Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Pripažintos policijos reformos spragos: nepatyrusių pareigūnų atlyginimai augo, o patyrusių – ne
2017-02-10

Praėjusių metų pabaigoje pokyčių policijoje tempai buvo pristabdyti, kaip skelbta – iki 2017 metų vidurio, o penktadienį vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas ir policijos generalinis komisaras Linas Pernavas sutarė, kad reforma bus tęsiama.

„Kai buvau paskirtas ministru priėmiau sprendimą sustabdyti policijos reformą ir įvertinti jos tikslingumą ir naudingumą. Informacijos turėjome tikrai labai daug“, – sakė E.Misiūnas.

 

VRM įvertino ne tik surinktus statistinius duomenis ir atliktas sociologines apklausas, tačiau ir klausėsi pareigūnų bėdų bendraujant su jais tiesiogiai. Tyrimo metu paaiškėjo, kad be akivaizdžių naudingų pokyčių, taip pat egzistuoja ir tam tikros spragos. Viena iš jų – pareigūnų skaičiaus mažėjimas.

 

Išeinant daliai patyrusių pareigūnų didėja krūvis likusiesiems, todėl kyla rizika, kad per tam tikrą laikotarpį pareigūnų gali pradėti trūkti.

 

2016-ųjų sausio 1 d. policijos sistemoje dirbo 8916 pareigūnų, o šių metų pradžioje – 8280. Kitaip tariant, pareigūnų sumažėjo net 7,1 proc., nors reaguojančių į įvykių pajėgų skaičius padidėjo nuo 200 iki 300 ekipažų.

 

Kenčia ikiteisminis tyrimas

 

Taip pat atkreipiamas dėmesys į atsirandančią kompetencijos spragą, kai tarnybą palieka patyrę vidurinės grandies pareigūnai, o tai gali lemti ikiteisminio tyrimo kokybę.

 

„Didžiuosiuose miestuose reikalinga specializacija. Jeigu tu esi kriminalinės policijos tyrėjas, tu esi atsakingas už ikiteisminio tyrimo kokybę. Siekiant universalumo pareigūnas neatsako už nieką“ – sakė policijos profesinės sąjungos pirmininkė R.Katinienė.

 

Dėl to didėja rizika, kad nusikaltimai bus klaidingai kvalifikuojami ir registruojami, o ilgainiui gali mažėti išaiškinamų nusikaltimų skaičius.

 

Patyrusių pareigūnų atlygis – nedidėjo

 

Taip pat atkreipiamas dėmesį į tai, kad skiriant daugiau dėmesio policijos reagavimo greičiui mažiau dėmesio tenka nusikaltimų prevencijai, nors savivaldybės tam dėmesio daugiau skirti nepradėjo.

 

Pagaliau pripažinta, kad atlygis didėjo žemiausios grandies pareigūnams, o patyrusių pareigūnų – neaugo. Išvadose pabrėžiama, kad tai nebuvo numatyta reformos tiksluose.

 

„Apčiuopiamai padidėjus nepatyrusių pareigūnų atlygiui, nepadidėjo patyrusių pareigūnų atlygis. Dėl to atsirado priešprieša tarp pareigūnų“, – sakė E.Misiūnas.

 

Tai kelia bereikalingą įtampą tarp pareigūnų, skelbiama išvadose. Tam pritaria ir policijos profesinės sąjungos tarybos pirmininkė Roma Katinienė ir tokį atlyginimų kėlimą vadina populizmu.

 

Reforma tęsis

 

Ministras paskelbė, kad reforma turėtų vykti ir toliau, tačiau su tam tikrais pataisymais. „Kas ketvirtį ministerijai bus pristatyti pokyčių rezultatai, kuriuos vertins pokyčių grupė“, – sakė E.Misiūnas.

 

Ministras pranešė apie vyksiančius mokymus pareigūnams, kurie turėtų kompensuoti trūkstamą kompetenciją. Pabrėžiama, kad tokio pokyčio reformos bus vykdomos ir kitose statutinėse įstaigose.

