Spalio pabaigoje Vilniuje Europos policijos profesinių sąjungų atstovai diskutavo apie pareigūnų fizinę ir psichinę sveikatą, stresą, savižudybių prevenciją, migrantų krizę ir Europos policijos ateitį. Europos policijos konfederacijos (EuroCOP) metinės konferencijos metu priimta ir Lietuvos profsąjungų inicijuota rezoliucija.
EuroCOP prezidentės Angels Bosch pasirašyta rezoliucija perduota Seimo, Vyriausybės vadovams, vidaus reikalų ministrui, teisingumo ministrui, SeimoTeisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkei Agnei Širinskienei, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkui Vytautui Bakui, Seimo frakcijų vadovams.
EuroCOP komiteto priimtoje rezoliucijoje teigiama, kad valstybės privalo rūpintis teisėsaugos pareigūnų gerovės užtikrinimu ne mažiau nei likusios piliečių dalies saugumu. Anot EuroCOP, viešojo sektoriaus darbuotojų gaunamo atlyginimo už darbą dydis, jų senatvės pensijos dydis Lietuvoje yra daug mažesni už tuos, kurie mokami kitose Europos Sąjungos šalyse. Reikalavimai saugos ir sveikatos užtikrinimui yra deklaruojami, tačiau praktiniam jų įgyvendinimui neretai pritrūksta tiek finansavimo, tiek organizacinių priemonių. Socialinio dialogo vystymui bei derybinių gebėjimų ugdymui viešajame sektoriuje vis dar trūksta abipusio sąmoningumo iš socialinių partnerių pusės, o taip pat ir valstybinės valdžios institucijų dėmesio.
Rezoliucijoje EuroCOP Lietuvos valdžios institucijų reikalauja nuosekliai laikytis „Programos 1000” įgyvendinimo plano ir užtikrinti šios programos įgyvendinimo finansavimą. EuroCOP atkreipia dėmesį, kad kitų metų Lietuvos biudžete teisėsaugos pareigūnų darbo užmokesčiui vis dar trūksta daugiau nei 15 mln. eurų. Anot EuroCOP, daugiau dėmesio Lietuvoje turėtų būti skiriama saugos ir sveikatos tarnyboje klausimams, profesinių sąjungų galių ir socialinio dialogo stiprinimui.
Anot NPPSS, Policijos departamentui papildomai reikėtų skirti apie 4 mln. eurų, Valstybės sienos apsaugos tarnybai ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjo departamentui – po kiek daugiau nei 5 mln. eurų, o Viešojo saugumo tarnybai – 1,3 mln. eurų. Visos šios lėšos turi būti skirtos pareigūnų darbo užmokesčio didinimui.
EuroCOP vienija 35 teisėsaugos pareigūnų organizacijas 27 Europos šalyje, tai yra daugiau nei pusę milijono statutinių pareigūnų.
Anksčiau rašėme:
EuroCOP: taupymas kelia grėsmę piliečių saugumui
EuroCOP: Lietuvoje problemos kyla dėl menko sistemos finansavimo