Trečiadienį Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Valdymo komitete ir VSAT Imuniteto valdyboje vyko sustikimai, skirti pasieniečių bendruomenei svarbiems klausimams aptarti. Susitikimuose dalyvavo LPPPS Tarybos primininkas J. Amelinas ir NPPSS pirmininkas V. Banel.
Susitikime su VSAT Valdymo komiteto atstovais aptarti šie klausimai:
2019 m. VSAT finansinė padėtis, prognozės (vertinimai, viršvalandžiai, priedai PKP ir kt.):
- Sutarta, kad 2019 m. bus eiliniai ir neeiliniai vertinimai.
- Atliekant vertinimus nebus 15 proc. proporcijų. Profesinių sąjungų atstovai, sulaukę pareigūnų nuogąstavimų, teiravosi VSAT atstovų, ar atliekant vertinimus bus taikomos 15 proc. proporcijos, tačiau VSAT atstovai tai paneigė.
- VSAT 2019 m. darbo užmokesčiui didinti ir Vidaus tarnybos statuto (VTS) naujos redakcijos įgyvendinimui papildomai buvo skirta 3,2 mln. eurų. Iš jų – 1,7 mln. Eurų VTS įgyvendinimui. (Tai yra VSAT atstovų patikslinta suma, nes pirminiame etape buvo numatytas 1 mln. eurų). Kaip jau buvo minėta, tai yra tikslinės lėšos statutinių pareigūnų darbo užmokesčio didinimui.
- Šių metų sausio mėn. duomenimis, pareigūnų darbo užmokestis didėjo (atsižvelgiant į stažą, laipsnį, koeficientus ir kt.) nuo 30 iki 140 eurų. Kitą savaitę VSAT pateiks tikslius skaičiavimus, susijusius su lėšų darbo užmokesčio eilutėje situaciją, taip pat informaciją apie mažiausiai (30 eurų) gavusių pareigybių kiekį ir galimybes kelti darbo užmokestį kaip ir buvo planuojama (apie 100 eurų 2019 m.).
Reikalavimų pareigybėms nustatymas
LPPPS atstovai pateikė pasiūlymus VSAT.
Pasienio sargybų tikrinimo taisyklės, Sienos kontrolės nuostatai
Sutarta, kad taisyklės artimiausiu metu bus atsiųstos profesinėms sąjungoms suderinti bei pastaboms ir siūlymams pateikti. Esminė diskusija vyko dėl teisingo atlyginimo pareigūnams už viršvalandinį darbą, atliekant pasienio sargybų tikrinimą.
Susitikime su VSAT Imuniteto valdybos atstovais aptarta:
Išmaniųjų įrenginių apribojimų rezultatų aptarimas
- Pristatytas naujas VSAT vado įsakymas, jo paskirtis ir galiojimas. Buvo atkreiptas dėmesys, jog kol kas nėra galutinio sprendimo dėl išmaniųjų įrenginių naudojimo tarnyboje draudimo ar ribojimo.
- VSAT atstovai patvirtino, kad tai tik laikinas įsakymas ir tai eksperimento tęsinys, kuris bus baigtas šių metų balandį.
- VSAT apgailestavo, kad šis įsakymas nebuvo aptaratas su profesinėmis sąjungomis ir tokiu būdu iššaukė naujas neigiamas reakcijas ir diskusijas šia bendruomenei svarbia tema. Taip pat profesinės sąjungos buvo užtikrintos, kad ateityje tokie dalykai bus derinami iš anksto.
- Balandžio mėn. VSAT planuoja susitikimą, kurio metu bus pristatyti bei aptarti šio eksperimento rezultatai bei galimi tolimesni žingsniai. Profesinės sąjungos pozicija šiuo klausimu buvo paskelbta dar pernai.
Pareigūnų kontrolė vaizdo registratorių pagalba
- Diskusija vyko vertinat net tik VSAT tarnybos padaliniuose taikomą praktiką, bet ir šį Europos žmogaus teisių ir teisingumo teismo sprendimą.
- Buvo pristatytos įvairios situacijos ir atsiliepimai, pasieniečių nuomonės, ypač iš tų padalinių, kur pareigūnai pastebėjo ar sužinojo, jog yra dažnai stebimi, o jų elgesys, pokalbiai, kūno išraiškos ir (ar) išvaizda yra aptarinėjami. Profesinės sąjungos nuomone, tokių dalykų neturi būti.
- Sutarta tokius dalykus fiksuoti ir informuoti VSAT Imuniteto valdybos atstovus.
- Susitikime sutarta peržiūrėti dabartinę tvarką, kuri reglamentuoja vaizdo ir garso įrašus, jų administravimą, naudojimą.
- Tvarką taip pat sutarta vertinti ne tik per EŽTT sprendimo kontekstą, tačiau ir esamą VSAT tvarką ir jos taikymą, taip pat Lietuvos teisinį reguliavimą (Darbo kodeksas). Su VSAT atstovais diskutuota apie kitose šalyse ar net kitose Lietuvos institucijose taikomą praktiką. Taip pat buvo atkreiptas dėmesys į VSAT pastabą, jog stebėjimas daromas dėl pareigūnų saugumo. Kita vertus, pastebėta, kad jei nėra galimybės stebėjimo duomenų perduoti, pavyzdžiui, į budėtojų dalį realiuoju laiku, pareigūnų stebėjimas dėl saugumo netenka prasmės.