Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Buvęs pasienietis tik per teismą atsikratė nepelnytos kaltės
2015-01-23

2014 m. rugpjūčio 20 d. M. Chmelevskiui buvo paskirta tarnybinė nuobauda – papeikimas, su kuria pareigūnas nesutiko. Incidentas, dėl kurio paskirtas papeikimas, įvyko dar 2013 m. birželio 13 d. Tą naktį, tiksliau, apie vidurnaktį, centre susikivirčijo Gruzijos piliečiai bei musulmonų tikėjimo išpažintojai. Kilo nedidelės muštynės, kurių metu vienam Afganistano piliečiui buvo sumušta nosis, jam bėgo kraujas. Vienam muštynėse dalyvavusiam asmeniui ėmė svaigti galva ir jis buvo išvežtas į ligoninę (vėliau medikai nustatė, kad tariamą apsvaigimą vyras simuliavo). Siekiant išvengti tolesnių nesusipratimų viename aukšte tuo metu gyvenusius Gruzijos piliečius bei musulmonų tikėjimo asmenis pareigūnai izoliavo.

Tuo metu centre budėjęs Štabo apsaugos skyriaus specialistas M. Chmelevskis VSAT budėtojui apie incidentą nepranešė. Jis apie tai informavo tik rytinio raporto metu. Tiek pareiškėjas, tiek byloje liudiję asmenys nagrinėjant bylą ne kartą pabrėžė, kad įvykis nebuvo vertinamas kaip ypatingas, apie kurį reikia informuoti ne vėliau kaip per tris valandas. Centre pasitaiko atvejų, kai muštynėse dalyvauja net iki šimto žmonių ir pareigūnai priversti naudoti specialiąsias priemones. Tokie įvykiai priskiriami ypatingųjų kategorijai – šiuo atveju nieko panašaus nebuvo. Įvykis buvo įvertintas kaip nereikšmingas, nesukėlęs rezonanso visuomenėje bei neturintis nepageidaujamų pasekmių. Panašių incidentų centre įvyksta nuolat, kartais nes kelis kartus per dieną, nes skirtingų tautybių, skirtingų religijų asmenys dažnai nesutaria tarpusavyje. Be to, atkreiptinas dėmesys, jog pareigūnų nuolat trūksta. Pvz., minėto incidento metu, kaip pažymėta skunde, vietoje 11 jų budėjo vos 5. Ir tai ne vienintelis atvejis.

Atsakovo, t. y. – URC – atstovas teigė, jog budėtojo kaltė dar ir ta, kad protokolai dėl įvykusių muštynių buvo surašyti dviem asmenims, o vėliau išsiaiškinta, kad muštynėse dalyvavo daugiau žmonių. Tačiau, pasak pareiškėjo atstovės ir visų byloje liudijusių asmenų, daugelis užsieniečių nekalba nei lietuviškai, nei rusiškai, o naktimis centre vertėjų nėra. Be to, nemaža dalis centre gyvenančių asmenų apskritai atsisako kalbėti. Todėl smulkesnės incidento detales pavyko nustatyti tik vėliau, patikrinimo metu, o ne ką tik incidentui įvykus.

2014 m. gruodžio 17 d. Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimu Marjano Chmelevskio skundas buvo patenkintas visiškai ir tarnybinė nuobauda jam panaikinta. Čia reikia pažymėti, kad URC vadovybė kažkodėl itin išskirtinai žiūri į profesinės sąjungos narius. Tik pernai į Lietuvos pasienio pareigūnų profesinę sąjungą įstojęs ir jos atstovu vietoj M. Chmelevskio tapęs Žygimantas Kalpokas irgi jau „paragavo“ nuobaudų, dėl kurių kreipėsi į teismus.

NPPSS informacija

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?