 

R.Katinienė teigė, kad tai reiškia, jog už tolesnį reformos vykdymą bus atsakingas ir ministras, ne tik policijos generalinis komisaras.

 

Profsąjungų atstovės teigimu, mokymus policijos pareigūnams reikėjo atlikti prieš pradedant policijos reformą, o ne įvertinus klaidas. Ji atkreipė dėmesį, kad per L.Pernavo vadovavimą žuvo ne vienas pareigūnas.

 

Tuo tarpu pats L.Pernavas džiaugėsi, kad policijos reforma bus tęsiama ir pabaigta. „Asmeniškai domiuosi policijos reforma, patruliuoju su policijos pareigūnais ir girdžiu, ką reikia keisti. Būti pionieriais yra sunku, kai kada užlipame ant grėblio, tačiau tai atsitinka visiems, kurie yra pirmi“, – sakė L.Pernavas.


Originalų tekstą rasite čia: http://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/pripazintos-policijos-reformos-spragos-nepatyrusiu-pareigunu-atlyginimai-augo-o-patyrusiu-ne-56-753342 

 

Vidaus reikalų ministerija - policijos reforma bus tęsiama, bet reikia tinkamai pasiruošti iššūkiams 

 

Vidaus reikalų ministerija įvertino pokyčius policijoje ir Policijos departamentui pateikė siūlymus, kaip pakoreguoti tolesnius veiksmus.

 

Išanalizavusi statistinius ir kitus duomenis Vidaus reikalų ministerija mato šias pagrindines pokyčių grėsmes: ateityje gali mažėti ištiriamų smulkių nusikaltimų, tarnybą palieka labiausiai patyrę pareigūnai, pareigūnų bendruomenėje vyrauja įtampa ir susipriešinimas, menksta prevencinė veikla.

 

Be rizikų, nustatyta ir labai apčiuopiama pokyčių nauda: policija greičiau reaguoja į įvykius, trumpėja lengvai išaiškinamų nusikaltimų tyrimo laikas, policijoje sumažėjo vadovaujančių pareigūnų skaičius, reikšmingai didėjo mažiausiai uždirbančių pareigūnų atlygis.

 

„Suprantu, kad inicijuoti pokyčius yra tikras iššūkis. Sutarėme su generaliniu policijos komisaru, kad jis imsis atitinkamų siūlomų korekcijų“, – sako vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas.

 

Vidaus reikalų ministerija Policijos departamentui siūlo:

 

- užtikrinti, kad policijos teritoriniuose padaliniuose būtų pakankamas skaičius pareigūnų funkcijoms įgyvendinti. Peržiūrėti ir sulyginti pareigūnų darbo krūvius, proporcingai spręsti darbo užmokesčio klausimus;

 

- daugiau dėmesio skirti mokymams ir kvalifikacijai kelti, stiprinti policijos prevencinį darbą ne tik reaguojant ir užkardant įvykius, bet ir palaipsniui didinant bendruomenės pareigūnų skaičių.

 

„Policija yra pavyzdys, kaip drąsiai reikia imtis veiksmų, kurie jau davė apčiuopiamų ir teigiamų rezultatų. Noriu pabrėžti, kad tinkama policijos veikla yra tiesioginė generalinio komisaro atsakomybė, kurią jis asmeniškai prisiėmė“, – sako vidaus reikalų ministras E. Misiūnas.

 

Ministras teigia girdintis ir pareigūnų balsą, todėl atkreipia dėmesį, kad būtina stiprinti vidinę komunikaciją, taip mažinant įtampą policijos bendruomenėje.

 

Sutarta, kad Policijos departamentas kas ketvirtį pristatys ministerijai pokyčių tarpinius rezultatus, derins tolesnius veiksmus su ministerijos pokyčių valdymo grupe ir tarsis su socialiniais partneriais.

 

Policijos pertvarka jau dalinai įgyvendinta 53 policijos komisariatuose iš 63.

 

VRM informacija

 

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?