Pagalba
3800
narių
6
organizacijos
Pagalba
Aplinkosaugininkų profesinė sąjunga: neleisime persekioti darbuotojų
2021-01-04

Lietuvos aplinkos apsaugos sistemos darbuotojų profesinės sąjungos (LAASDPS) atstovai paskutinę praėjusių metų dieną susitiko su Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos (AAD) vadovais. Gaila, tačiau tokią dieną surengtas susitikimas buvo skirtas ne šventiniams palinkėjimams ir pasidžiaugimu kartu nuveiktais darbais. Diskusijose daugiau dėmesio buvo skirta AAD socialinio dialogo nebuvimui, kolektyvinės sutarties sąlygų ignoravimui ir vis dažniau pasitaikantiems darbuotojų persekiojimo atvejams.

 

Didelį LAASDPS nepasitenkinimą sukėlė faktas, jog departamento vadovybė nesikonsultuoja su bendruomene dėl sutaupyto darbo užmokesčio ir kitų lėšų paskirstymo, neatsižvelgia į siūlymus dėl darbuotojų paskatinimų. AAD neieško galimybių darbuotojams, tarnyboje susiduriantiems su COVID-19 rizika, mokėti priedų už darbą sudėtingomis Covid-19 darbo sąlygomis ir padidėjusį darbo krūvį. Taip pat nemato reikalo darbuotojams apmokėti už darbus, kuomet jie atliekami pavaduojant kitus darbuotojus. 

 

AAD vadovybė, ne tik nederindama su LAASDPS, skirsto sutaupytas lėšas iš esamų laisvų etatų, bet darbuotojus apkrovė ir naujomis funkcijomis: kiekvienam iš jų dabar reikia pildyti savaitines veiklos ataskaitas, kad AAD vadovybė matytų jų nuveiktus darbus.

 

Be to, departamente nevyksta konsultacijos (nors turėtų pagal kolektyvinės sutarties nuostatas) su darbuotojų atstovais prieš priimant sprendimus, kurie pablogina žmonių darbo sąlygas (pavyzdžiui, prieš patvirtinant vidines tvarkas, įvedant priverstinį darbą savaitgaliais).

 

Pastaruoju metu apie AAD veiklos trūkumus ir vadovybės nekompetenciją kalba ne tik LAASDPS atstovai. Vis daugiau dėmesio šiai problemai skiria žiniasklaida, o, svarbiausia, patys sistemos darbuotojai pradeda atvirai kalbėti apie problemas departamente. Vienas iš jų, prabilti ir į teisėsaugos institucijas kreiptis išdrįsęs aplinkosaugininkas iš Klaipėdos, įžiebė audringas diskusijas bendruomenės viduje, tačiau kartu sulaukė ir AAD vadovės sprendimo pradėti jo tarnybinės veiklos tyrimą. 

 

LAASDPS atstovai pabrėžė, kad tokie vadovybės veiklos metodai yra visiškai nepriimtini ir su jais bus kovojama visomis įmanomomis bei įstatymais leidžiamomis priemonėmis ir būdais. Profesinė sąjunga jau artimiausiu metu pasiryžusi inicijuoti susitikimą su Aplinkos ministerijos ir Seimo Aplinkos apsaugos komiteto atstovais, kuriame būtų sprendžiamos įsišaknijusios AAD problemos.

 

LAASDPS taip pat užtikrino AAD vadovybę, kad situacija departamente bus įdėmiai stebima, o į bandymus toliau ignoruoti socialinį dialogą ir persekioti darbuotojus bus aktyviai reaguojama. 

 

--

 

Sigito Strazdasuko / santarve.lt nuotrauka.

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?