Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Pataisos įstaigose prižiūrėtojai: be kaltės kalti?
2015-01-30

Pernai kovo 4-ąją iš Alytuje iš pataisos namuose esančio taksofono kažkas paskambino į Bendrojo pagalbos centrą ir pranešė, kad prie Alytaus rajono apylinkės teismo padėta bomba. Skambinta buvo 16.15 val. Jau po pusvalandžio buvo sukeltas aliarmas. Kaip dažniausiai pasitaiko, patikrinus paaiškėjo, kad jokios bombos ir būti nebuvo. Tačiau netrukus buvo nustatyta skambinusiojo asmenybė – tai vienas iš Alytaus pataisos namuose esančių nuteistųjų. Taip pat buvo nustatyta, kad iš taksofono, esančio pataisos namuose skambino gera dešimtis nuteistųjų, bet nė vienas skambutis nebuvo užregistruotas specialiame žurnale. Kaip jau minėta, už tai pareigūnams ir buvo skirti papeikimai.

Abu prižiūrėtojai pareigunai.lt patvirtino, kad tą dieną jie budėjo Kontrolės praleidimo 4 poste. Dirbo keturiese. Du jų būdavo poste, kiti du – patruliuodavo zonoje. Kas dvi valandos jie keisdavosi. Net norėdami jie nebūtų galėję patikrinti, kas skambina iš specialioje patalpoje esančio taksofono, jie nebūtų galėję tai padaryti, nes tuomet jo porininkas liktų vienas – kaip ne kartą buvo pabrėžta, prižiūrėtojai negali dirbti po vieną. Tai jau įrodė liūdna istorija, apie kurią rašėme – kai prižiūrėtojas, likęs poste vienas, buvo sunkiai sužalotas (jau net nekalbant apie teisės aktuose numatytus reikalavimus).

Atsakyme į pareigūnų skundą ir teismo posėdžio metu Alytaus pataisos namų administracijos atstovė įrodinėjo, kad pareigūnai iš savo posto per langą galėjo matyti taksofonu skambinusius nuteistuosius bei privalėjo juos registruoti. Tačiau teismas nutarė, jog tai nėra logiškas argumentas. Juolab kad šį darbą turėjo atlikti tuo metu visai kitas žmogus – pataisos namų pareigūnė, kuriai ir buvo paskirtos šios pareigos. Tačiau ji tuo metu, kai buvo skambinama, buvo iškviesta į kitą vietą.

Tiek Nacionalinis profesinių sąjungų susivienijimas, tiek Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinė sąjunga ne kartą yra pabrėžusi, jog pataisos namuose dirbantys pareigūnai nėra tinkamai apsaugoti nei socialiai, nei netgi fiziškai. Norinčių šioje sistemoje dirbti žmonių labai trūksta. Todėl ir jų darbo krūvis dažnai yra gerokai didesnis negu turėtų.

Apie tai jau ne karta kalbėta ir rašyta. Situacija pastaruoju metu, o ypač po to, kai profesinių sąjungų dėka buvo pasirašytos kolektyvinės sutartys, lyg ir keičiasi į gerąją pusę. Teismų praktika irgi rodo, kad neteisėtai nubausti pareigūnai susilaukia paramos. Šiuo atveju abiems pareigūnams teismo sprendimu nuobaudos buvo panaikintos. Ir tai nemaža dalimi – profesinės sąjungos teisininkų, į kuriuos pareigūnai kreipėsi, būdami jos nariais, nuopelnas.

Keista tik viena. Į pareigybės aprašą pataisos namų administracija po kreipimosi į teismą, kaip jau minėta, įtraukė ir telefono skambučių kontrolę. Ar tai reiškia, kad dėl to vėl teks papildomai derėtis?

LRITĮPS informacija

  

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?