Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Socialdemokratams valstybės saugumas nė motais
2014-11-05

Seimo vadams stiprios teisėsaugos nereikia

Savo problemas ir siūlymus rašte Vyriausybės, Finansų ministerijos ir Seimo vadovams išdėstę pareigūnai gavo kiek netikėtą ilgamečio profesinių sąjungų nario ir lyderio Seimo pirmininko pavaduotojo socialdemokrato Algirdo Syso atsaką.

A.Syso teigimu, dabartinė statutinių valstybės tarnautojų padėtis ir jiems suteikiamos socialinės garantijos esą nepažeidžia pareigūnų teisių ir pateisina jų lūkesčius. Todėl jis nerekomenduoja didinti finansavimo teisėsaugos institucijoms.

„Suprantu, kad nuo pernai besitęsiantis konfliktas Lietuvos pašonėje skamba ir atrodo gąsdinančiai. Tačiau net ir kilus grėsmei, statutinių valstybės tarnautojų darbo užmokesčio didinimas nuo 2015 m. nebūtų reikšmingas saugumo užtikrinimo faktorius“, - rašte dėsto A. Sysas.

NPPSS vadovas Vladimir Banel su tuo kategoriškai nesutinka – neužtikrinus tinkamo finansavimo, rizikuojame prarasti geriausius pareigūnus ir nebūsime pajėgūs pritraukti naujų. Be to, turėdami motyvuotus darbuotojus galėtume gerokai sumažininti nusikaltimų mastus, dėl to pasipildytų ir valstybės biudžetas.

„Turime siekti, kad visų grandžių, ypač žemiausios ir viduriniosios, pareigūnų, atlygis didėtų. Pavyzdžiui, pradedančių tarnybą, atlygis būtų bent 580 eurų atskaičius mokesčius. Tuo tarpu žemiausios ir aukščiausios grandies atlygis negali skirtis daugiau kaip 4 kartus“, - siūlymus teikia V. Banel.

NPPSS tarybos narys Vytautas Lamauskas pastebi, kad buvęs darbuotojų interesų gynėjas sėdėdamas šiltoje Seimo nario kėdėje stebėtinai greitai pradėjo suokti visisems gerai žinomą dainelę apie pinigų stygių.

„Nei vienas išrinktasis niekada nesielgė kaip savo šalies šeimininkas ir nesiėmė iniciatyvos priversti institucijas veikti efektyviau ir veiksmingiau. Nei vienas jų nėra pasiūlęs modernizuoti vidaus tarnybą. Visi pasirenka patogią pono poziciją ir tegali pasakyti: duoti arba neduoti pinigų“, - piktinasi V. Lamauskas.

Nepavyksta susitarti dėl vieningo saugumo užtikrinimo

Tapdama bendrijos nare, Lietuva įsipareigojo užtikrinti išorinių Europos Sąjungos sienų saugumą ir aukštus statutinių įstaigų darbo standartus. Anot pareigūnų, įsipareigojimų daug, tačiau kol kas nepanašu, kad šalies vadovai žinotų, kaip juos vykdyti, kokia kryptimi formuoti teisėsaugos institucijas ir kokius pareigūnus rengti.

„Apmaudu, kad net ir esant tokiai geopolitinei situacijai, nesistengiama susitarti dėl vieningo saugumo užtikrinimo šalyje. Pavyzdžiui, pasieniečiai, ugniagesiai jau ne vienerius metus neaprūpinami uniformomis. Visiems statutiniams pareigūnams nesuteikiamos darbo pobūdį atitinkančios socialinės garantijos, atlygis. Atsiranda iniciatyvų, kuriomis tik stengiasi pabloginti situaciją. Apie kokį lojalumą, motyvaciją mes galime kalbėti?“, - retoriškai klausia NPPSS vadovas.

Profesinės sąjungos sutinka, kad gera pradžia jau padaryta – padidintas krašto apsaugos finansavimas. Vis dėlto reikia nuosekliai stiprinti visos šalies saugumą užtikrinančias institucijas, tokias kaip policija, Viešojo saugumo, Valstybės sienos apsaugos tarnybos, Vadovybės apsaugos departamentas.

„Iškilus grėsmei, visos šios tarnybos turėtų imtis veiksmų valstybės vidaus ir viešajam saugumui palaikyti bei šalies gynybai užtikrinti. Šalies politikai privalo prisiimti atsakomybę dėl galimų išpuolių ateityje ir imtis iniciatyvos, kad, prasidėjus neramumams, būtume tinkamai pasiruošę“, - pabrėžia V. Lamauskas.

NPPSS prašo Vyriausybės vadovo ir Finansų ministerijos inicijuoti derybas, kurių metu būtų aptartos galimybės į projektą įtraukti profesinių sąjungų siūlymus ir pareigūnų teisinės ir finansinės padėties gerinimas kolektyvinių sutarčių pagalba.

NPPSS informacija

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?