Pagalba
3800
narių
6
organizacijos
Pagalba
NPPSS: dėl pareigūno žūties būtina atlikti ekspertinį tyrimą ir užtikrinti pareigūnų saugumą
2016-09-06

Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) atstovų teigimu, dėl Telšių raj. žuvusio pareigūno turi būti sudaryta tyrimo grupė, į kurią būtų įtraukti išorės ekspertai (socialiniai partneriai, mokslininkai, pareigūnų bendruomenės nariai). Svarbu išsiaiškinti problemas ir numatyti priemones jų šalinimui. Tikimasi, kad, atlikus tyrimą, bus imtasi priemonių užkirsti kelią panašiems įvykiams ateityje, o Lietuvos teisėsaugos stiprinimu pagaliau susirūpins politikai ir aukščiausi šalies vadovai.

„Policija kaip didžiausia tarnyba visuoment susilaukia daugiausiai dėmesio, tačiau problemų yra visose Vidaus reikalų ministerijai pavaldžiose institucijose. Gaisrų metu ne kartą yra žuvę ugniagesiai, pasieniečiai kenčia nuo nusikaltėlių keršto, jau nekalbu apie pasipriešinimą pareigūnams ir kitas problemas.

Ministerija savo ruožtu turėtų ne tik skubiai atlikti pareigūno žūties tyrimą, bet ir formuoti nuoseklią pareigūnų rengimo, aprūpinimo, saugos ir sveikatos praktiką. Tiek policijai, tiek pasieniui ar viešojo saugumo tarnybos pareigūnams turėtų būti taikomi konkretūs standartai, kuriems skiriama reikiama lėšų dalis“, - aiškina NPPSS vadovas Vladimir Banel.

Profesinė sąjunga pakartotinai kreipėsi į Vidaus reikalų ministeriją, prašydama pateikti realų lėšų poreikį priimtų įstatymų įgyvendinimui, pareigūnų saugumo užtikrinimui ir motyvacijos didinimui.

Siūlo daugiau dėmesio skirti pareigūnų rengimui, aprūpinimui, saugai bei sveikatai

Anot NPPSS, net ir neatlikus išsamios analizės, teisėsaugos problemos matyti plika akimi. Visų pirma, didesnis dėmesys privalo būti skiriamas visų tarnybų pareigūnų rengimui, taktinio pasirengimo kvalifikacijos palaikymui. Šiuo metu dažnai apsiribojama pirminiu rengimu.

„Būtina nuolat atnaujinti visų pareigūnų taktinius įgūdžius praktinio pobūdžio pratybose. Tam reikia numatyti tam tikrą minimalų praktinių mokymų valandų skaičių per mėnesį. Vakarų valstybių geroji patirtis rodo, kad pareigūnų fizinis rengimas vertinamas ne prisitraukimų ar nubėgtų kilometrų skaičiumi, kaip tai daroma Lietuvoje. Pavyzdžiui, Olandijoje fizinis testas turi labai aiškias sąsajas su kasdieniu pareigūnų darbu gatvėse, - tai trumpas ir fiziškai sudėtingas pratimų ratas”, - pasakoja V. Banel.

Profesinė sąjunga jau ne kartą akcentavo ir dėmesio pareigūnų saugai ir sveikatai bei aprūpinimo reikiamomis priemonėmis stoką. Nepaisant to, kad teisinė bazė sukurta, saugos ir sveikatos sritis kone merdinti, - teigia pareigūnai. Be to, trūksta lėšų taktiniam pasirengimui skirtų priemonių (ginkluotės, šovinių, kitų saugumo priemonių ir pan.) įsigijimui.

Trūksta pareigūnų, o iš klaidų nesimokoma

V. Banel teigimu, pasikeitimų Vidaus reikalų sistemai priklausančioje tarnybose metu dažnai problemos ne tik nesprendžiamos, bet kai kuriais atvejais net pagilinamos. Kalbant apie policiją, joje mažėja policininkų gebėjimas reaguoti į įvykius, o tai kelia grėsmę visuomenės saugumui. Pavyzdžiui, Mažeikių raj. (35 tūkst. gyv.) policijos komisariate planuojama naujai patvirtinti 23 patrulio pareigybes. Tuo tarpu Radviliškio raj. (39 tūkst. gyventojų) policijos komisariate rengiamasi patvirtinti 36 patrulių pareigybes.

Profesinės sąjungos atstovų teigimu, policijos vadovybė ir pati Vidaus reikalų ministerija nepasimoko išpadarytų klaidų.

„Lygiai prieš metus Radviliškio rajone praradome jauną policijos pareigūnę, 2015 m. lapkritį įvyko incidentas, kurio metu areštantas pagrobė automatą. Nė vieno iš šių įvykių analizė neprivertė Policijos departamento atsakingų padalinių padaryti tinkamas išvadas. Turėjo būti koreguojamos patrulių veiklos instrukcijos, Saugaus asmenų pervežimo taisyklės“, - teigė NPPSS vadovas.

Stipriai teisėsaugai reikalingi motyvuoti pareigūnai

Anot NPPSS vadovo, bet kokios esamos ar siūlomos priemonės negali būti įgyvendintos neskiriant pakankamo finansavimo visoms Vidaus reikalų sistemos tarnyboms.

„Naivu tikėtis motyvuotų ir aukštos kvalifikacijos pareigūnų, jei metai iš metų darbo užmokestis nebus didinamas ir bus nekonkurencingas. Vidaus tarnybos statutas buvo priimtas, būtina skirti jo įgyvendinimui pakankamai lėšų, nepaisant atskirų politikų bandymų perskirstyti vidaus tarnybai numatytas lėšas kitoms ministerijoms“, - įsitikinęs V. Banel.

Profesinė sąjunga be kita ko siūlo ir griežtinti įstatymus už pareigūno nurodymų nevykdymą arba pasipriešinimą. 

NPPSS informacija

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?