Pagalba
2230
narių
6
organizacijos
Pagalba
EuroCOP: smurtas prieš policijos pareigūnus nepriimtinas
2017-11-04

Praėjusią savaitę profesinių sąjungų atstovai iš daugiau nei 20 Europos valstybių aptarė policijos pareigūnų teises, terorizmo grėsmę ir kitus svarbius klausimus. Atsižvelgiant į visame pasaulyje augančias politines nesantaikas, Ispanijoje vykusiame Europos policijos konfederacijos (EuroCOP) posėdyje ir tarptautinėje konferencijoje „Galvok globaliai – elkis lokaliai“ (angl. „Think globally – act locally“) akcentuota pareigūnų profesinio parengimo kokybės svarba.

 

Anot EuroCOP, agresija, užpuolimai prieš pareigūnus – itin dažni reiškiniai. Visi žino tarptautinio terorizmo sąvoką, tačiau terorizmas turi ir kitų veidų. Smurtas prieš pareigūnus yra vienas iš jų. EuroCOP prioritetas – pareigūnų interesų gynimas.

 

Konfliktas Katalonijoje pareigūnų akimis: išnaudojimas, viršvalandžiai, šmeižtas

 

Šiame kontekste šiuo metu itin svarbi tema yra Ispanijoje vykstantis politinis ginčas dėl Katalonijos nepriklausomybės. Pastarasis perėjo iš diplomatiško nesutarimo į fizinį konfliktą tarp pareigūnų ir paprastų piliečių. Vykstant prastai suplanuotai pareigūnų dislokacijai Ispanijoje, nebuvo atsižvelgta į jų asmeninę gerovę: gerokai ilgesnės nei įprasta darbo valandos ir kitos, esant normalioms darbo aplinkybėms, nepalankios darbo sąlygos. Be to, susidariusi įtempta situacija tiesiogiai paveikė ir pareigūnų šeimos narius: šmeižtas žiniasklaidoje, priekabiavimai Katalonijos mokyklose prie pareigūnų vaikų.

 

EuroCOP kaip pareigūnus atstovaujanti organizacija išreiškė susirūpinimą policijos pajėgų gerove ir didžiuliu jų išnaudojimu, atliekant pareigas aukštos rizikos teritorijoje.
Anot EuroCOP, būtina užtikrinti pareigūnų teisių laikymąsi, garantuoti fizinę ir juridinę apsaugą.

 

Europos pareigūnų profesinės sąjungos: išpuoliai prieš pareigūnus – dažnėja


EuroCOP susitikimo metu Belgijos atstovas pabrėžė, kad kiekvienas užpuolimas prieš policijos pareigūną yra įstatymo pažeidimas. Svarbu, kad visuomenė palaikytų policiją, nes policija saugo visuomenę. Anot belgų, turi būti užtikrintas įstaigų bendradarbiavimas, ypatingos reikšmės turi trišaliai susitikimai, prokuratūra ir profsąjungos.

 

Anot EuroCOP konferencijos dalyvių, gerokai padidėjo smurto lygis ir Airijoje. Ypatingai pagausėjo smurto gyvenamojoje aplinkoje: sužeidimų peiliu bei išpuolių šaunamaisiais ginklais. Apklausa parodė, kad net 75 proc. pareigūnų buvo užpulti patruliavimo metu (neįskaitant psichologinio smurto, naudojamo prieš pareigūnų šeimas ir pačius pareigūnus, atvejų). Anot Airijos profesinių sąjungų atstovo, tik labai maža dalis pareigūnų kreipiasi pagalbos, jei sužalojimai nėra rimti. Airiai įsitikinę, kad būtina sugriežtinti teismų sistemą ir keisti visuomenės požiūrį į policijos pareigūnus.

Pareigūnų atstovai kalbėjo ir apie tai, kad būtina atkreipti dėmesį į asmenines pareigūnų patruliavimo patirtis ir pasekmes. Pateikta situacija, kuomet pareigūnas iš Suomijos, turintis 15 metų darbo patirtį, pakliuvo į pavojingą situaciją. Pastarajam teko akis į akį susidurti su į jį šaudančiu nusikaltėliu. Nors jis ir buvo apsirūpinęs apsaugos priemonėmis ir tinkamai apsiginklavęs, pareigūnas buvo sužeistas. Laimei, komandos bendradarbiavimo įgūdžiai, tinkami apmokymai ir truputis sėkmės padėjo policininkui išgyventi ir saugiai pasiekti ligoninę, kur jis praleido beveik tris mėnesius. Pareigūnas po 11 mėn. grįžo patruliuoti.

 

Anot EuroCOP narių, pareigūnai rūpinasi visuomenės ir kolegų saugumui, o profesinių sąjungų pareiga – pasirūpinti jų asmenine apsauga ir gerove. Konferencijos metu sutarta, kad būtina stiprinti pareigūnų gretas, skirti ypatingą dėmesį pratyboms, taktikos tobulinimui ir pareigūnų apsaugai, gerinti policijos įstaigų ir visuomenės bendruomenių bendradarbiavimą ir pasitikėjimą tarnybų darbu. 

 

Anksčiau rašėme:

 

EuroCOP: pareigūnų teisės privalo būti užtikrintos

 

NPPSS dalyvaus Europos policijos konfederacijos komiteto posėdyje

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?