Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Vladimir Banel: tik veikdami kartu pareigūnai gali įveikti neteisybes ir apatiją
2017-04-20

Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas (NPPSS), vienijantis apie 3500 pareigūnų, ekspertų teigimu, yra viena įtakingiausių nevyriausybinių organizacijų Lietuvoje. Penkiolika metų profesinės sąjunga gina pareigūnų interesus, ugdo lyderystę, buria žmones, kurie geba identifikuoti problemas ir pasiūlyti racionalius sprendimus.

 

Apie tai, kaip pasikeitė sistema ir pati organizacija, pasakoja NPPSS vadovas Vladimir Banel.

 

Kas iš esmės pasikeitė per NPPSS gyvavimo laikotarpį?

 

Manau, mums pavyko iš esmės pakeisti požiūrį į statutinio pareigūno profesiją ir pareigūnų profesines sąjungas. Galiu drąsiai pasakyti, kad pareigūnai žiūri į mus kaip į visapusiškos ir kompleksinės pagalbos teikėją, saviraiškos centrą, lyderių ugdytoją, pagaliau politikos formuotoją. Tuo tarpu visuomenė ir politikai vertina mus kaip rimtą žaidėją, aktyviai besireiškiantį sprendžiant aktualius teisėsaugos, socialinės politikos klausimus.

 

Suprantama, kad mūsų nariai yra mūsų jėga ir stiprybė. Vienijame daugiau nei 3500 pareigūnų. Ir galiu pasakyti, kad tai yra žmonės nesitaikstantys su įvairaus pobūdžio piktnaudžiavimais, neteisybe, apatija. Tikiu, kad tokių žmonių pačioje sistemoje yra dar gerokai daugiau ir jie ilgai netruks prisijungti prie mūsų!

 

Kokius valstybės masto procesus NPPSS įtakojo pastaraisiais metais?

 

Teisėsauga pasuko pažangos keliu. Bendromis jėgomis mums pavyko suvienyti dalį politikų, Vidaus reikalų ministeriją ir jos institucijas, pareigūnų bendruomenę. Darbas neskaičiuojant valandų, sunkios derybos su politikais ir oponentais, galiausiai pareigūnų protestai pasiteisino – turime Vidaus tarnybos statutą, teisėsaugos pažangos įrankį. Visgi pradėtos reformos  parodė, kad pokyčiai negali būti stumiami buldozeriu, kaip tai dabar, pavyzdžiui, daroma policijoje. Vadovybė privalo išgirsti pareigūną ir išgirsti jo nuomonę.

 

Pareigūnai jau turi Vidaus tarnybos statutą. Ar Jūsų organizacijai pakaks iššūkių ateityje?

 

Net neabejoju tuo. Pokyčių ir reformų laikotarpiu mums svarbu užtikrinti profesinės sąjungos narių saugumą, nuoseklų jų pajamų didinimą ir saugias bei tinkamas tarnybos sąlygas. Ir toliau sieksime, kad kiekvienas pareigūnas uždirbtų mažiausiai 1000 eurų, o turintys aukštesnę kvalifikaciją - dar daugiau. Užtikrinsime, kad sukaupta geroji užsienio valstybių patirtis pareigūnų apmokymų, aprūpinimo standartų, saugos ir sveikatos srityse būtų įgyvendinta Lietuvoje. Galiausiai stebėsime, kad, pavyzdžiui, pareigūnų darbo užmokesčio lėšos nebūtų švaistomos vadovybės kabinetų remontams, nereikalingos įrangos įsigijimams. Nelengva tuo patikėti, tačiau tokių pavyzdžių vis dar gausu.

 

Kodėl pareigūnui verta būti profesinės sąjungos nariu?

 

Iškilus konkrečiai problemai, pareigūnas visada gali kreiptis į profesinę sąjungą, kuri suteiks teisinę ar kitokią konsultaciją ir visapusišką pagalbą. Dažnai pareigūnui išspręsti bėdas tiesiogiai su administracija nepavyksta. Turint profesinės sąjungos nario statusą, nesklandumai ir ginčai sprendžiami gerokai lengviau. Mūsų sukurta Pareigūnų kredito unija padeda pareigūnams išsispręsti finansinius klausimus.

 

Savo nariams atstovaujame derybose dėl kolektyvinių sutarčių, įstatymų, kuriuose sprendžiami pareigūnų atlygio, socialinių garantijų, aprūpinimo ir kiti svarbūs klausimai. Visada laukiame ir pareigūnų siūlymų, kviečiame dalyvauti veikloje. Tik kartu galime pasiekti ženklių sistemos pokyčių.

 

Kas gali įsitraukti į aktyvią profesinės sąjungos veiklą?

 

Į aktyvią veiklą gali įsitraukti bet kuris norintysis. Kiekvienas pareigūnas, tapęs mūsų organizacijos nariu, gali save realizuoti tokiose srityse kaip teisėkūra, tarptautinis bendradarbiavimas, naujų narių pritraukimas, laisvalaikio organizavimas, veiklos viešinimas.

 

Nuolat investuojame į įvairaus lygio lyderių kompetencijų ugdymą. Nemaža dalis profesinės sąjungos atstovų tapo tarnybų, įstaigų, padalinių administracijų vadovais.

 

Kaip ir kodėl nusprendėte pats tapti profesinės sąjungos nariu?

 

Pradėjęs tarnybą mačiau, kad kolegos susiduria su tam tikromis problemomis. Tuomet, iškilus bėdai, buvo įprasta nespręsti problemos, o kreiptis į teismą. Padėjau kolegoms ieškoti sprendimų paprastesniu derybų keliu. Tuomet atsitiktinai išgirdau apie profesinę sąjungą.

 

Nariu tapau prieš turbūt keturiolika metų, kai pati organizacijos veikla dar buvo tik įsibėgėjanti. Būdamas pareigūnu aplinkui mačiau labai daug apatijos. Sistema ir vadovybė dažnai nekreipdavo dėmesio į paprastus pareigūnus, o šie netikėjo, kad sistemą galima pakeisti. Tikėjau, kad teisėsauga gali ir turi būti kitokia. Tokia buvo mano kelio profesinėse sąjungose pradžia.

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?