijų, – sako R. Kupris. 

 

Susivienijimas prašo Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto įvertinti pateiktą pasiūlymą ir atnaujinti diskusiją dėl minėto pasiūlymo, nes kolektyvinės sutartys valstybės tarnyboje yra neatsiejama socialinio dialogo skatinimo forma, ne tik padedanti siekti valstybės tarnautojų darbo sąlygų gerinimo, bet ir kurianti sveiką ir socialiai saugią tarnybos aplinką.

 

Susivienijimo atstovai tikisi, kad jų pasiūlymas Seime bus svarstomas jau artimiausiu metu.

 

---

 

Nuotrauka DELFI / Andriaus Ufarto.

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?