Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Pensijų sistemos tobulinimui – Europos Komisijos ekspertinės žinios
2018-02-02

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skelbia, kad, vykdant Europos Komisijos paramos struktūrinėms reformoms projektą, užsienio ekspertai analizuos Lietuvos situaciją ir pateiks įžvalgas, ką reikėtų keisti valstybinių pensijų srityje bei kaip paskatinti profesinių pensijų kaupimą.

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje organizuoto seminaro metu danų ekspertas Ole Beier Sørensen pristatė Danijos ir Švedijos profesinių pensijų kaupimo sistemas bei pateikė įžvalgas apie tai, ko Lietuva galėtų pasimokyti iš šių šalių, tvarkydama savo pensijų sistemą. Kalbėdamas apie tai, į ką Lietuva galėtų atsižvelgti vykdydama pokyčius, ekspertas akcentavo, kad reformos yra sėkmingos tik tuomet, kai jos yra grindžiamos išsamia analize ir gerai išdiskutuotos. 

 

Padedami Europos Komisijos, ypač jos atstovo Marc Vothknecht, ministerijos specialistai seminaro metu galėjo detaliau susipažinti su tuo, kaip Danija ir Švedija įgyvendino svarbias pensijų sistemų reformas.

 

Šiandien Ole Beier Sørensen taip pat susitiko su socialinės apsaugos ir darbo ministru Linu Kukuraičiu. Kaip susitikimo metu akcentavo Danijos ekspertas, kiekviena pensijų sistema turi būti aiški ir suprantama žmonėms. „Taip pat imantis pertvarkų svarbiau ne greitis, o sprendimų kokybė“, – sakė jis.

 

Vienas iš Lietuvos Respublikos Vyriausybės numatytų darbų yra pokyčiai valstybinių pensijų srityje ir profesinių pensijų sistemos skatinimas. Kartu atvykę ekspertai Lauri Leppik ir Axel Pedersen padės atlikti valstybinių pensijų išmokų įvertinimą ir analizę. Projektas, kurio metu atliekama analizė, finansuojamas Europos Komisijos lėšomis.

 

Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas: pareigūnų pensijos privalo didėti

 

NPPSS  ne kartą akcentavo faktą, kad Lietuvos pareigūnų pensijos – vienos mažiausių visoje Europoje, ir teikė siūlymus padėčiai keisti.

 

„Ženkliai pensijų dydžiu atsiliekame net nuo pačių artimiausių savo kaimynių. Mūsų pareigūno pensija šiuo metu prilygsta pašalpai ir žmogui už tokią sumą šiandien Lietuvoje tiesiog neįmanoma pragyventi. Pažengusiose valstybėse, tokiose kaip Vokietija, Jungtinė Karalystė, Airija, Švedija, Šveicarija, pareigūnų tarnyba tęsiasi ilgiau – 30-40 metų, tačiau atlygis tikrai to vertas ir siekia 50-80 proc. buvusio atlygio.

 

Siekiant didinti pensijas turime galvoti apie kelis dalykus. Pirma, būtina užtikrinti stabilų atlyginimų didinimą – kuo turėsime didesnius atlyginimus, tuo daugiau lėšų sukaupsime pensijoms. Antra, pareigūnų pensijos Lietuvoje turėtų siekti bent jau Europos vidurkį – 50 proc. buvusio atlyginimo.

 

Kartu mums ypatingai svarbu Lietuvoje diegti gerąją pažangių Europos valstybių patirtį. Viena iš papildomų priemonių galėtų būti profesinių pensijų fondas, kuriame būtų kaupiamos papildomos lėšos siekiant užtikrinti didesnes pensijas. Užsienyje lėšas tokiuose fonduose kaupia darbdavys arba darbdavys kartu su darbuotoju, o naudojimasis sukauptomis lėšomis priklauso nuo darbo toje organizacijoje trukmės“, - teigia NPPSS pirmininkas V. Banel.

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?