Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Milijonai iš valstybės kišenės, o generolas jau pensijoje
2017-01-30

Vidaus reikalų ministerija (VRM) pradėjo tyrimą dėl pernai Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo (PAGD) departamento išsinuomotų automobilinių platformų kopėčių. Panašu, kad UAB „Iksada“ neišleisdama nė cento įsideda sau į kišenę nemažą sumelę valstybės pinigų. Naujosios ugniagesių kopėčios per metus departamentui kainuos 66 tūkst. eurų – tai tik vienos, o jų numatyta dešimt, ir dešimčiai metų. Paskaičiuokime.

 

Vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas Alfa.lt pasakė, kad įsakymą atlikti tyrimą pasirašė jau praėjusį antradienį. „Yra informacijos, kad pirkimas ir sutartys galimai neskaidrūs“, – sakė ministras.

 

Sutartys dėl dešimties automobilinių platformų kopėčių nuomos pasirašyta pernai. Jas pasirašyti priešgaisrinių gelbėjimo apskričių vadams, kaip galima spėti, įtaką darė buvęs PAGD vadas Remigijus Baniulis, kuris dabar jau sėkmingai išėjęs į pensiją. Tačiau nuomos sutarties sąlygos kelia daugiau negu nuostabą. Dešimt automobilinių kopėčių išnuomota dešimčiai metų. Beje, tai net nėra išperkamoji nuoma – pasibaigus šiam laikui automobilinės kopėčios turi būti grąžintos „Iksadai“.

 

Vienų kopėčių nuoma per mėnesį kainuoja 5,5 tūkst. eurų, vadinasi, 66 tūkst. eurų per metus. Dauginame iš 10 – tiek jų nuomojama – ir dar iš 10 – nuomos laikas. Gauname gražią sumelę – 6,6 mln. Eur.

 

Automobilines kopėčias „Iksada“, kaip numatyta sutartyje, perka iš suomių bendrovės „Bronto“. O „Bronto“, kiek pavyko sužinoti, bent dalį detalių gauna iš Turkijos. Nesunku nuspėti, kad, taip versdamasi, plius išnuomodama kopėčias, švelniai tariant, plėšikiškomis sąlygomis, bendrovė galimai gauna dvigubą pelną. Na, bet kol kas tai spėlionės. Į visus šiuos klausimus turėtų atsakyti pradėtas tyrimas.

 

Toliau dar gražiau. Automobilinės kopėčios „Iksados“ reikalavimu įkeičiamos. Tai yra schema ta pati, kaip perkant butą ir jį įkeičiant, – jei bus problemų dėl mokėjimo, technika paprasčiausiai bus atimta. O problemų gali būti, nes PAGD, kol jam vadovavo minėtasis generolas R. Baniulis, neturėjo lėšų ne tik atlyginimams, bet ir paprasčiausioms saugos priemonėms, pavyzdžiui, gelbėtojo iš vandens kostiumams.

 

Kaip teigia Lietuvos ugniagesių profesinės sąjungos garbės pirmininkas Saulius Džiautas, ugniagesiai gelbėtojai žiemą ant ledo gali gelbėti arba nuogi, arba su ugniagesio uniforma, kuri sušlapus dar daugiau skandina gelbėtoją. Ką jau kalbėti apie specialiąją įrangą: termovizorius, kad dūmuose galėtų greitai rasti nukentėjusį, lengvus pneumatinius ir akumuliatorinius gelbėjimo įrankius konstrukcijoms ardyti ir įeiti į užrakintas patalpas ir t. t. Šiame kontekste dar sunkiau kalbėti apie išeiginę aprangą, nes, pasak S. Džiauto, ugniagesiai, eidami į savo šventę, atrodo kaip kokie nudriskėliai.

 

Bet tiek to. Galbūt tos kopėčios labai reikalingos žmonių gyvybėms gelbėti. Vėlgi kyla tam tikrų įtarimų. Pasak S. Džiauto, be automobilinių kopėčių ugniagesiai gali pasiekti trečią ir ketvirtą aukštus, nes kiekviena gaisrinė mašina aprūpinta ištraukiamomis rankomis apie 11 m kopėčiomis. Jei namas penkiaaukštis, šešiaaukštis, į viršutinius aukštus leidžiamasi virvėmis nuo stogo. Išnuomotų kopėčių ilgis siekia 28 metrus. Jomis galima pasiekti ir daug aukštesnes patalpas negu penkiaaukštis pastatas. Vilniuje keltuvai siekia apie 40 m, o Karoliniškių gaisrinė turi 55 m. Prisiminus gaisrą Vilniuje, Jeruzalėje, lyg ir pateisinamas sprendimas tokias nuomoti, nors ir pasiektų tik iki 9 aukšto. Bet vėlgi – visos šios automobilinės kopėčios skirtos mažesniesiems miestams, tokiems kaip Alytus, Marijampolė, Utena, kur dangoraižių nelabai rasi. „Jos galės būti panaudojamos gal kokį kartą per metus, o gal apskritai nė karto“, – sako S. Džiautas, beje, turintis daugiau kaip poros dešimčių metų ugniagesio patirtį. Ne kabinetinę, o dirbančio gaisruose.

 

Be to, nors tos nuomojamos automobilinės kopėčios turėjo būti pristatytos jau iki 2016 m. gruodžio 1 d., kol kas jų yra tik dvejos – Trakuose ir Ukmergėje. Trakuose jos, matyt, gali būti reikalingos nebent vykstant į Trakų kelis šešiaaukščius, jei šie užsidegtų, Ukmergėje panašiai. Bet jau stovi garažuose. Tik dar viena bėda – mūsų ugniagesiai jomis naudotis nemoka. Reikalingi specialūs kursai. Nepatvirtintais duomenimis, jie lyg jau ir surengti. Tačiau tam reikia – paskaičiavome su S. Džiautu – keturių pamainų kasdien po du ugniagesius dešimčiai automobilinių platformų kopėčių. Iš viso 80 naujų žmonių, kai PAGD ir šiaip yra nesukomplektuotos budinčios komandos. Pvz., kaip teigia S. Džiautas, Trakuose kasdien budi 6–7 žmonės vietoje būtinų 8. Vietiniai pamena liūdnus atvejus, kai atvykę gesinti gaisro ugniagesiai prašydavo vietinių gyventojų pagalbos, tarkime, palaikyti vandens žarną.

 

Vidaus reikalų ministras E. Misiūnas teigė nenorintis vartoto žodžio „įtarimai“, jis pasirinko teiginį „gauta informacija“. Tačiau jis nepaneigė, kad po pono R. Baniulio PAGD vado postą užėmus naujam asmeniui, kurio pavardė kol kas neatskleidžiama, PAGD numatyta atlikti auditą. Kaip čia neprisiminsi buvusio vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio istorijos, kai, jau pasitraukus iš pareigų, jam buvo priteista atlyginti būnant ministru padarytą valstybei žalą.

 

Originalų tekstą rasite čia: http://www.alfa.lt/straipsnis/50134064/nenaudojamos-irangos-nuomos-schema-milijonai-is-valstybes-kisenes-o-generolas-jau-pensijoje

Nuotr.: R.Baniulis ir nauja ugniagesių technika (Alfa.lt fotomontažas) 

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?