Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Pasieniečiai pristatė savo problemas ir prioritetus
2015-02-12

Trūksta uniformų ir būtinųjų priemonių

Susitikimuose pasieniečiai pasakojo, kad jau ne vienerius metus negaunantys uniformų, specialiosios aprangos arba jų dalių, amunicijos. Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadovybė pažadėjo dar šiais metais pirminės grandiens pareigūnams skirti 174 eur krepšelį, iš kurio numatoma įsigyti uniformas. Sudėtingesnė situacija su gendančia technika ar kitomis darbui reikalingomis priemonėmis – nusikaltėliai jau tapo išmanesni ir geba įsigyti brangesnius ir kokybiškesnius įrenginius.

„Dėl šios priežasties dažnai net neįmanoma sugauti nusikaltėlių, gabenančių per sieną kontrabandą, užkardyti nelegalios migracijos ir kitų nusikaltimų. Druskininkų užkardos vadas net pateikė konkrečius, pažangius modelius, kuriuos naudoja neteisėtas veikas atliekantys asmenys. Todėl privalome bendromis jėgomis siekti, kad būtų užtikrinta bent dalis būtinųjų priemonių įsigijimo ir efektyvaus jų panaudojimo“, - teigė V. Banel.

Turime nepamiršti ir geopolitinės situacijos. Rusijos grėsmės akivaizdoje visuomenė ir aukščiausi šalies vadovai tikisi, kad pasieniečiai užtikrins saugumą ir laiku sureaguos į kylančias grėsmes, todėl būtina užtikrinti tinkamą pareigūnų pasirengimą, priemones ir didinti motyvaciją.

Dar viena pareigūnams aktuali problema – nusikaltėlių kerštas, pasireiškiantis deginamais automobiliais, garažais ir kito asmeninio turto niokojimu. Jau ne vienerius metus stengiamasi su tuo kovoti, tačiau ne visada sėkmingai, pradėti tyrimai dažnai užstringa, žala neatlyginama.

„Policijos patirtis kitokia, ji deda didesnes pastangas, kad tokie atvejai būtų ištirti, o žala atlyginta. Pavyzdžiui, Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato vadovas tokiose situacijose stengiasi padėti: pasamdo gerą advokatą, padeda finansiškai. Sprendžiant šią problemą svarbiausias yra priemonių kompleksas, nuosekli pozicija, nes be finansinės pagalbos svarbus ir pareigūnų saugumas. Iškilus grėsmei, visos teisėsaugos institucijos turi veikti vieningai tam, kad nusikaltėliams net nekiltų mintis imtis tokių išpuolių. LPPPS nuolatos kelia šį klausimą nuo 2011 metų“, - pabrėžė LPPPS vadovas.

Vidaus reikalų ministerijos nuomonė pareigūnų saugumo klausimu taip pat kategoriška. Ministro patarėjo Vytauto Bako nuomone, nusikaltėliai negali mums lipti ant galvos, jie privalo žinoti, kad esame pasirengę visi kartu bet kada duoti rimtą atkirtį, o mūsų žmonės turi jaustis saugūs ir principingai vykdyti tarnybą.

Pradedančiojo atlygis – ne mažesnis nei 580 eurų

Per pastaruosius metus profesinei sąjungai kartu su VSAT administracija pavyko pasiekti savo tikslų: 2014 m. padidintas darbo užmokestis, kuris praktiškai grįžo į 2008 m. lygį, išaugo kelionės išlaidų kompensavimo dydis nuo 39 eur iki 104 eur.

Kad ir kaip būtų problemų vis dar liko nemažai. Darbuotojų trūkumas – opi rinktinių problema, kur susiduriama tiek su išorinėmis, tiek su vidinėmis tarnybos bėdomis. Tarnybos finansavimas, socialinės garantijos nėra pakankamos, vidaus tarnybos statuto, kuris palengvintų situaciją, priėmimo procesas stringa. 

„Pastaruoju metu buvo didininami žemiausios ir viduriniosios grandžių pareigūnų atlygiai, tačiau, norėdami turėti motyvuotus ir į pokyčius orientuotus užkardų vadovus, pavaduotojus, turime investuoti gerokai daugiau ir į šią sritį. Tuo tarpu pradedančiojo atlygis už, išties, pavojingą ir sudėtingą darbą yra gerokai per mažas ir turėtų siekti bent 580 eurų per mėnesį atskaičius mokesčius. Remiamės skandinavų patirtimi, kur, tarkime, estų minimalus atlygis siekia 887 eurų. 

