Apie Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) buvusios vadovybės išpūstus ir sunkiai sveiku protu suvokiamus technikos nuomos pirkimus Alfa.lt jau rašė, tačiau gaisrinių automobilinių cisternų istorija iki šiol dar tebebuvo šešėlyje. Alfa.lt pavyko gauti dokumentus, rodančius, kad buvusioji PAGD vadovybė ir čia „papokštavo“. Tiesa, nelabai juokingai, nes darė tai mokesčių mokėtojų sąskaita.
Iškilmės dengė negražią istoriją
Pernai liepos 1 d. Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ apskričių priešgaisrinių gelbėjimo valdybų atstovams iškilmingai perduotos 25 nuomojamos gaisrinės automobilinės cisternos. Regis, prisikabinti nėra dėl ko: PAGD įsigijo reikalingą, netgi būtiną įrangą. Tačiau, pažvelgus atidžiau, matome, kad tai dar viena nelabai graži istorija, sukurpta pagal jau Alfa.lt aprašytą schemą, kai buvo įsigyjama automobilinių kopėčių.
Nenaudojamos įrangos nuomos schema: milijonai iš valstybės kišenės, o generolas jau pensijoje
Pradėtas tyrimas dėl PAGD atliktų viešųjų pirkimų
Ugniagesių agonija: dirba sugriuvusiame pastate, bet 275 tūkst. kainuojantis autobusas svarbiau
Atskleidė PAGD praeities nuodėmes: glaistyta kyšių sistema ir proteguojami giminystės klanai
Dėl automobilinių cisternų, skirtų valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos reikmėms, įsigijimo sutartis pernai buvo pasirašyta su UAB „NT Valdos“ generaliniu direktoriumi Olafu Martensu. Sutartis įdomi keliais aspektais.
„NT Valdos“ yra viena didžiausių turto valdymo bendrovių, teikianti nekilnojamojo turto ir transporto nuomos paslaugas visoje Lietuvoje. „NT Valdos“ priklauso „Lietuvos energija“.
Viena – ją pasirašė ne tuometis departamento vadovas Remigijus Baniulis, dabar, beje, sėkmingai išėjęs į pensiją, o apskričių vadovai. Taigi nors tai yra respublikinio masto sutartis, atsakomybė už ją perkeliama ant apskričių vadovų pečių.
Antra – kaip ir „auksinių kopėčių“ atveju – vėl pasirinktas ne pirkimas, o išperkamoji nuoma. Tai reiškia, kad, pasibaigus numatytam nuomos terminui, – dešimčiai metų – automobilinės cisternos vėl sugrįžta į UAB „NT Valdos“ sandėlį, nebent PAGD pageidaus jas turėti pas save. Aišku, ne už dyką.
PAGD vadai matematikos nesimokė
Bendra sutarties suma siekia 9,5 mln. eurų (9 539 640 Eur). Taigi, atseikėjus tokią sumą ir galbūt jas ne kartą savo lėšomis remontavus, nes negendančios technikos nebūna, teks jas atiduoti. Paskui galbūt bus nuspręsta jas įsigyti už likutinę vertę.
Dabar – įdomioji dalis. Suskaičiavę, kiek bus sumokėta už vienos automobilinės cisternos nuomą, gauname 381,5 tūkst. Eur. Panaršius internete nesunku rasti skelbimų apie tokių automobilių pardavimą. Pvz., viename tokių skelbimų nurodoma, kad naujas automobilis IVECO parduodamas už 172,5 tūkst. Eur. Matyt, PAGD niekas nemoka ar nenori naudotis kompiuteriu ir pasiaiškinti, kiek kas kainuoja rinkoje. Arba tiesiog nemoka skaičiuoti. Žodžiu, mūsų apsukrioji ugniagesių vadovybė sutiko vien už paprastą nuomą mokėti dvigubai daugiau, negu toks automobilis kainuoja rinkoje. O jei dar vėliau panorės išsipirkti…
http://autoline.info/-/sale/new/fire-tanker-trucks...
