Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
A. Nellberg Denis: Švedijos pareigūnai patiria kriminalinių grupių spaudimą
2018-09-12

Vakar, rugsėjo 11d., Vilniuje vykusioje Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) konferencijoje dalyvavo Anna Nellberg Denis, buvusi Europos policijos konfederacijos (EuroCOP) vadovė, dabar viena iš Švedijos policijos profesinės sąjungos lyderių. Ji teigia, kad pareigūnai susiduria su dideliais iššūkiais visoje Europoje, o valstybių vyriausybės tam skiria per mažai dėmesio.

 

Su kokiomis problemomis susiduria Švedijos policijos pareigūnai?

 

Didžiausi šiandienos iššūkiai yra pareigūnų trūkumas, per maži atlyginimai ir per mažai dėmesio saugai ir sveikatai. Šiuo metu pareigūnų atlyginimai yra mažesni už vidutinį darbo užmokestį. Dėl per mažų atlyginimų ir per didelės rizikos darbe iš tarnybos pasitraukia jauni žmonės. Daugelis sako, kad bet kurioje kitoje darbovietėje yra galimybė gauti didesnį atlyginimą ir saugesnes darbo sąlygas. Todėl sunku pritraukti ir naujus pareigūnus, policijos akademijoje turime nemažai laisvų vietų. Norint išugdyti naują pareigūną, mums reikia dvejų metų studijų akademijoje ir šešių mėnesių praktinio darbo.

 

Daugiau pareigūnų reikia tam, kad galėtume užtikrinti visuomenės saugumą. Didesni atlyginimai ir dėmesys saugai bei sveikatai skatintų policijos pareigūnus likti tarnyboje.

 

Ar pareigūnai Švedijoje gauna kompensaciją po išpuolių prieš juos?

 

Pasitaiko visokių atvejų. Mes siūlome kompensacijas mokėti visais išpuolių prieš pareigūnus atvejais. Jei policija neturi pinigų sumokėti kompensacijai, kaip dabar dažnai pasitaiko, į procesą turi įsikišti vyriausybė.

 

Išpuoliai prieš pareigūnus Europoje, o kartu ir Švedijoje, vis dažnėja. Kokių veiksmų imatės, siekiant tam užkirsti kelią?

 

Atliekame apklausas, renkame skaičius ir faktus apie bandymus atakuoti ar užpulti pareigūnus, išėjimo iš tarnybos priežastis. Visą šią informaciją kartu su profesinės sąjungos siūlymais teikiame politikams. Mūsų pozicija yra aiški ir paprasta – valstybė turi apsaugoti pareigūnus tam, kad pareigūnai apsaugotų visuomenę.

 

Mūsų Švedijoje atlikta apklausa parodė, kad apie 30 proc. pareigūnų per pastaruosius 12 mėn. buvo apmėtyti akmenimis, buteliais, į juos kėsintasi pirotechninėmis priemonėmis. Net 50 proc. pareigūnų nežino, ką daryti, kur kreiptis, jei jie bus sužeisti ar užpulti. Šie skaičiai yra šokiruojantys. Net 90 proc. apklaustų pareigūnų norėtų didesnio atlyginimo, 64 proc. mano, kad trūksta pareigūnų, kiti yra nepatenkinti darbo grafiku, darbo organizavimu ir kitais dalykais.

 

Politikai sutinka su tuo, jog situacija nėra gera ir būtina imtis veiksmų. Švedijos Vyriausybė pasiūlė skirti didesnes bausmes už išpuolius prieš pareigūnus, užtikrinti kompensacijų išmokėjimą. Iki 2024 metų rengiamasi į tarnybą priimti papildomai apie 7000 pareigūnų. Tikimės, kad naujus įstatymus pavyks priimti kitąmet. Kartu Vyriausybė nurodė policijos vadovybei skirti daugiau dėmesio saugai ir sveikatai.

 

Lietuvoje vis kyla diskusijų dėl nepakankamo pareigūnų aprūpinimo. Ar su tokiomis problemomis susiduria ir Švedijos pareigūnai?

 

Pareigūnai Švedijoje yra gana gerai aprūpinti saugos priemonėmis,  bet turime kitų problemų. Kai kuriose vietovėse pareigūnai susiduria su psichologiniu kriminalinių grupių veikėjų spaudimu. Yra per daug galimybių sužinoti, kas yra konkretus pareigūnas, kur jis gyvena, kokį automobilį vairuoja, kas yra jo šeima. Turint tokią informaciją, ja galima lengvai manipuliuoti.

 

Todėl darbdavys turi užtikrinti saugų automobilio parkavimą darbo vietoje, organizuoti mokymus, kurių metu būtų kalbama, kaip elgtis susidūrus su panašiomis psichologinio spaudimo situacijomis. Be to, siekiant apsaugoti pareigūno privatumą, profesinė sąjunga siūlo pradėti naudoti ir anonimines ID korteles.

 

Kokių veiksmų turėtų imtis kiekvienos šalies vyriausybė, policijos vadovybė siekiant užtikrinti saugią pareigūnų tarnybą?

 

Užtikrinti saugią ir sveiką darbo aplinką, saugų atvykimą ir išvykimą iš darbo vietos, didinti bausmes už išpuolius prieš pareigūnus.

 

 Ko tokios šalys kaip Lietuva gali pasimokyti iš Švedijos?

 

Profesinės sąjungos Švedijoje turi daugiau nei 100 metų tradicijas, todėl beveik visi darbuotojai yra profesinių sąjungų nariai. Manau, iš to galima šio to galima pasimokyti. Antras svarbus dalykas yra bendradarbiavimas ir konstruktyvių siūlymų valdžios atstovams bei darbdaviams teikiamas. Iš savo patirties galiu pasakyti, kad visi siūlymai turi būti pagrįsti skaičiais ir faktais. Ne mažiau svarbu sėsti prie bendro stalo ir tartis, diskutuoti apie problemas kartu su darbdaviu, valdžios atstovais.

 

Pagaliau, pasimokyti gali ne tik Lietuva. Pasimokyti galime ir mes. Mane džiugina, kad NPPSS, net ir neturėdamas šimtamečių tradicijų, per trumpą laiką tiek daug pasiekė.

 

# # #

 

Švedijos policijos profesinė sąjunga vienija apie 20 tūkst. policijos ir kitų sričių pareigūnų bei policijos akademijos studentų. Švedijoje tarnybą atlieka beveik 20 tūkst. pareigūnų. Apie 94 proc. visų pareigūnų Švedijoje priklauso profesinėms sąjungoms.

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?