Lietuvos aplinkos apsaugos sistemos darbuotojų profesinės sąjungos (LAASDPS) užsakymu buvo atlikta Valstybinės miškų tarnybos darbuotojų apklausa „Mikroklimatas Valstybinėje miškų tarnyboje“. Kovo mėnesį surengtoje anoniminėje apklausoje iš viso dalyvavo 96 tarnybos darbuotojai, maždaug 2/3 visų dirbančiųjų.
VMT mikroklimato tyrimo ataskaita
„VMT išgyvena nesibaigiančius pokyčius, dėl kurių ypač kenčia tarnybos darbuotojai. Apie problemas ne kartą ir ne du kalbėjome su aplinkos ministru, VMT vadovybe. Labai tikiuosi, kad šios apklausos rezultatai pagaliau atvers akis tiek ministerijos vadovybei, tiek dabar jau naujajam būsimam VMT vadovui“, – sako Vaidas Laukys, LAASDPS pirmininkas.
Darbo sąlygomis VMT (nuotolinis darbas, lankstus darbo grafikas) yra greičiau nepatenkinti tik 10% apklausoje dalyvavusių VMT darbuotojų. Santykiai su savo, taip pat kitų skyrių darbuotojais ir tiesioginiu vadovu yra vertinami palankiausiai iš visų išvardytų darbo atmosferos aspektų. Daugiau nei 60% darbuotojų šiuos santykius vertina greičiau teigiamai.
Kita vertus, net 77% apklaustųjų yra greičiau arba visiškai nepatenkinti santykiais su VMT direktoriumi. Psichologinio klimato, darbo užmokesčio bei darbo organizavimo aspektai pasižymi aukštais nepasitenkinimo lygiais. 2/3 darbuotojų vertina šiuos aspektus greičiau prastai arba labai prastai. Tik mažiau nei 20% darbuotojų yra itin patenkinti kvalifikacijos tobulinimo ir galimybių daryti karjerą perspektyvomis, darbo krūvio paskirstymu.
Kalbėdami apie pasitenkinimą darbo aplinka, daugiau nei 75% VMT darbuotojų pasikliauja savo kolegomis, jaučiasi jų gerbiami. Visgi, 70% darbuotojų mano, kad jų darbo užmokestis neatitinka jų turimų įgūdžių. Tik 10% apklaustųjų teigia, kad darbinė VMT atmosfera įkvepia siekti geriausių darbo rezultatų.
Apklausos dalyviai (67%) taip pat pabrėžė, kad jiems nepakanka informacijos apie tarnyboje vykstančius procesus ir priimamus sprendimus. Net 3 iš 4 apklausos dalyvių teigia, jog yra maža tikimybė, kad jie rekomenduotų VMT kaip darbdavį savo draugui ar kolegai. Taip yra dėl nuolatinių pokyčių, užduočių, prioritetų kaitos, nežinomybės dėl ateities, darbuotojų ir vadovybės susipriešinimo.
Organizacijoje taip pat labai išsiskiria darbuotojų požiūris į tiesioginį ir į tarnybos vadovus. Požiūris į tiesioginį vadovą yra palankus. Daugiau nei 70% darbuotojų sutinka, kad su jais tiesioginis vadovas elgiasi pagarbiai, yra gaunamas grįžtamasis ryšys. Tuo tarpu VMT direktoriaus vertinimas yra negatyvus: daugiau nei 2/3 darbuotojų greičiau nesutinka, jog VMT direktorius įsiklauso į kitų žmonių nuomonę, stengiasi bendradarbiauti, rasti kompromisą, turi ateities viziją ir geba ją paaiškinti.
Maždaug penktadalis apklausos dalyvių tvirtina susidūrę su mobingo reiškiniu darbe. Mobingo kurstytoju apklaustieji dažniausiai įvardijo įstaigos vadovą.
„Situacija VMT yra neadekvati, darbuotojų patiriama įtampa darbe stabdo bet kokį progresą įstaigoje, o jų pačių nusiteikimas darbui tokiomis sąlygomis yra žemas. Pokyčiai reikalingi, bet jie turi vykti civilizuotai, diskutuojant, vykdant konsultacijas su darbuotojais ir jų atstovais. Išvaikyti kompetentingus darbuotojus lengva, tad reikia juos tausoti ir stengtis išlaikyti“, – sako V. Laukys.
---
D. Umbraso / LRT nuotrauka.