Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Atviras kreipimasis į būsimąjį Kalėjimų departamento vadovą
2015-03-26
Vakar paskelbtas konkursas Kalėjimų departamento vado postui užimti. Prieš kurį laiką Vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis savo viceministru pasirinko Kalėjimų departamento vadovą Artūrą Norkevičių, o laikinąja įstaigos vadove tapo Živilė Mikėnaitė. 
 
Kalėjimų departamento vadovui teks vadovauti 17 pataisos įstaigų, kurių darbuotojai 2014-ųjų balandį su švilpukais ir sirenomis protestavo prie Teisingumo ministerijos, reikalaudami nedelsiant imtis priemonių užtikrinant saugias ir gyvybei nepavojingas darbo sąlygas. Siekta teisingo apmokėjimo darbą užtikrinimo bei 1-10 kategorijų pareigūnų atlyginimų padidinimo 10 proc. dar šiemet. Tuomet Teisingumo ministrui buvo įteikta peticija, pasirašyta daugiau nei 1200 visų pataisos įstaigų pareigūnų.

Kalėjimų departamente dirbančių pareigūnų vardu norėčiau kreiptis į tuos, kurie departamento vadovo kėdę mato kaip šiltą ir patogią užuovėją. Noriu juos įspėti, jog lengva nebus. Teisingumo ministerijai reikalingas drąsus ir iššūkių nebijantis vadovas su stuburu. Jis turės vadovauti labai specifinei tarnybai. Specifinei, turiu galvoje, komplikuotai. Turinčiai aibę bėdų. Kaip žinia, šiose tarnybose dirbantys pareigūnai yra ta siena, kuri visuomenę skiria nuo įtariamųjų arba jau nuteistų sukčių, vagišių, plėšikų, žagintojų ir žmogžudžių.

Pradėsiu nuo to, kad būsimo vadovo pavaldiniais taps 3500 pareigūnų, kurių daugelis yra nepatenkinti tarnyba, darbo sąlygomis ir už tai gaunamu atlygiu. Įkalinimo įstaigose darbuotojai kiekvieną dieną balansuoja tarp gyvybės ir mirties. Jų darbas yra mažiausiai apmokamas visoje statutinėje sistemoje. Įstaigose pareigūnų nuolat trūksta, o vis dar dirbantieji dirba postuose po vieną. Kartais net saugo kelis postus vienu metu. Pareigūnai pervargę ir pikti. Nuteistieji piktinasi kalinimo sąlygomis, ir, laimėję teismus, prisiteisia tūkstantines kompensacijas.

Kad įsivaizduotumėte, koks darbas jūsų laukia, įvardinsiu pagrindinius būsimo Kalėjimų departamento vadovo darbus.

Visų pirma, būtina sėkmingai užbaigti įstaigų atnaujinimą arba perkėlimą bei prižiūrėtojų darbo sąlygų gerinimą. Didelė dalis darbuotojų dar nuo 2003 m. nėra gavę uniformos. Departamento įsiskolinimas siekia tūkstančius litų, o teismuose – šimtai darbuotojų ir nuteistųjų skundų.

Daug ir viešai diskutuota ir apie kalėjimų prižiūrėtojų atlyginimus. Tam, kad išsaugotume dirbančiuosius, būtina pradedančio pareigūno atlygį padidinti bent iki 2000 Lt. Reikalinga skaidri vadovų atranka ir galimybė siekti karjeros. Šiuo metu įstaigoje įsitvirtinusi ydinga sistema – atrankos vykdomos tik pokalbio būdu, o tai sudaro sąlygas kandidatus vertinti per asmeniškumų prizmę ir priimti šališkus sprendimus: „Tu žvejys, ir aš žvejys. Priimtas!“.

Be viso to jūs, kaip naujasis vadovas, turėsite tęsti pirmtako Artūro Norkevičiaus sėkmingai vykdytą veiklą. Jis rūpinosi ne tik oriomis įkalinimo sąlygomis, bet ir darbuotojų darbo aplinkos gerinimu, o pačią sistemą stengėsi padaryti atviresne visuomenei. Nepaisant to, kad darbas vyksta, liaudiškai tariant, už tvoros, visuomenė turi būti tinkamai informuojama apie problemas, sunkumus su kitoje jos pusėje esančiais žmonėmis.

Šiuo metu Kalėjimų departamente egzistuoja vertikalaus pavaldumo sistema, kur visi įsakymai padalinių, įstaigų vadovams atkeliauja iš viršaus. Kai kuriais atvejais toks veiklos pobūdis tinkamas (kai siekiama teigiamų pokyčių tarnybose), tačiau naujasis vadovas turėtų daugiau bendrauti su įstaigų vadovais, jiems taip pat būtų suteikti tam tikrų sprendimų teisę.

Kalėjimų departamentas nėra lengva organizacija. Institucija vadovauja tardymo izoliatoriams, pataisos įstaigoms, probacijos tarnyboms ir koordinuoja jų veiklą. Kontroliuoja, kad vykdant suėmimo, arešto, laisvės atėmimo, probacijos, viešųjų darbų, laisvės apribojimo ir kitas bausmes būtų laikomasi įstatymų, o suimtiesiems būtų užtikrintos žmogaus orumo nežeminančios sąlygos. Be to, departamentas organizuoja tardymo izoliatorių statybą ir modernizavimą bei nuteistųjų socialinę reabilitaciją Galiausiai, departamentas vykdo narkomanijos, korupcijos prevenciją jai pavaldžiose įstaigose.

Kalėjimų departamentas dalyvauja teisėkūros procese –  rengia teisės aktų  pakeitimų projektus ir dalyvauja formuojant valstybės politiką bausmių vykdymo srityje. Prie viso to politikai bei šalies vadovai reikalauja, kad tarnybos veikla taptų efektyvesnė, o patys kaliniai atakuoja Prezidentę ir kitus valstybės vadovus savo skundais dėl blogų laikymo sąlygų.

Kaip suprantate, būsimasis Kalėjimų departamento vadove, Jūsų laukia sudėtingas darbas. Jūs tapsite itin specifinės tarnybos darbuotojų, vykdančių užduotis rizikuojant sveikata ir gyvybe, vadovu. Turėsite galimybes pakreipti įstaigos funkcionavimą teigiama linkme. Mano patarimas: pradėkite nuo savo darbuotojų. Užtikrinkite saugias darbo sąlygas, motyvuojantį atlygį ir skaidrią karjerą savo pavaldiniams. Tuomet pareigūnai mūru stos už jus ir už saugesne visuomenę.

LR ITĮPS informacija

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?