Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
V. Banel: 2018 m. teisėsaugos biudžetas - akių dūmimas pareigūnams
2017-10-12

Vladimir Banel, Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininko, komentaras

 

Vakar Vyriausybėje buvo svarstomas 2018 metų Lietuvos biudžetas. Kabinetas be didesnių diskusijų pritarė dokumento projektui ir šis iškeliavo į Seimą. Biudžeto projekte numatyta, kad finansavimas policijai kitais metais didės 4 mln eurų, Valstybės sienos apsaugos tarnybai - 1,3 mln eurų, ugniagesiams - 2,3 mln eurų, Vadovybės apsaugos departamentui - 1,1 mln eurų ir dar maždaug 0,5 mln eurų Viešojo saugumo tarnybai. Pareigūnų darbo užmokesčio fondui teks kiek daugiau nei trečdalis šių sumų.

 

Liaudies išmintis mums sako, kad į kišenę visuomet geriau nei iš jos. Visgi šiuo konkrečiu atveju toks optimistiškas būti negaliu. Planuojamas kitų metų teisėsaugos biudžetas pareigūnams parodo, kad Vyriausybei ir Vidaus reikalų ministerijai puikiai tinka neužsivedantys ugniagesių automobiliai, tarnybą masiškai paliekantys pasieniečiai, ekstremalioms situacijoms neparengti, todėl tarnybos metu žūstantys policininkai. Tinka ir pareigūnai, turintys galvoti ne apie tinkamą pavojingų pareigų atlikimą ir Lietuvos žmonių saugumą, o apie tai, kaip išmaitinti ir aprengti savo šeimą.

 

Norite palyginimų ir skaičių? Prašau. Estijoje žemiausios grandies pareigūnai jau seniai uždirba  bent 1000 eurų per mėnesį. Tai tapo įmanoma po įgyvendintos reformos, prie kurios finansiškai prisidėjo tiek pačios teisėsaugos įstaigos (per veiklos efektyvumo didinimą), tiek valstybė (per finansavimo didinimą).

 

Atrodė, kad tokiu keliu pagaliau žengs ir Lietuva. 2015 metais priimtas Vidaus tarnybos statutas ir pasiektas susitarimas dėl Programos 1000” (reiškiančios, kad 2020 m. pareigūnai Lietuvoje uždirbs ne mažiau nei 1000 eurų) įgyvendinimo paskatino teisėsaugos įstaigas keistis. Ir jos tai darė: pačios sutaupė daugiau nei 20 mln eurų, atleido tūkstančius darbuotojų. Vidiniams pokyčių finansavimo resursams išsekus, atėjo eilė prie reformos prisidėti valstybei. Ir ką gi mes matome?

 

Dar pavasarį su vidaus reikalų ir finansų ministerijomis diskutuodami apie 2018 metų teisėsaugos biudžetą rimtai svarstėme galimybes didinti pareigūnų darbo užmokesčio koeficientą bent jau 0,8 karto. Tam papildomai būtų reikėję kiek daugiau nei 30 mln eurų, o pareigūnų mėnesinis atlyginimas didėtų 100 eurų. Vėliau mums buvo aiškinama, kad valstybė šiam reikalui geriausiu atveju gali rasti 17 mln eurų (t.y. 50 eurų didesnis darbo užmokestis kiekvienam pareigūnui). Iš kurių galiausiai liko keli vargani milijonai…

 

Tie keli milijonai eurų, kuriais kitais metais planuojama didinti pareigūnų darbo užmokesčio fondą, reiškia, kad mėnesinis policininko, pasieniečio ar ugniagesio atlyginimas geriausiu atveju augs 20-30 eurų per mėnesį. Kai pagal pradinį Programos 1000” įgyvendinimo planą jis turėjo didėti 100  ar net 150 eurų. Galbūt Vyriausybė rengiasi milžiniškam pareigūnų darbo užmokesčio šuoliui 2019 metais, todėl šiemet nutarė didinti atlyginimą saikingiau? Tokių ženklų kol kas taip pat nematyti.

 

Kas toliau? Kaip ir sakiau, kitų metų biudžeto projektas keliauja į Seimą. Todėl pareigūnams belieka tikėtis, kad Seime teisėsaugos poreikius ir aktualijas suprantančių žmonių yra gerokai daugiau nei Vyriausybėje. Žmonių, kurie suvokia, kad stipri teisėsauga yra valstybės prioritetas. Ir kad investicija į ją atsipirks mažesnėmis šešėlinės ekonomikos apimtimis, efektyvia kova su korupcija ir padidėjusiu paprastų Lietuvos žmonių saugumu ir pasitikėjimu savo šalimi.

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?