Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
V. Banel: šiemet prireiks pareigūnų bendruomenės sutelktumo ir politikų supratimo
2017-09-04

 

Artėja Seimo rudens sesija, kartu daugėja ir diskusijų apie vidaus sistemos pareigūnų atlyginimų didinimą, Vyriausybės, Seimo įsipareigojimų vykdymą. Pareigūnų profesinių sąjungų teigimu, tam, kad įsipareigojimai būtų įvykdyti, teisėsaugos sistemai privalo būti skirtas reikiamas finansavimas.

 

Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininko Vladimir Banel komentaras:

 

Natūralu, kad, artėjant Seimo rudens sesijai, kils vis daugiau diskusijų dėl teisėsaugos sistemos planų ir Vyriausybės ir valdančiųjų gretose esančių partijų įsipareigojimų didinti pareigūnų atlyginimus įgyvendinimo.

 

Tačiau turime, visų pirma, prisiminti tai, nuo ko viskas prasidėjo 2015 m. Pareigūnų darbo užmokesčio sistema buvo nepatraukli, nesaugi, nelanksti, didinti atlyginimus buvo sudėtinga. Turėjome pirmą ilgai užsitęsusį etapą, kurio metu buvo siekiama sukurti įstatymą, kuris situaciją pakeistų iš esmės. Ne vienerius metus kartu su protestais kovojome už Vidaus tarnybos statuto priėmimą ir naujos darbo užmokesčio sistemos sukūrimą. Buvo daug besipriešinančių, bet, pareigūnų bendruomenei susivienijus, Statutas buvo priimtas, tačiau tai tik pirmas etapas.

 

Įstatymas suteikė įrankius, kuriais būtina tinkamai pasinaudoti modernizuojant Lietuvos teisėsaugą. Per kelerius metus vidaus reikalų sistema jau sutaupė apie 20 mln. Eur, prarado kelis tūkstančius žmonių, pensinis amžius pailgintas penkeriais metais, „išstatutinta“ apie 500 pareigūnų, efektyviai „valomasi“ nuo korumpuotų pareigūnų. Natūralu, kad keičiantis pačiai sistemai, turi būti sulaukiama ir Vyriausybės bei Seimo pagalbos.

 

Šio metu vyksta antrasis etapas, kurio tikslas – tobulinant Statuto nuostatas, tame tarpe ir darbo užmokesčio sistemos, užtikrinti stabilią finansinę sistemos pareigūnų pažangą.

 

Tam, kad pradedančio pareigūno atlygis pakiltų iki 1000 Eur į rankas iki 2020 m. koeficientą turime didinti 1,5 karto. Žinoma, tam privalo būti skiriamas reikiamas finansavimas. 

 

Tikimės, kad Seimas, Vyriausybė, Finansų ministerija adekvačiai įvertins turimus įsipareigojimus vidaus reikalų sistemai, jiems reikalingą finansavimo poreikį ir priims tinkamus sprendimus. Šiemet, ne mažiau nei siekiant Statuto priėmimo, mums prireiks visos pareigūnų bendruomenės susitelkimo ir politikų supratimo.

 

Plačiau apie Vidaus reikalų ministerijos planus didinti altyginimus: http://bit.ly/2vE5Sb4

 

Plačiau apie Vidaus reikalų  ministerijos pateiktą altyginimų didinimo palyginimą: http://bit.ly/2iTJX9I

 

# # #

 

Pareigūnams žadėti 1000 eurų: gera pradžia - pusė darbo. O kur rezultatas?

 

1000 eurų per mėnesį „į rankas“ – tokį atlyginimą po policijos reformos pareigūnams prieš porą metų žadėjo tuometinis vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis. Premjeras džiaugiasi, kad minimalus policijos pareigūnų atlyginimas jau siekia 700 eurų, tačiau policijos atstovai tikina, kad ne viskas taip paprasta. Ekonomistai mano, kad minėtasis pažadas tebuvo populizmas, o politologai – kad premjeras paprasčiausiai susidūrė su šalies biudžeto valdymo realybe.

 

Policijos departamento duomenimis, nuo šių metų liepos 1 d. šalies policijos pareigūnams didėja atlyginimai: pirminės grandies pareigūnams po mokesčių bus mokama ne mažiau 700 eurų, vidurinės grandies – ne mažiau 850 eurų, aukštesniosios grandies – ne mažiau 1000 eurų.

 

Policininkai nerimauja, kad pažanga sustos

 

Tačiau Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas Vladimir Banel pastebi, kad ne viskas yra taip paprasta.

„Nėra taip, kad ateini ir atlyginimas bazinis. Jis sudeda iš visokių dalių, o tos dalys – ilga diskusija. Pliki atlyginimai šiandien dienai yra, jei ateina į startines pozicijas – arti 500 eurų pasieniečiams, ugniagesių apie 470 eurų, viešojo saugumo pareigūnų apie 550 eurų“, - tv3.lt kalbėjo V. Banel.

 

Paklaustas apie S. Skvernelio siekį pareigūnams mokėti po 1000 eurų „į rankas“, V. Banel mano, kad tai nėra tuščias pažadas, nes nuo 2015 m. pavyko pasiekti nemenkų permainų, vykdant policijos reformą.