Dažnai trūksta ir susikalbėjimo, atviro bendravimo tarp vadovo ir darbuotojų. Personalo politikos apskritai nėra, neaiškūs prioritetai, todėl maža visų grandžių vadovų kaita, atrankose dažnai dalyvauja po vieną asmenį, tuo tarpu į policijos ir kitas institucijas turime nemažai pretendentų, tarp kurių dažnai sutinkame ir pačių pasieniečių. Personalo valdymas turi būti aiškus ir nuoseklus tam, kad tarnybą pradedantis asmuo aiškiai suprastų tarnybos prioritetus ir karjeros planavimą nuo žemiausios iki aukščiausios grandies“, - vardijo LPPPS vadovas.

Vidaus tarnybos statutas ir vieningi standartai Europoje iš esmės pakeistų situaciją

Nemaža dalis pareigūnų išreiškė susirūpinimą dėl vidaus tarnybos statuo, dėl kurio priėmimo kovoja tiek profesinės sąjungos, tiek pati Vidaus reikalų ministerija. Šis dokumentas numato svarbius pareigūnų darbo užmokesčio ir socialinių garantijų pakeitimus visoje teisėsaugos sistemoje, tačiau tai anaiptol neišspręs visų pareigūnų problemų per vieną dieną, tik suteiks instrumentus, kuriais turėsime išmokti naudotis.

„Išties, nustebau, kad pasieniečiai baiminasi, jog su statutu jų gyvenimas tik pablogės. Tai tik įrodo komunikacijos stoką, nesusikalbėijmą ir asmenų, atsakingų už personalo sritį, negebėjimą suteikti pakankamai informacijos apie būsimas naudas. Tuo tarpu žmonės, neturėdami pakankamai tikslios informacijos, patys kuria problemas“, - apgailestavo V. Banel.

Kad ir kaip būtų, priėmimui nepadeda aukščiausi šalies vadovai ir politikai, todėl pareigūnai privalo būti kaip niekad vieningi, nes prie derybų stalų sėdėta ne vieną dešimtį kartų, o realaus rezultato – priimto dokumento ir tam skirto finansavimo – nėra.

Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas, būdamas „EuroCOP“ (Europos policijos konfederacijos) nariu, kartu su kitų valstybių pareigūnais siūlo nustatyti vieningus standartus Europos pareigūnams, kurie numatyti Stokholmo programoje. Apie tai aktyviai diskutuojama Europos Sąjungos institucijose. Europos pareigūnų profesinių sąjungų patirtis rodo, kad minimalių standartų teisėsaugai nustatymas visoje ES prisidėtų prie pasitikėjimo ir solidarumo tarp valstybių narių stiprinimo.

Parengtas šakos kolektyvinės sutarties projektas

Anot V. Banel, VSAT gerokai atsilieka nuo kitų institucijų, todėl vienintele reabilitacija galėtų tapti kolektyvinė sutartis, kurios nuostatos bus pažangesnės. „Kitų įstaigų, tokių kaip policijos, pataisos įstaigų kolektyvinės sutartys gali būti naudojamos kaip pagrindas, tačiau VSAT sutartyje turėtume sau kelti ambicingesnius tikslus ir jų pasiekti“.

Kolektyvine sutartimi numatoma skatinti socialinę partnerystę, gerinti santykius tarp darbdavio ir profesinių sąjungų, sudaryti palankias, sąžiningas darbo sąlygas, derinti pasirašančių šalių interesus, stiprinti darbuotojų lojalumą, moralę, etiką ir skleisti vertybes.

Dokumente pateikiamos nuostatos, susijusios su keitimusi informacija, kvalifikacijos tobulinimu ir karjeros galimybėmis, numatyti darbuotojų darbo ir poilsio laiką, suminės darbo laiko apskaitos siekį, saugos ir sveikatos užtikrinimą, profesinės sąjungos veiklo ir jos narių socialinių garantijų užtikrinimą ir kiti svarbūs pakeitimai.

Susipažinti su sutarties projektu galite čia.

LPPPS informacija

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?