Alfa.lt pabandė pasiteirauti vieno iš sutartį pasirašiusių pareigūnų – Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos vadovo Rimanto Steponavičiaus –nuomonės. (Vilniaus apskritis gavo keturis tokius automobilius.) Ar jis mano, kad būtų galima rasti ir pigesnių, ir racionalesnių variantų. Tačiau, pasitaręs su Vidaus reikalų ministerijos vadovybe, atsakė, kad jam patarę nieko nekomentuoti. Esą sutartis buvusi respublikinio masto, tad atskiros apskritys turėtų nesikišti su savo komentarais – tai esanti ministerijos prerogatyva. Gal ir tiesa, juolab kad, Alfa. lt žiniomis, VRM netrukus ketina skelbti atliekamų tarnybinių patikrinimų dėl automobilinių kopėčių / platformų rezultatus.
Buvęs PAGD vadovas generolas R. Baniulis po viešumoje pasklidusios „auksinių kopėčių“ istorijos teisinosi, neva pirkti, pvz., lizingo būdu, technikos jam neleidęs įstatymas. Apie išperkamosios nuomos galimybes jis nekalbėjo. Apie tai, kodėl buvo pasirinkti brangiausieji variantai, irgi.
Vis dėlto reikėtų prisiminti, kad galioja dar ir kitas įstatymas, kuriame numatyta, kad jei pareigūnas / vadovas padaro žalą valstybei, jis turi už tai atsakyti iš savo kišenės. Šiokių tokių precedentų jau būta. Tačiau, kaip minėta, automobilinių cisternų sutartį pasirašė visai ne R. Baniulis, nors net įžūliausieji generolo gynėjai turbūt nedrįstų teigti, kad apskričių vadovai sutartis pasirašinėjo „susimetę“ už generolo nugaros.
Aukštesnės institucijos matė ir žinojo, bet nieko nedarė
Panašių istorijų vyko ne vienerius metus. Lietuvos ugniagesių profesinės sąjungos garbės pirmininkas Saulius Džiautas, reaguodamas į Alfa.lt publikaciją apie 2016 metais vykusius galimai neskaidrius PAGD viešuosius pirkimus, prasitarė, kad panašių atvejų būta ir gerokai anksčiau, ir niekam nerūpėjo Valstybės kontrolės pastebėjimai.
2013 m. gruodžio 20 d. Valstybės kontrolės Valstybinio audito ataskaitoje Nr. VA-P-40-9-22 „AR PRIEŠGAISRINĖS GELBĖJIMO PAJĖGOS TINKAMAI PASIRENGUSIOS GESINTI GAISRUS?“ teigiama, kad „VRM siūlytume peržiūrėti Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministrui pavestų visų valdymo sričių investavimo prioritetus taip, kad daugiau valstybės biudžeto lėšų būtų skirta gaisrų gesinimo ir gelbėjimo technikai, nuo kurios tiesiogiai priklauso jų darbo sėkmė – išgelbėtos žmonių gyvybės, išsaugotas turtas, gamtos ištekliai, įsigyti ir būtų galimybė taupiau naudoti lėšas priešgaisrinėms gelbėjimo pajėgoms nuomojant automobilines kopėčias“, citavo Saulius Džiautas.
2008 metais iš lėšų, skirtų gaisrų gesinimo automobilinėms cisternoms įsigyti, buvo atgnybti 222 tūkst. Lt (63 tūkst. Eur) ir nupirkti du prabangūs visureigiai. Tada Valstybės kontrolė irgi nustatė, kad pažeisdamos Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimą Ukmergės ir Širvintų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos 2008 metų IV ketvirtį įsigijo du po 111 tūkst. litų (31,5 tūkst. Eur) kainuojančius lengvuosius automobilius „Subaru B9 Tribeca“. Automobiliams, kurių vertė – daugiau kaip 60 tūkst. Lt (17 tūkst. Eur), pirkti būtinas Vyriausybės leidimas, tačiau R. Baniulis pats priėmė sprendimą.
Ar po automobilinių kopėčių / platformų tyrimo VRM imsis tirti kitus neskaidrius buvusios PAGD vadovybės darbelius? Sunku spręsti, nes gali išaiškėti, kas visgi buvo PAGD direktoriaus „stogu“, o tai ne visiems paranku. O kad „stogas“ buvo, netiesiogiai galima spręsti iš to, kad galima buvo daryti viską, kas tik pageidaujama, ir niekas dėl to nekėlė jokių klausimų ar juo labiau triukšmo.
Originalų tekstą rasite čia: http://www.alfa.lt/straipsnis/50163785/lietuvos-ugniagesiu-prabanga-vel-auksine-iranga-uz-dviguba-kaina