 

„Tam tikri darbai padaryti. Bet vasarą nepatiko mums, kad Finansų ministerija – visų mūsų kryžius, kurį nešime ilgai – visi ministrai sako, nėra pinigų, o jų nėra tiek, kiek reikia. Neramu, kai bandoma tą pažangą stabdyti. Šiuo metu Vidaus reikalų ministerija ruošia įstatymo statuto pakeitimus, kad ta pažanga būtų per 3 m. etapais sudėliota. Aišku, galima pasakyti, kodėl pasakei 2015 m. ir nėra, reikia kelti šitą klausimą. Bet mane labiausiai domina, kad šita pažanga, kuri sudėta į Vyriausybės programas, į valdančiųjų sutartis ir partines programas, kad ji vyktų praktiškai. Nes vasarą prasidėjo toks stumdymasis – gal ne dabar, gal mažesne apimtimi. Šito vietoj yra tokių neramumų“, - teigė V. Banel.

 

1000 eurų su populizmo prieskoniu

 

Tuo tarpu ekonomistas Žygimantas Mauricas akcentuoja, kad tokie pažadai yra labiau populistinio pobūdžio, nes niekada negali žinoti, koks bus bendras darbo užmokesčio kilimas šalyje ar ekonominė situacija.

 

„Jeigu būtų stagnacija arba tas darbo užmokestis augtų labai lėtai, be abejo, tas pažadas nebūtų įgyvendintas ir galbūt net atvirkščiai, situacija būtų prastesnė. Tai vėlgi būtų labai naivu manyti, kad galima būtų pakelti vienos grupės darbuotojų darbo užmokestį, nekeliant kitų panašiu mastu, galbūt ne tiek daug, bet kažkiek į tą pusę. Tada viskas susideda į biudžeto eilutes, nesant esminiams struktūriniams pokyčiams, o išlaikius status quo, panašų darbuotojų skaičių, tai būtų didelis spaudimas biudžetui“, - tv3.lt sakė Ž. Mauricas.

 

Ekonomistas taip pastebi, kad S. Skvernelis toli gražu ne vienintelis politikas, žarstęsis populistinėmis idėjomis. Tačiau šalies biudžetui taikomi griežti apribojimai, Fiskalinės drausmės įstatymas neleidžia didinti išlaidų.

 

„Daug kas pasiduoda tai pagundai. Nes matant realų skaičių 1000, tai ir paprasta, ir patogu, ir gyventojai, rinkėjai tokius dalykus mėgsta. Jiems nelabai aiškūs tokie dalykai, kaip investicijų pritraukimas, investicinės naštos mažinimas. Tokie dalykai per daug sudėtingi. Trūksta truputį tokio mokymosi. Demokratija veikia gerai, kai žmonės skiria tam laiko“, - teigė Ž. Mauricas.

 

V. Sinica: paprasta kalbėti, kol neatsakai

 

„Viešojo sektoriaus žmonės išgirdo iš kolegos Algirdo projekto užregistruoto – va, sugalvojau, kad reikia atstatyti bazinį dydį. Labai gerai, gera žinia. 210 mln. eurų reikia valstybės tarnautojams, dar apie 48 mln. eurų politinio pasitikėjimo pareigūnams. Tai va sumelė ir susidaro nemenka. O iš kur ją paimti, kaip finansuoti arba kaip užtikrinti mūsų fiskalinę drausmę, nedidinti deficito – apie tai net negalvojama. Labai paprasta pasakyti. Nors, kaip valdančiosios daugumos atstovui, reikėtų labai atsakingai tolius dalykus sakyti“, - kalbėjo S. Skvernelis.

 

Bet panašu, kad premjerui galima pritaikyti jo žodžius. Gali būti, kad pasiūlęs minimalų 1000 eurų atlyginimą pareigūnams „į rankas“, S. Skvernelis susidūrė su šalies biudžeto valdymo realybe, mano politologas Vytautas Sinica.

 

„Paprasta kalbėti apie tai, ką reiktų daryti, kol neatsakai. O tada susiduri su finansų ministrais, kurie niekada nedalina pinigų be didelės kovos, ir supranti, kad nebegali viso to, ką šnekėjai padaryti. Jau matėme, kad pensininkai yra pasirinkti kaip prioritetas. Jiems jau kartą didino ir žada, berods, nuo spalio vėl didinti kažkiek.

 

O dėl visų darbuotojų kategorijų, ar tai būtų mokytojai, ar tarnautojai, premjero logika yra optimizuoti, kaip tai buvo padaryta su policija, kad sumažinti darbuotojų skaičių ir nedidinant bendros sumos išleidžiamos, padidinti algas tiems, kas lieka. Nežiūrint, apie kurią grupę kalbame, aš tikiuosi iš premjero, kad jis rinksis šitą taktiką ir nebandys iškovoti daugiau pinigų kažkam, o bandys esamo biudžeto rėmuose padidinti algas, mažinant etatus“, - sakė V. Sinica.

 

 

Originalų TV3.LT straipsnį skaitykite čia: http://www.tv3.lt/naujiena/923559/pareigunams-zadeti-1000-euru-gera-pradzia-puse-darbo-o-kada-rezultatas

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?