Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Olandijos policija: didelis dėmesys pareigūnų rengimui, saugai ir sveikatai
2017-09-20

Rugsėjo 11-13 dienomis Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų atstovai (NPPSS) gerosios patirties sėmėsi iš olandų policijos pareigūnų profesinės sąjungos „De Nederlandse Politiebond” (NPB). Vizito metu Lietuvos atstovai aplankė Policijos akademiją, Nacionalinį policijos kontrolės centrą, Kinologijos centrą, susipažino su nauja olandų profsąjungos vadovybe, diskutavo saugos ir sveikatos, tinkamų tarnybos sąlygų sudarymo ir pareigūnų aprūpinimo temomis.

 

I straipsnį apie vizitą rasite čia.

 

Šunys – puiki prevencinė priemonė

 

NPPSS atstovai apsilankė Olandijos kinologijos centre. Anot lietuvių, šunų dresavimas Olandijoje panašus kaip ir Lietuvoje. Olandai turi 1 šunų ir 1 žirgų mokymo bazę bei daugiau nei 200 reaguoti į įvykius pasirnegusių belgų aviganių ir kinologų visoje Olandijoje. Lietuvoje šunys pasitelkiami sienų apsaugai, o Olandijoje – reagavimui į bet kokio tipo įvykius.

 

Belgų aviganiai Olandijoje apmokyti dirbti bet kokiomis sąlygomis ir pasitelkiami darbui gatvėje, triukšmingose patalpose, butuose, žmonių paieškai ir pan. Olandų pareigūnų teigimu, dresuotas šuo dažnai tampa puikia prevencine priemone. Visai neseniai šunys pradėjo ieškoti ir pamestų, prarastų ir nelegalių ginklų. Per metus šunys randa apie 350-400 ginklų.

 

Dirbantys Olandijoje kinologai gauna jau išdresiruotus šunis. Civiliai žmonės imasi iniciatyvos užauginti ir ištreniruoti reikiamus šunis policijos pareigūnams. Iš šalies atrodo keista, kaip į policiją atėję šunys paklūsta naujiems šeimininkas, tačiau jokių jie gana greitai susidirba ir tampa viena komanda. 

 

Policininkų ir jų mokytojų parengime daugiausiai dėmesio skiriama praktikai

 

Apsilankymo policijos akademijoje metu olandai teigė, kad pareigūnų fizinio pasirengimo testavimo modelis – itin pasiteisino.

 

Plačiau apie tai skaitykite straipsnyje apie ankstesnį vizitą Olandijoje: Policijos akademijos populiarumas Olandijoje: 19 asmenų į vieną vietą 

 

Pareigūnų rengimo instruktoriai, dirbantys akademijoje, rengiami Briuselyje. Ten, anot policijos akademijos atstovų, užtikrinamas kokybiškas įvairaus lygio parengimas, naujų taktikų ir metodų įsisavinimas. Įgytas žinias instruktoriai gali pritaikyti darbui Olandijoje. Į mokymus instruktoriai siunčiami nuolat.

 

Patruliai Olandijoje rengiami 3 metus. Pirmaisiais metai teorijai ir praktikai skiriama vienodai dėmesio, antraisiais – 40 proc. laiko skiriama teorijai ir 60 proc. praktikai, trečiaisias – apie 20 proc. teorijai ir 80 proc. praktikai. Nepaisant to, kad jau pirmaisiais metais studentai turi daug praktikos realiame darbe, tik pabaigę trejų metų kursą jie gali dirbti patruliais pilna apimtimi.

 

Sugrįžus iš praktinių mokymų vykdomas monitoringas: apklausiama studentą priėmusi įstaiga, pareigūnai, su kuriais jis/ji dirbo, domimasi, ką apie praktiką mano pats studentas. Monitoringo tikslas – suprasti, kokios yra būsimo pareigūno „silpnosios“ vietos ar mokymosi spragos ir jas koreguoti. Patruliai kompetencijas papildomai gali ugdyti specialiai įrengtose klasėse ir internetu – sukurtos specialios programėlės, kuriose talpinamos įvairios simuliacijos, video instrukcijos ir kt.

 

Po patrulių mokymų galima mokytis toliau renkantis konkrečią specializaciją. Po ketvirtų studijų metų suteikiamas bakalauro laipsnis. Ketvirtus metus mokomasi mažose grupelėse, ugdomos specializacijai reikalingos kompetencijos, lyderystė, komunikacija, derybų menas.

 

Saugai ir sveikatai – nuolatinis dėmesys

 

Olandai įsitikinę, kad darbas policijoje turi didelės įtakos žmonių emocinei ir psichologinei būklei. Dėl šios priežasties tiek studentai, tiek jau dirbantys pareigūnai privalo praeiti palaikomąjį kursą, kurio metu mokomasi reaguoti į stresines situacijas po šaunamojo ginklo panaudojimo ir kt. atvejus.

 

Patrulių ekipažą Olandijoje sudaro du žmones, išskyrus tokius atvejus kaip, pavyzdžiui, patruliavimas motociklu. Yra ir tokių atveju, kai pareigūnas patruliuoja su studentu, tačiau jie negali reaguoti į pavojingus įvykius, nes studentas neturi jokių specialiųjų priemonių. Po 12 mokymosi savaičių studentai privalo laikyti egzaminą ginklui gauti. Kas pusmetį visi pareigūnai, įskaitant ir jau dirbančiuosiu, laiko ginklo naudojimo testą, kas metus – fizinio pasirengimo testą.

 

Plačiau apie tai skaitykite straipsnyje apie ankstesnį vizitą Olandijoje: NPPSS sėmėsi gerosios patirties saugos ir sveikatos srityje Olandijoje 

 

Apie Olandijos profesinių sąjungų atstovų vizitą Lietuvoje skaitykite čia: Olandijos policijos profesinė sąjunga domėjosi Lietuvos policijos sistema 

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?